Samsung fabrikasında kriz! Binlerce litrelik asit suya karıştı

30.01.2022
Samsung fabrikasında kriz! Binlerce litrelik asit suya karıştı


Samsung Electronics’in ABD’nin Teksas eyaletindeki yarı iletken fabrikasında asitli atık krizi yaşanıyor. Ortaya çıkan yeni görüntüler, fabrikanın aylarca asitli atığı nehire döktüğünü ve bölgedeki sulak yaşamı bitirme noktasına getirdiğini gösterdi.

Austin Su Havzası Koruma Departmanı tarafınca Austin Belediye Başkanına ve belediye meclisine gönderilen 27 Ocak tarihindeki bir uyarıya gore, dere koluna boşaltılan asidik atık miktarı şimdilik bilinmiyor, ek olarak bölgenin su kimyası ve atığın sudaki yaşam üstündeki tesiri neredeyse ölçülebilmiş değil.

Samsung, dev yatırım için gözünü Avrupa’ya dikti!


Samsung, dev yatırım için gözünü Avrupa’ya dikti!

Samsung, tüm dünyada devam eden yarı iletken sıkıntısını çözmek adına şirket almak için büyük bir bütçe ayırdı ve Avrupa’nın yolunu tuttu.

Samsung, 763.000 galon asidi nehire boşaltmış

Fabrikalarının çoğunu kendi ana vatanı olan Güney Kore’de toplayan Samsung’un, Austin’de diğeri firmalar için sözleşmeli olarak büyük bir çip üreten yarı iletken tesisi bulunuyor.

Austin’de neredeyse 7/24 çalışan bir yarı iletken fabrikasına haiz olan Samsung yapmış olduğu açıklamada, 14 Ocak tarihinde yağmur suyu toplama havuzuna “endüstriyel atık salınımı yapıldığını doğruladı. Teknoloji devi, bu salınımın fark edildikten derhal sonrasında önlendiğini ve çevreye olan etkiyi en aza indirmek için harekete geçildiğini deklare etti.

Su Havzası Koruma Departmanı notuna gore Samsung tesisi, 106 gün süresince bölgedeki yağmur suyu havuzuna 763.000 galon asidik atık boşalttı ve bu da dere koluna büyük zarar verdi. Bölgede araştırma icra eden Austin yetkilileri, bu ayın başlangıcında suyun “normalin oldukca altında” bir pH seviyesine haiz bulunduğunu, bir tek 19 Ocak itibarıyla pH’ın normale yakın bir seviyeye döndüğünü sözlerine ekledi. Bu tarih, Samsung’un harekete geçmiş olduğu 14 Ocak ile uyumlu görünüyor.

Şirket sözcüsü Michele Glaze yapmış olduğu açıklamada, “Samsung Austin Semiconductor çevre yönetimine bağlı duracak ve Orta Teksas’ın naturel güzelliğini korumadaki rolünü üstlenecek” dedi. Samsung’un kaygı duyulan sülfat ve hidrojen peroksit mevzusunda çevre yetkililerine informasyon verdiğinin de altını çizdi.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.