Sararmış Tül ve Jaluzi Temizliği

11.02.2021
Sararmış Tül ve Jaluzi Temizliği

Sararmış tül ve jaluzi temizliği nasıl olur; Tüllerimizin ışıl ışıl bembeyaz olmasını istiyoruz ama zamanla tozlardan kışın kalorifer isinden soba isinden tüllerimiz maalesef kararıyor sararıyor Ne yaparsak yapalım bir türlü tüllerin eski beyazlığını alamıyoruz .Tülleri sık sık yıkamak kirlerin içine işlemesini engelleyecektir tür takma olayı bizleri yoğurdu için maalesef biz bu tül yıkama işlemini biraz geciktiriyoruz.

Sararmış Tül ve Jaluzi Temizliği

Kirlenmiş sararmış tülleri yıkamadan önce akşamdan leğenin içine tuz koyun ve o tuzlu suyun içerisine akşamdan tüllerinizi bastırın .

Çamaşır sodalı suya bir bardak amonyak katıp türleri bu suyun içinde iki saat bekletin ve yıkayıp durulayın Güneş alan bir yerde kurutun.

Jaluzileri yıkama ihtiyacı duyduğunuzda rulo halinde sarıp, -buruşturmamak için önem vererek- sabunlu suda bekletin. Daha sonra duru suda bekletip, süzülmesi için sudan çıkarın ve açarak asın.

jaluzi

jaluzi

Sararmış tülleri beyazlatmak için malzemeler

  • 1 yemek kaşığı toz şeker
  • Çivit
  • Ilık su
  • Yumurta kabukları
  • Tülbent
  • Leğen
Sararmış Tül ve Jaluzi Temizliği

Sararmış Tül ve Jaluzi Temizliği

Sararmış tül ve jaluzi temizliği nasıl olur? Perdenizi çamaşır makinesine atmadan önce bir leğene koyup üzerine sıcak su koyun ve çamaşır sodası veya Arap sabunu ilave edip yarım saat bekletin. Yarım saat sonra lavabo pompasıyla veya ayakla vakumlayarak kirin çıkmasını sağlayın. Daha sonra perdeyi makineye koyun. Küçük bir kesenin içine  yumurta kabuklarını koyup ağzını sıkıca bağlayın Perdelerle birlikte  yumurta kabuklarının olduğu keseyi makineye atıp tüllerle birlikte yıkayın. Makine durulama işlemine geçince durulama suyuna 1 çay kaşığı çivit koyun. Ayrı olarak yumuşatıcı gözüne 1 yemek kaşığı toz şekeri eriterek  de koyarsanız perdeniz ilk günkü gibi temiz olacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.