Sıhhatli bir kalp için 5 adım

08.10.2022
Sıhhatli bir kalp için 5 adım


Dünya genelinde önde gelen ölüm sebeplerinden olan kalp ve damar hastalıkları, sıhhatli yaşam seçimi alışkanlıklarıyla önlenebiliyor. İşte kalp ve damar sağlığı için izlenecek 5 adım…

Sağlıklı bir kalp için 5 adım

Kalp ve damar hastalıkları, dünyada önde gelen ölüm nedenidir. Doğru yaşam tarzlarının benimsenmesi, kalp ve damar hastalıklarının ve ani kalp ölümlerinin gelişimini azaltmak için en etkili yöntemdir.

Kalp sağlığı için tertipli fizyolojik aktivite ve sıhhatli beslenmeyi içeren bir yaşam seçimi izlenmelidir. Her şeyden ilkin, tabağınıza ne koyduğunuza dikkat edin. Meyve ve sebzelerden varlıklı bir rejim seyretmek, kendinizi iyi hissetmenin ilk adımıdır.

Sıhhatli bir kiloda olmak kalp sağlığı için oldukça önemlidir, zira fazla kilo ve aşırı kiloluluk kalbin düşmanıdır. Tansiyonunuzu tertipli olarak ölçün, yüksek gerilim seviyeleri kalp ve damar sistemine zarar verir.

Her gün yapacağınız 30 dakikalık tempolu bir yürüyüş de kalp sağlığınızı beklediğinizden oldukça daha çok iyileştirecektir.

Bunlar haricinde kalp ve damar sağlığını iyileştirmek için bu 5 adımı takip edebilirsiniz.

Sağlıklı bir kalp için 5 adım #1

Bel çevrenizi deneyin

Bel çevresinde biriken yağlar bir tek güzel duyu bir mesele yaratmaz. İç organlar içinde yoğunlaşan yağ dokusu şu demek oluyor ki visseral yağ fazlalığı olanlar hipertansiyon, diyabet ve yüksek kolesterol değerlerine daha yatkındır.

Visseral yağ rahat bir yağ birikintisi değil, tiroid yada pankreas benzer biçimde büyük bir endokrin bezi benzer biçimde hareket eder. Bu yağ hacmi vücuttaki değişik organlara zarar verebilecek süreçleri tetikler. Bilhassa viseral yağ tarafınca salınan maddeler tarafınca iltihaplanan endotel (atardamarları çevreleyen hücre grubu) etkilenir.

Bundan dolayı, göbek çevresinde biriken yağlar atardamarlara ve kalbe zarar verebilen ve hastalıkları ve erken yaşlanmayı tetikleyen yavaş fakat geri dönüşü olmayan bir süreci başlatır.

Bel ölçüsü bayanlar için 88 santimetre’yi ve erkekler için 102 santimetre’yi geçmemelidir.

Sağlıklı bir kalp için 5 adım #2

Stresi yenin ve sıhhatli uyuyun

Stres durumlarında solunum ve kalp atış hızı hızlanır, gerilim yükselir, kan bacak kaslarına saldırı eder, böbrekler aşırı terleme beklentisiyle sıvı tasarrufu sağlamak için geçici olarak idrar üretimini durdurur.

Sadece günümüz toplumunda bu tepkiler, ne süre endişelensek, önemsiz nedenlerle bile harekete geçmektedir. Bu tür sık ​​uyaranlara verilen fizyolojik tepkinin tesirleri uzun solukta vücudu, bilhassa de kalbi yıpratabilir.

Kalp atışları bir alarm zilidir, günümüzde taşikardinin oldukça yaygın olduğu bilinmektedir. Ulaşılması ihtiyaç duyulan amaç iç dengedir. Gevşeme egzersizleri bu durumda yararlı olabilir. Mesela, 10-15 dakikalık bir tabiat yürüyüşü, stresin uzaklaştırılmasını sağlayabilir.

525 orta yaşlı insan üstünde meydana getirilen bir araştırmaya bakılırsa, gecede 6 saat yada daha azca uyumak irin ve kalp krizini tetikleyen C-reaktif protein seviyelerini yüzde 25 artırıyor. Yeterince uyumak bununla birlikte stres hormonu kortizolün salınımını engellemek anlamına gelir. Araştırmalar, gece 6 saatten azca uyumanın hipertansiyon geliştirme riskini 3 kattan fazla artırdığını gösteriyor.

Sağlıklı bir kalp için 5 adım #3

Tuzu sınırlayın, egzersiz yapın ve sigarayı bırakın

Dünya Sıhhat Örgütü, günlük olarak 2 gram sodyum içeren ortalama bir çay kaşığı sofra tuzundan fazlasının tüketilmemesini öneriyor.

Fazlaca tuzlu yiyenler tuz ve su tutma eğilimindedir. Fazla tuzu ortadan kaldırmak için böbrekler tansiyonun yükselmesine niçin olur. Ek olarak böbrekler, sodyumu vücuttan atmak için belirli bir sınırın ötesine geçemediğinden, idrar oluşturan taşlarda biriken kalsiyumu da atmak zorunda kalır.

Kalsiyum kaybı, osteoporoz gelişme riskini artırır, yediğiniz her gram tuz için ortalama 10 miligram kalsiyum kaybedersiniz.

Ağırlıklı olarak sebze ve meyvelerde bulunan potasyum daha çok tuzu ortadan kaldırır ve kalsiyum kaybını azaltır. Tam tahıllar, taze baklagiller ve kuruyemişler açısından varlıklı olan magnezyum ise potasyum ve kalsiyum dengesinin normalleşmesine destek verir.

Tertipli egzersizle kalbiniz güçlenir ve yorgunluğa karşı daha dirençli hale gelir. Yüzme yada tempolu yürüyüş benzer biçimde egzersizler vücudun oksijen talebini ve kalbin ve akciğerlerin iş yükünü artırarak dolaşımı daha verimli hale getirir.

Kalp, ek enerji harcanması olmadan daha çok kan pompalar. Dakikada 10 atış daha azca kalp atışı, yılda 5 milyon 256 bin kalp atışı tasarrufu anlamına gelir.

Sigara içmemek de önemlidir. Sigara içmeden geçen bir senenin arkasından kalp ve damar hastalıkları riski, sigara içmeye devam edenlere bakılırsa yarıya iner ve 15 yıl sonrasında koroner kalp hastalığı riski asla sigara içmeyenlere eşit olur.

Sağlıklı bir kalp için 5 adım #4

Devasa yükseklikte gürültüden kaçının

Geceleri hava ve karayolu trafiğinden meydana gelen gürültü kirliliği de kalp sağlığı için bir tehdittir. Bu, çeşitli araştırmalarla doğrulanmaktadır. Araştırmacılar, 60 desibelin üstündeki gürültüye uzun süre maruz kalmanın yüksek gerilim ve artan kalp hasarı ile ilişkili bulunduğunu göstermiştir. Aşırı gürültü kortizol, adrenalin ve noradrenalin benzer biçimde stres hormonlarının seviyelerini yükseltir ve bağışıklık sistemi, otonom sinir sistemi ve kalp ve damar sistemi üstünde negatif etkisinde bırakır yaratır.

Gürültüye karşı rahatlatıcı müzikler dinleyebilirsiniz. Bunlar, kalp için naturel bir sakinleştiricidir. Oxford Üniversitesi’nde kardiyologlar tarafınca meydana getirilen bir araştırmaya bakılırsa, kalple aynı ritmi takip eden klasik müzik, kalp atış hızını düşürür ve tansiyonu düzenler.

Sağlıklı bir kalp için 5 adım #5

Akdeniz diyetini uygulayın

Akdeniz rejiminin gıda şeması aşağıdaki gibidir:

– Piramitin en altında her gün tüketilen su ve nebat çayları bulunur,

– Günlük tüketilen öteki besinler (tam tahıllar, meyve ve sebzeler, sızma zeytinyağı, sert kabuklu yemişler ve yağlı tohumlar, baklagiller, azca yağlı süt ürünleri) bir sonraki basamağı oluşturur,

– Haftada 2 kez yenecek yiyecekler (balık, beyaz et, yumurta) bi aşama yüksektedir,

– Bir üst kademede haftada bir yenmesi ihtiyaç duyulan kırmızı etler ve en üstte ise daha seyrek yenmesi ihtiyaç duyulan tatlılar yer verilmiştir.

Akdeniz rejiminin sağlığa yararları hakkında birçok bilimsel kanıt vardır. 22 binden fazla erişkin üstünde yürütülen bir araştırma, bu rejimi uygulayanların daha uzun bir yaşam beklentisine haiz bulunduğunu göstermiştir. Ek olarak kanser ve kalp hastalığına yakalanma riski ve bunama ve Alzheimer geliştirme riski Akdeniz rejimiyle düşer.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.