Samsung’un hologram destekli AR gözlüğü ortaya çıktı

25.02.2022
Samsung’un hologram destekli AR gözlüğü ortaya çıktı


Apple’ın AR/VR kulaklık geliştirdiğine dair söylentilerin yayılmasının peşinden Güney Koreli rakibinden de ilk hamle geldi. Koreli kaynaklara nazaran Samsung, AR gözlüğü için kolları sıvadı: Samsung’un hologram destekli metaverse aleti üstünde çalmış olduğu iddia edildi.

Metaverse pazarının artan popüleritesi başta Feysbuk olmak suretiyle Apple, Samsung ve Microsoft benzer halde şirketleri etkilemiş durumda. Son raporlar, Microsoft ve Samsung’un bir AR gözlük ortaklığı kurduğunu ve ek olarak Samsung’un holografik bir AR aletinin üstünde çalıştığını belirtiyor.

Samsung Galaxy M33 5G çıkış tarihi belli oldu!


Samsung Galaxy M33 5G çıkış zamanı belli oldu!

Bir süredir iddialarla ve raporlarla gündemde olan Samsung Galaxy M33 5G modelinin tanıtım zamanı belli oldu.

Samsung AR gözlüğü özellikleri

Korea IT News’ten yeni rapor, metaverse için AR gözlükleri geliştirmek suretiyle Microsoft ile daha ilkin açıklanan bir ortaklığın yanı sıra, Samsung’un kendi AR aletinin üstünde çalıştığını söylüyor. Rapora nazaran Samsung, Exynos merkezli uygulama işlemcisi ile Gelişmiş Teknoloji Enstitüsü tarafınca geliştirilen “hologram teknolojisini” içeren AR aletinin çıkış tarihini münakaşaya başladı.

Samsung’un AR aleti için Exynos işlemci ve işletim sistemi için Android‘i tercih edeceği iddia edildi. Firmanın ek olarak AR/genişletilmiş gerçeklik teknolojisi (XR) şirketi olan DigiLens ile yakın bir halde çalmış olduğu da söylentiler içinde. Samsung Electronics’in bir prototip geliştirmeyi tamamladığı ve çıkış geçmişine karar vereceği bildirildi.

Raporda Samsung’un kendi aletine ek olarak, Microsoft ile birlikte hologram teknolojisine haiz, Qualcomm işlemcisi kullanacak AR gözlükleri üretmek için ortak bir proje oluşturduğu belirtiliyor.

Apple AR gözlüğü ne durumda?

Samsung AR gözlüğü hamlesi, VR kulaklık üretimi için performans testinin tamamlandığı bildirilen Apple ile rekabeti kızıştırabilir. Korea IT News raporu, Apple VR hakkında bazı ayrıntılar da sunuyor.

Rapora nazaran Apple VR cihazları, micro OLED ekranla donatılacak ve Apple, VR cihazları için TSMC ile iş birliği meydana getirecek. VR kulaklık, enerjisini Apple’ın kendi geliştirdiği M1 çipten alacak ve iOS arayüzünde çalışacak.

Microsoft ise HoloLens 3 projesinin rafa kaldırıldığını bildiren raporlardan sonrasında, metaverse’i benimsemek ve HoloLens’in “canlı” olduğu mevzusunda ısrar etmek haricinde herhangi bir AR planından bahsetmedi. Bir tek Microsoft’un yeni bir AR aleti için Samsung ile emek vermesi merak verici gözüküyor.

Apple ve Samsung AR gözlüğü hakkında görüşlerinizi yorumlar kısmında ve SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.