Samsunlu kuyumculara bakılırsa altın almanın tam zamanı

16.09.2022
Samsunlu kuyumculara bakılırsa altın almanın tam zamanı


Altın fiyatlarında düşüş yaşanıyor. Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman, bu düşüşün geçici olduğu görüşünde.

Samsunlu kuyumculara göre altın almanın tam zamanı

Bugün altının ons fiyatı bin 685 dolar seviyelerinde seyrederken, 24 ayar altının gramı 990 lira, çeyrek altın ise 1.645 lina civarında işlem görüyor.

Altın yatırımı yapmak isteyen, elinde altını olan yada düğünlerde armağan etmek için altın takı almak suretiyle plan yapanlar için altın almanın zamanı şimdi. Bunu biz değil, Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman söylüyor.

Şimdi altın alan ileride kazançlı çıkacak

Salih Özman’a bakılırsa altın tutarları düşüşe geçse de ileride daha oldukça değerlenecek. Özman, bundan dolayı, bu fiyatlardan altına yatırım yapmanın ilerleyen zamanda yatırımcıya kazandırabileceğini söylemiş oldu.

“Türkiye’de ve dünyada altın talebi düşmeye başlıyor”

İHA’nnı haberine bakılırsa, yaz sezonunun bitmesinin altın fiyatlarının düşmesinde etkili bulunduğunu belirten Özman, “Sürem bittiği için Türkiye’de ve dünyada altın talebi düşmeye başlıyor. Yaz sezonu bitince altına talep düşmüş olduğu için bu aylarda fiyatların düşmesi düzgüsel. Şu anda dünyada yıldızı parlayan yatırım aracı Amerikan doları. Fed’in faiz artışları doların kıymetini yükseltti. Dolar-euro paritesinde de bunu görüyorsunuz. Dolara ilginin artması da altına olan talebi düşürüyor. Bu düşüş, kısa süreli bir düşüş. Dünyadaki bu enflasyonist ortamda altın fiyatlarının oldukça fazla düşmesi mümkün değil. Bence bu düşüşler altın almak için bir fırsat. Altının onsunun 1.700 doların aşağısına düşmesiyle yatırımcılara tavsiyem, bu fiyatlardan altın alınmasıdır.” dedi.

Samsunlu kuyumculara göre altın almanın tam zamanı #1

“Bu fırsat, altın alınarak değerlendirilebilir”

Altın fiyatlarındaki düşüşün uzun soluklu olamayacağını korumak için çaba sarfeden Özman, “Altındaki bu düşüşler spekülatif. Bu fırsat, altın alınarak değerlendirilebilir. Dünyada her şeyin fiyatı artıyor. Enerji, işçilik, işletme, kira tutarları oldukça yüksek. Bunlara paralel olarak altının topraktan çıkartma maliyetleri de artıyor. Rusya-Ukrayna krizinden dolayı Rus altın rafinerileri Avrupa’ya satış yapamıyorlar. Ondan dolayı altın arzında da bir sorun var. Enflasyon bu kadar yüksekken, altın arzında sorun varken fiyatların dünya pazarında bu rakamların altına düşmesine olanak yok. Bence bu düşük fiyatlarla altın alınıp fırsata çevrilmeli.” diye konuştu.

Samsunlu kuyumculara göre altın almanın tam zamanı #2

Samsunlu kuyumculara göre altın almanın tam zamanı #3

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.