Sıhhat Bakanı Koca: Gözünüz aydın dostlar

08.04.2022
Sıhhat Bakanı Koca: Gözünüz aydın dostlarSıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Meclisten geçen yasa ile uzmanlık eğitiminde adaletin sağlandığını belirtti.


Sağlık Bakanı Koca: Gözünüz aydın arkadaşlar

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, toplumsal medya hesabından yapmış olduğu açıklamada, “Gözünüz aydın dostlar!” ifadesini kullanarak, Meclisten geçen yasa ile uzmanlık eğitimini Sıhhat Bakanlığı ekibiyle tıp fakültesinde yapanların mecburi hizmet süresinin öteki uzmanların mecburi hizmet süresi düzeyine indiğini belirtti.

Uzmanlık eğitiminde hakkaniyet

“Uzmanlık eğitiminde hakkaniyet” başlığıyla düzenlemeye ilişkin bilgiler veren Koca şunları kaydetti:

“Bakanlığımız yada bağlı kadrolarda tıp, diş hekimliği, yan dal uzmanlık eğitimi icra eden asistanlarımızın, eğitimlerini tamamladıklarında, şu an görevlendirme süresi kadar olan ve kuruluşlarımızda yerine getirilen hizmet yükümlülüğü kaldırılmaktadır. Bu asistanlarımızdan artık yüklenme senedi, kefalet senedi alınmayacaktır. Uzmanlık eğitiminde çeşitli sebeplerle başarısız olmaları yada kendi istekleri ile uzmanlık eğitimini bırakmaları durumunda ise hizmet yapma zorunlulukları bulunmayacaktır.”

Sağlık Bakanı Koca: Gözünüz aydın arkadaşlar #1

“Halen uzmanlık eğitimi devam edenlerin hizmet yükümlülüğü bitti”

Mecliste kabul edilen düzenlemeyle halen uzmanlık eğitimi devam edenlerin de hizmet yükümlülüğünün sona erdiğini vurgulayan Koca şöyleki data paylaştı:

“Eğitimleri süresince asistanlarımıza meydana getirilen ödemeler için artık borç çıkarılmayacaktır. Bundan önceki uzmanlık eğitimi sınavına girip, akabinde görevden çekilen/çekilmiş sayılanlar, yeniden uzmanlık eğitimi yada yan dal uzmanlık eğitimi programına yerleşmeleri halinde (bir defaya mahsus) beklemeden eğitimlerine başlayabilirler. Asistanlarımız, üniversitelerimizde ve Bakanlığımıza bağlı hastanelerde hakları açısından eşit tutulacaktır. Üniversitelerimizde kadro kısıtlılığı da mesele olmaktan çıkacaktır.”

“Eşitsizliklerin yarınımızda yeri yoktur”

“Sebep ne olursa olsun, eşitsizliklerin yarınımızda yeri yoktur.” mesajı veren Koca, “Mecburi hizmet sürelerinde kadro farkından meydana gelen adaletsizliği ortadan kaldıran; tıpta ana dal, yan dal ve diş hekimliği uzmanlık eğitiminde şartları adil şekilde düzenleyen yeni kanun maddesi için yüce Meclisimize, ortak iradeleri için tüm vekillerimize şükran borçluyuz.” ifadesini kullandı.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

winbir