Sıhhat Bakanı Koca’dan “Ek Ödeme Yönetmeliği” açıklaması! Dört gözle beklenen soruları yanıtladı

17.08.2022
Sıhhat Bakanı Koca’dan “Ek Ödeme Yönetmeliği” açıklaması! Dört gözle beklenen soruları yanıtladı


Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Sıhhat Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliği ile döner ana para hak eden tüm sağlıkçılara taban ek ödeme getirildiğini altını çizdi.

Koca, toplumsal medya hesabından, geçen hafta piyasaya sürülen yönetmelikle ilgili dört gözle beklenen sorular ve cevaplarını paylaştı.

Yönetmeliğe ilişkin sorular ve yanıtları şöyleki:

Sual: Performans sistemi hakikaten kalktı mı?

Yanıt: Performansa nazaran ek ödeme yönetmeliği tamamen kaldırıldı. Yeni yönetmelik, döner ana para hak eden her insana taban ek ödeme getirdi. Hastanelerimizde ise ek olarak, kaynak kullanım verimliliği, finansal sürdürülebilirlik ile çalışanların bireysel ve klinik iş yükleri, vazife tanımları ve vazife yaptıkları birim ile hizmetin elde edilme maliyeti dikkate alınarak değişen miktarlarda teşvik ödemesi yapılacak.

m1

Sual: Durağan(durgun) ve taban ödemesi genel bütçeden çıkmıyor ve emekliliğe yansımıyor mu?

Yanıt: Durağan(durgun) ödeme ve taban ödemesinden emeklilik primi kesilmiyor. Kesilmesinin emekliliğe esasen bir katkısı yok. Zira Haziran 2022’de çıkan 7411 Sayılı Kanun’la doktorların emekli aylığı, 2008’den sonrasında göreve başlayanları da kapsayacak şekilde prime bağlı olmaksızın artırıldı.

Sual: “Uygulamada mahsuplaşma tamamen kaldırıldı.” deniyor oysa metinde “mahsuplaşma” ifadesi yer ediniyor. Bu çelişki değil mi?

Yanıt: Sıhhat çalışanlarına meydana getirilen her ödeme kalemi ayrı ayrı olacak, hiçbiri diğerinden mahsuplaşılmayacak. Bahsi geçen “mahsuplaşma” ifadesi, döner ana para hesabı ile merkezi yönetim bütçesi arasındaki teknik bir hususla ilgilidir. Sıhhat çalışanı için pratikte anlamı yoktur.

m2

Sual: Taban ödeme olarak belirtilen kısmın bir çok genel bütçe durağan(durgun) mahsuplaşmasına mı gidiyor?

Yanıt: Hayır. Bu şekilde bir durum söz mevzusu değil. Eskiden performans ödemesi içinde döner ana paradan verilen durağan(durgun) ek ödeme, merkezi yönetim bütçesinden maaşa eklendikten sonra verilecek. Sadece mahsuplaşma, bu hesapların muhasebeleştirilmesi ile ilgili bir husustur, kişilerin geliri ile ilgisi yoktur.

Sual: İzin kullanınca, taban ek ödeme ile verilen paradan kesinti olacak mı?

Yanıt: Senelik iznin 12 gününde hiçbir kesinti olmayacak. Ek olarak hastalık sebebiyle raporlu olunan günlerde de kesinti yapılmayacak.

m3

Sual: Teşvik ödemesini kimlerin alabileceği mevzusu ile ilgili münakaşa var. Teşvik ödemesi kimleri kapsıyor?

Yanıt: Teşvik ödemesinden ikinci ve üçüncü basamak sıhhat kurumlarında vazife icra eden sıhhat çalışanları yararlanacak. (AA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan, Malezya Kralı'na devlet nişanıCumhurbaşkanı Erdoğan’dan, Malezya Kralı’na devlet nişanı
Ünlü oyuncunun kuzeniymiş! Gözyaşlarını tutamadı: Ankara'daki fırtınada hayatını kaybeden Taha Öztürk son yolculuğuna uğurlandıMeşhur oyuncunun kuzeniymiş! Gözyaşlarını tutamadı: Ankara’daki fırtınada yaşamını kaybeden Taha Öztürk son yolculuğuna uğurlandı
Bekçiler için flaş karar! 81 ile gönderildiBekçiler için flaş karar! 81 ile gönderildiYAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.