Samsung, ekran üretimi için köktencilik sonucu deklare etti: Üretim duruyor

31.05.2022
Samsung, ekran üretimi için köktencilik sonucu deklare etti: Üretim duruyor


Samsung her yıl birçok akıllı telefon piyasaya sürmesinin yanında, diğeri üreticiler için de ekran tedariği sağlıyor. Bugüne dek iPhone şeklinde pek oldukca telefonda Samsung tarafınca üretilen vizyonun kullanıldığını gördük. Ekran üretimi mevzusunda oldukca başarıya ulaşmış olan Samsung, bu enerjisini televizyonlarında da kullanarak bir fazlaca zaman kullanıcısını memnun ediyor. Bir tek bu kere şirket, akıllı telefon sektöründe sarsıntısı hissedilecek bir adım attı.

Xiaomi ve Google ortaklığı bozuldu!


Xiaomi ve Google ortaklığı bozuldu!

Xiaomi İngiltere’de satışa sunmuş olduğu akıllı televizyonlarında Google TV yerine Amazon Fire TV ile yoluna devam etti.

Samsung, LCD ekran üretimi yapmayacak

LCD ekranlar bir devrin en meşhur ekran teknolojisiydi. Maliyeti ve sunmuş olduğu performans arasındaki ilişki gözetilince pek oldukca üretici, televizyondan telefona kadar her üründe LCD ekran tercih ediyordu. Sonrasında LED teknolojisinin kendini geliştirerek OLED ve AMOLED şeklinde varyantlara ayrılması, LCD’yi kısa sürede çıkan pek fazla cihazda görmememizin sebebi olmuştu.

samsung ekran üretimi

Samsung Display tarafınca gelen açıklama, haziran ayı itibariyle LCD ekran üretimi için tüm çalışmaların duracağını duyuru ediyor. Şirket, bundan sonrasında OLED ve QD ekran üretimine odaklanmak istediğini belirtiyor. Aslına bakarsan uzun süredir Samsung’un en başarıya ulaşmış olduğu ekran türü OLED ve QD tipleriydi. Son nesil televizyonlarda kullanımına epey sık yer verilen QD teknolojisi, LCD ile kıyaslanamayacak boyutta yüksek kalite sunuyor.

Bununla birlikte, Samsung’un LCD üretiminden kazandığın kârın giderek azalması da ana sebeplerin başlangıcında geliyor. Bir tek Samsung, 2020 yılındaki pandemiyle LCD ekran fiyatlarının artışa geçtiğini görünce LCD’den kurtulma planlarını ertelemişti.

samsung ekran üretimi

LCD’yi oldukca sık görmesek bile IPS LCD teknolojisi hala yaygın olarak kullanılıyor. Şu demek oluyor ki Samsung her ne kadar üretimi durdurmuş olsa da bu değişen değişen teknolojinin kullanıldığı telefonları ve monitörleri görmeye uzun bir süre daha devam edeceğiz.

Sizce en iyi ekran teknolojisi hangisi?


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.