Sıhhatli ve kuvvetli akciğerler için 5 kolay alışkanlık

18.02.2022
Sıhhatli ve kuvvetli akciğerler için 5 kolay alışkanlıkBilhassa salgınla beraber önemi bir kez daha hatırlanan akciğerlerin sıhhatli tutulması, yaşam tarzında yapılacak minik değişimlerle mümkün. İşte kuvvetli akciğerler için kolay alışkanlıklar.


Sağlıklı ve güçlü akciğerler için 5 basit alışkanlık

Salgın hepimize oldukça şey öğretti fakat hepimizin bir halde en oldukça hatırlamış olduğu şey, akciğerlerimizin ne kadar kırılgan ve ne kadar mühim olduğu.

Çoğunlukla soluduğumuz havadan, tütün dumanından ya da bağışıklığı güçlendirmekten bahsederiz fakat mevzu solunum sistemine vardığında en mühim uzvumuza, akciğerlere bakmayı unuturuz.

İçinde bulunduğumuz grip mevsiminde ve koronavirüs Omicron varyantı oldukça yaygınken, akciğer sağlığını korumaya itina göstermek son aşama ehemmiyet taşıyor.

Sağlıklı ve güçlü akciğerler için 5 basit alışkanlık #1

GÜÇLÜ AKCİĞERLER İÇİN 5 BASİT ALIŞKANLIK

Akciğerleri sıhhatli tutmak itina ve dikkat gerektirir. Yaşam tarzınızda yapacağınız minik değişimlerle akciğerlerinizi sıhhatli tutabilmeniz mümkün.

İşte sıhhatli ve kuvvetli akciğerler için 5 kolay alışkanlık.

Egzersiz Yapın

Tertipli ffiziksel aktivite, genel sıhhat için ve akciğer sağlığı için iyidir. Akciğerler göğüsteki kaslara bağlıdır ve iyi çalışabilmeleri için kasların formda tutulması gerekir.

Ufak ve tertipli egzersizler bunu yapmanın en iyi yoludur ve onlara günde 20 dakika ayırmanız kafi olacaktır. Tempolu yürüyüş, bisiklete binme yada aerobik egzersizler akciğerler için idealdir.

Her gün yapacağınız 20 dakikalık tempolu yürüyüş genel sağlığınızı artırırken bununla beraber akciğerlerinizin de sıhhatli kalmasını sağlar. Egzersiz yaparken kapalı alandaysanız, odadaki hava kalitesinin fena olmamasına ve nefes almak için kafi alana haiz olduğunuzdan güvenilir olun.

Kafi D Vitamini Alın

Bu vitaminin bağışıklığı, kuvvetli kemikleri ve bununla beraber akciğer sağlığını korumak için ne kadar mühim bulunduğunu çoğumuz biliyoruz. Emek harcamalar, D vitamini eksikliğinin akciğer fonksiyonlarında büyük sorunlara niçin olabileceğini ve hatta yapılarını değiştirebileceğini gösteriyor.

Yağlı balık, yumurta sarısı, peynir benzer biçimde D vitamini içeren yiyecekleri yemiyorsanız yada takviye almıyorsanız, diyetinizde kesinlikle değişim yapın. Bir takviye almadan ilkin kesinlikle doktorunuzla konuşun.

Nefes Egzersizleri Yapın

Stres vücudumuzda gerçek bir kaosa niçin olabilir ve buna solunum sistemi de dahildir. Derin ve doğru nefes almak stresi denetim etmenize destek verir ve diyaframdan nefes almak, bilhassa koronavirüs yada zatürree benzer biçimde bir solunum yolu hastalığını geçiriyorsanız yada atlattıysanız akciğer kapasitesini artırabilir.

Nefes almaya odaklandığınızda ve karın hareketlerinizi denetim ettiğinizde stres altındaysanız kesinlikle sakinleşirsiniz. Ek olarak stresli durumlarda nefes almayı nadiren düşünürüz, sadece kendinizi bu şekilde bir durumda bulduğunuzda ergonomik yapabilir ve kendinize destek olabilirsiniz.

Kafi Oranda Uyuyun

Sıhhatli akciğerler için tam olarak ne kadar uyku gerektiği mevzusunda hemen hemen kati bir şey yok, sadece kati olan şey uyku eksikliğinin genel bağışıklık sistemi üstünde negatif bir tesiri olmasıdır.

Bunun arkasında tam olarak hangi mekanizma olduğu bilinmiyor, sadece kaliteli uykunun bağışıklık sistemi de dahil olmak suretiyle genel sıhhat için mühim olduğu biliniyor. Bağışıklık kuvvetli olmadığında, başta solunum yolu enfeksiyonları olmak suretiyle çeşitli hastalıkların gelişim riski oldukça artar.

Sağlıksız Alışkanlıklardan Uzak Durun

Sıhhatli bir yaşam seçimi sürmeye çalışın ve sağlığınız için iyi olmadığını bildiğiniz alışkanlıklardan kaçının. Sigara elbet bunlardan biridir, sadece açık ateşte oldukça uzun süre kalmak benzer biçimde zararı olan gazlara maruz kalmak da öyledir. Bunların hepsi akciğer sağlığına zarar veren alışkanlıklardır.

Sağlıklı ve güçlü akciğerler için 5 basit alışkanlık #2

SAĞLIKLI AKCİĞERLER İÇİN 7 BESİN

Akciğer kanseri, çağdaş zamanların en yaygın hastalıklarından biridir. Akciğer kanserine ek olarak, solunum sisteminin en yaygın hastalıklarından bazıları bronşit, astım, kistik fibroz ve pnömonidir. Bundan dolayı akciğerleri zararı olan etkilerden korumak son aşama önemlidir.

Yukarıdaki kolay alışkanlıklara ek olarak, bu 7 besin ile akciğerlerinizi daha sıhhatli tutabilirsiniz.

Muz

Muz, uygun akciğer fonksiyonu için lüzumlu bir mineral olan potasyum açısından zengindir. Araştırmalara nazaran, bilhassa çocukluk döneminde yeterince potasyum tüketmek akciğer kapasitesini artırmaya destek olmaktadır. Muz tatlıdır ve kalorisi yüksektir, bundan dolayı atıştırmalık olarak harikadır ve smoothie’lerde öteki meyvelerle birleştirilebilir. Muzun yanı sıra avokado, kabak ve portakalda da iyi oranda potasyum bulunur.

Zencefil

Kendi özgü tadıyla zencefil, tıkanmış hava yollarının temizlenmesinde ve akciğerlerdeki dolaşımın iyileştirilmesinde organik bir yardımcıdır. Birçok şekilde tüketilebilir. Zencefil çayı içebilir, taze zencefili rendeleyip soğuk algınlığına ve akciğerlerde mukus birikmesine karşı çoğu zaman organik umar olarak kullanılan balla beraber yenilebilir.

Koyu Yeşil Sebzeler

Ispanak, lahana ve borkoli benzer biçimde koyu yeşil yapraklı sebzeler irin önleyici etkilere haizdir ve akciğerleri irin ve enfeksiyondan koruyabilir. Bu sebzelerde bulunan klorofil kanın akciğerlere akmasına destek olurken, lutein benzer biçimde antioksidanlar akciğerleri özgür radikallerden korur. Bu sebzeler en iyi pişmiş halde yenir, sadece 10 dakikadan fazla pişirmemeye itina gösterin.

Patates

Patates, sıhhatli akciğerler için beslenme planınıza kesinlikle eklemeniz ihtiyaç duyulan bir besindir. Antioksidanlar ve karotenoidler açısından zengindir. Ek olarak akciğerleri enfeksiyonlardan sakınan A vitamini ve C vitamini açısından zengindir.

Zeytinyağı

Zeytinyağı da akciğerler üstünde yararlı bir etkiye haizdir. Zeytinyağı, akciğerleri iltihaplanma ve enfeksiyonlardan sakınan antioksidanlar polifenoller ve E vitamini ihtiva eder. Araştırmalar, tertipli olarak zeytinyağı tüketenlerin astım riskinin azaldığını gösteriyor.

Sarımsak

Sarımsak, organik ilaç olarak en meşhur besindir. Antibiyotik özelliklerine haiz bir bileşen olan C ve E vitaminleri, demir, potasyum, sodyum ve allisin açısından zengindir. Akciğerleri hastalıklardan korumak için de harikadır. Vücutta kanserojen maddelerin niçin olduğu hasarı hafifletmeye katılan glutatyon üretimini uyaran flavonoidler ihtiva eder. Çoğu zaman bronşit benzer biçimde hastalıkların tedavisine destek olmak için kullanılır.

Adaçayı

Sıhhatli akciğerler için verilen mücadelede etkili olan bir öteki gıda de adaçayıdır. Bu Akdeniz bitkisi binlerce senedir birçok rahatsızlığa umar olarak kullanılmıştır ve boğaz ağrısı ve solunum sistemini için harikadır. Adaçayının gücü antioksidan, irin önleyici ve antiseptik özelliklerinden meydana gelmektedir. Bronşit yada hava yollarında tıkanıklık sorununuz var ise doktorunuza danışarak adaçayı çayı içebilirsiniz. 200 ml kaynar suya yarım çay kaşığı adaçayı atıp, 5 dakika demlenmesini beklemeniz kafi olacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.