Samsun’da hastanın karnından 16,9 kiloluk dev kitle çıktı

11.06.2022
Samsun’da hastanın karnından 16,9 kiloluk dev kitle çıktıBöbrek ağrısıyla hastaneye giden kadının ameliyatından 16 kilo 900 gramlık kitle çıkartan tabip, “Hastadan çıkartılan 16,9 kilo kitle benim meslek hayatımdaki rekorum olarak tarihe geçti” dedi.


Samsun'da hastanın karnından 16,9 kiloluk dev kitle çıktı

Samsun’da bir bayan, nefes alma ve böbrek ağrısı şikayetiyle hastaneye başvurdu.

Şikayetle ilgilenen Hanım Hastalıkları Doğum ve Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Cazip Üstün, hastanın vücudunda kitle tespit etti.

Ameliyata alınan 48 yaşındaki hanım hastanın karnından 16 kilo 900 gramlık dev kitle çıktı.

Samsun’da hastanın karnından 16,9 kiloluk dev kitle çıktı

“Ameliyat sonrası 65 kilodan 48 kiloya düştü”

Ameliyat sonrası izahat icra eden başarı göstermiş cerrah, hayatında birçok kez kitle çıkartma ameliyatı gerçekleştirdiğini belirterek, “Doktorlukta 40. meslek yılımdayım. Bu zamana kadar bir insanoğlunun vücudundan çıkarttığım en büyük kitle 10,5 kiloydu. Son hastamızdan çıkarttığım kitle ile rekorumu kırmış oldum. Hastamızdan 16,9 kilo kitle çıkarttım. Hastamız 48 yaşındaki bir hanımdı. Sivas’tan Samsun’a ameliyat olmak için geldi. Kendi söylemine nazaran ‘karın civarında gelişme’ sebebiyle doktora gitmiş orada ‘karın çevresine yağ biriktiğini söylediklerini’ açıkladı fakat pek inandırıcı değil. Genel anlamda hanımlar bu ameliyat işlerinden korkuyorlar hele de bekarlarsa daha fazlaca korkuyorlar. Bu hastamız da bekar bir hasta. Hastamız ameliyat öncesi 65 kiloydu. Ameliyatta vücudundan 16,9 kiloluk bir kitle çıkarttık ve 48 kiloya düştü. 1 gece yoğun bakımda yatan hastamızı hemen sonra düzgüsel servise aldık. Bundan sonrasında da bir problem çıkacağını zannetmiyoruz. Ameliyat sonrası parçayı analize yolladık ve patalog ‘iyi huylu’ diye rapor verdi. Detaylı rapor hemen sonra çıkacak.” dedi.

Samsun da hastanın karnından 16,9 kiloluk dev kitle çıktı #1

“16,9 kilo kitle benim meslek hayatımdaki rekorum”

Kitlenin hastanın bazı iç organlarına da zarar verdiğinin altını çizen Cazip Üstün, “Ameliyatın arkasından kitleyi çıkarttık ve bundan sonrasında bir problem teşkil etmeyecek. Ameliyattan önde meydana getirilen tetkiklerde kitle o denli büyük ki diyaframı yukarıya kaldırmış. Kısaca nefes alıp vermekte hasta sorun yaşıyordu. Kitlenin sağ böbrek üstüne bası yapmasıyla gene o böbrekteki idrar akımı azalmış ve böbrek artık şişmeye başlamıştı. Hastaya birazcık daha müdahale etmesek o böbreğini kaybedecek duruma gelebilirdi. Şimdi fazlaca şükür bu sıkıntıların hepsi süre içinde geçecek. Bazen bu şekilde büyük kitleler vücutta olabiliyor. Büyüklük olarak bakarsak hastadan çıkartılan 16,9 kilo kitle benim meslek hayatımdaki rekorum olarak tarihe geçti.” diye konuştu.

Samsun da hastanın karnından 16,9 kiloluk dev kitle çıktı #2

“Hanımefendiler, ne olursa olsun bir hekime başvursun”

Hanımefendilerin benzer bir sorun yaşamaması için uyarılarda bulunan Üstün, “Hanımefendiler, karın çevrelerinde genişleme olduğunda ne olursa olsun bir hekime gitmeliler. Bu düzgüsel kilo almada olabilir yada karaciğer ile ilgili sorunlarda doğrusu asit benzer biçimde karın içinde sıvı birikmiş olabilir. Bunların haricinde yumurtalıklarda ya da rahimle ilgili kitle de olabilir. Karın çevresi genişlediyse, daima giyindikleri pantolon ya da etek dar gelmeye başladıysa ne olursa olsun bir hekime başvursunlar.” ifadeleriyle sözlerini noktaladı.

Samsun da hastanın karnından 16,9 kiloluk dev kitle çıktı #3

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

winbir