Samsun’da 175 dekarda kenevir üretimi yapılıyor

14.07.2022
Samsun’da 175 dekarda kenevir üretimi yapılıyorTürkiye’de ruhsatlı alanlarda denetimli olarak kenevir üretimi yapılıyor. Bu merkezlerden birisi de asırlık kenevir merkezi olan Samsun.


Samsun'da 175 dekarda kenevir üretimi yapılıyor

Kenevir ekimi icra eden illerden Samsun’da ekilen ürün 3 metre boya ulaştı. Sadece yurttaş kenevirden elde edilmiş kazanç düştükçe ekili arazinin de küçüldüğünü aktarıyor.

Asırlık kenevir üretim merkezi Samsun’un Vezirköprü ilçesi Narlısaray Mahallesi’nde 2022 senesinde 175 dekar alanda ekim yapılmış oldu.

Türkiye’de ruhsatlı kenevir ekimi meydana getirilen yerlerin başlangıcında gelen Narlısaray Mahallesi’nde talep olmaması dolayısıyla her yıl kenevir üretim alanı azalıyor.

İHA’nın haberine gore bilhassa geçmişten günümüze kadar kenevir tarımı ile ilgilenmesiyle malum Narlısaray Mahallesi’nde geçen yıl 200 ile 250 dekar içinde olan kenevir üretimi, bu yıl 175 dekara indi.

Samsun’da kenevir ekim alanı azaldı

Mahalleli ise yaşanmış olan pazarlama sıkıntılarından dolayı kenevirin ekim alanının düştüğünü deklare etti.

“Narlısaray halkı bu mevzuda dünyada uzman”

Narlısaray Mahallesi sakinlerinden 58 yaşındaki Abdullah Özyürek, “Kenevir ekiminde azalma oldu. Bu yıl sözleşme meydana getirilen dostlar sözünde durursa, vatandaşlar bunu eker. Halk hangi mahsulden parayı oldukça kazanırsa ona yönelir. Yurttaş emeğinin karşılığını alamazsa haliyle o işten çekilir. Narlısaray halkı bu mevzuda dünyada uzmandır. Biz bu işi dededen toruna senelerdir beri yapıyoruz. Narlısaray Mahallesi eskiden 4 bin, 5 bin dönüm kenevir ekiyordu ve bunu pazarlıyorduk.” dedi.

Samsun’da 175 dekarda kenevir üretimi yapılıyor VİDEO

Samsun da 175 dekarda kenevir üretimi yapılıyor #1

“Kenevir para bırakmayınca yurttaş da ekmiyor”

Narlısaray Mahallesi sakini 66 yaşındaki İbrahim Sezgen ise “Eskiden kenevir para yapıyordu. Sonradan kenevir zaman içinde para yapmamaya fikir yurttaş bıraktı. Geçtiğimiz senelerde ben 50-60 dönüm kenevir ekiyordum. O zamanlar oldukça para alıyorduk. Bizlere parayı kenevir kooperatifi veriyordu. Şimdi de kenevir para etmeyince vatandaşta bıraktı.” diye konuştu.

Samsun da 175 dekarda kenevir üretimi yapılıyor #2

“Kenevirlerin boyu 3 metreye ulaştı”

Narlısaray Mahallesi’nde belirli bir alanda ekilen kenevirlerin boyu 3 metreye ulaştı. Tekstil sektöründen ilaç sanayisine kadar birçok değişik alanda kullanılan kenevirlerin mart ayında ekimi yapılıyor, eylül ayında ise hasadı gerçekleştiriliyor.

Samsun da 175 dekarda kenevir üretimi yapılıyor #3

Samsun da 175 dekarda kenevir üretimi yapılıyor #4

Samsun da 175 dekarda kenevir üretimi yapılıyor #5

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.