Salon ve yatak odalarında mavi nasıl kullanılır?

Ferah ve huzur dolu bir dekorasyonun vazgeçilmezi olan mavi renk, salon ve yatak odalarında muhteşem bir etki şekillendirebilir. Peki, mavi ev …

02.10.2021
Salon ve yatak odalarında mavi nasıl kullanılır?

Ferah ve huzur dolu bir dekorasyonun vazgeçilmezi olan mavi renk, salon ve yatak odalarında muhteşem bir etki şekillendirebilir. Peki, mavi ev dekorasyonu nasıl yapılır? Dekorasyonda mavi renk nasıl kullanılmalı? Mavi renk koltuk takımı alırken nelere dikkat edilmeli? Salon ve yatak odalarında mavi renk nasıl kullanılır? İşte merak ettiğiniz her şeyi sizler için açıkladık…

Yaşam alanlarında estetik bir bakış açısı yakalamak için renklerin gücünü yadsımamak gerekiyor. Dekorasyonda doğru renk seçimi yapmak evinizde tercih ettiğiniz stilin göz alıcı bir etki oluşturmasını sağlar. Bundan dolayı evinizin boyutu, şekli ve ışık miktarına göre renk seçimlerinde sınırsız dokunuşlar yapabilirsiniz. Huzurun ve sakinliğin sembolü olarak nitelendirilen mavi renk, dekorasyonda güçlü bir görünüm elde etmenize yardımcı olur. Salon, oturma odası, yatak odası, çocuk odası, banyo ve mutfaklarda sık sık kullanılan mavi, her alanda uyumlu bir görüntü sergiler. Gelin, ev dekorasyonunda mavi kullanmanın püf noktalarını birlikte adım adım öğrenelim.

SALONLARDA MAVİ ETKİSİ

Açık ve koyu tonlarıyla zengin bir görünüme imza atan mavi, ev dekorasyonunda en çok kullanılan renklerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Mavi, doğru ve ölçülü kullanıldığında kusursuz bir dekorasyon oluşturmanıza olanak tanır. Ev dekorasyonunda mavi renk, en sık salon ve oturma odalarında tercih edilmektedir.

Mavi koltuk takımları, tonlarına göre birçok dekorasyon tarzıyla ahenk içerisinde görünmeyi başarmaktadır. Evinizde modern ve elegant detaylara yer vermek istiyorsanız; baskın bir mavinin izlerine yer açabilirsiniz. Çivit ya da gece mavisi koltuk takımları dekorasyonunuzda sıra dışı bir etki şekillendirmenizi sağlayabilir.

Mavi koltuk yerine daha sade ve açık tonlarda bir koltuk takımı seçerek mavinin birbiriyle uyum içinde olduğu minder ve kırlentleri tercih edebilirsiniz.

Taş duvar dekorasyonu kullandığınız salonlarınızda endüstriyel dekorasyon stilini benimsemek istiyorsanız; göz alıcı bir maviyle çarpıcı bir görüntüyü evinize davet edebilirsiniz.

Daha ferah ve dingin dokunuşlar içinse bebe mavisi gibi pastel mavilerle beyazı birlikte harmanlayabilirsiniz. Aynı zamanda bu tarz dekorasyonlarda ahşapların da sıklıkla kullanıldığını görüyoruz.

Salonlarınızda maviyi başrol olarak kullanmaktansa odak noktası olacak şekilde yer vermek isterseniz; bej, krem, beyaz ve toprak tonlarında bir koltuk takımında mavi berjer kullanabilirsiniz.

YATAK ODALARINDA MAVİ ESİNTİSİ

Yatak odalarında asaletin vurgulandığı bir dekorasyon için duvarlarınızda mavinin koyu ve canlı tonlarına yer verebilirsiniz. Maviyle uyumlu açık pembe, sarı, mor ve yeşillerle renkler arasında muazzam bir geçiş sağlayabilirsiniz. 

Maviyi yalnızca duvarlarınızda kullanmak istemiyorsanız; yatak odasının en önemli detayı yatak başlıklarında da tercih edebilirsiniz. Yatak başlığınıza uyumlu nevresim takımı da kullanarak enfes bir dekorasyona imzanızı atabilirsiniz.

PERDE VE HALILARDA MAVİ DETAYI 

Mavi renkte saten, kadife ve keten perdeler son yıllarda en çok tercih edilen dekorasyon trendlerinden biri olarak görülüyor. Özellikle sonbahar ve kış aylarında kadife dokulu mavi fon perdelerini kullanmanızı tavsiye ederiz.

Soğuk gri ve kahve tonlarında döşenmiş salon ve oturma odalarında mavi detayların yer aldığı halılar kullanabilirsiniz. Zeminin parlayan yıldızı halılarınızda mavinin zarafetini yakından görebilirsiniz.

ETİKETLER: , , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.