Sarımsağı zeytinyağıyla ezip bacaklarınıza sürün! O dertten yapıt kalmayacak…

06.04.2022
Sarımsağı zeytinyağıyla ezip bacaklarınıza sürün! O dertten yapıt kalmayacak…Oldukça yaygın görülen bir sıhhat problemi olan varis, kan pıhtılaşması riskini artırıyor ve fena bir görünüme niçin oluyor. İşte varisleri yok eden sarımsak, portakal suyu ve zeytinyağı karışımı…


Sarımsağı zeytinyağıyla ezip bacaklarınıza sürün! O dertten eser kalmayacak…

Toplumda oldukça sık görülen hastalıklardan önde gelen varis; basitçe toplardamarlar içinde yer edinen kapakçıkların emek harcamaması olarak tanımlanıyor.

Fena bir görüntüye niçin olmasının yanı sıra sağlığı da negatif etkileyen varis hastalığı; bacaklarda ağrı, bitkinlik, ağırlık hissi, yanma hissi, renk değişikliği ve yüzeysel damarlarda belirginleşme ile seyrediyor.

En önemlisi emaresi gözle görülebilir genişlemiş damarlar olan ve hoş olmayan görünümüyle insanları endişelendiren bu hastalık; çoğu zaman genetik, yaş, kilo, uzun süre ayakta durmak yada oturmak, hamilelik benzer biçimde nedenlerden dolayı ortaya çıkıyor.

Uzmanlar, bu hastalığın gelişimini yavaşlatmak için tertipli ve hafifçe egzersizler yapmayı, bacakları kalp seviyesi üstüne kaldırmayı ve bitkisel destek kullanmayı tavsiye ediyor.

Operasyon geçirmeden varisle ilgili yakınmaları azaltmak isteyen hastalar ise evde uygulayabilecekleri etkili çözümleri araştırıyor.

Her ne kadar temel tedavilerin yerini tutmasa da sarımsak, portakal suyu ve zeytinyağı karışımının varisle ilgili yakınmaları azalttığı biliniyor.

Bu karışımın varisli damarları tedavi etmiş olduğu ve örümcek damarları ortadan kaldırdığı belirtiliyor. İşte sizler için tertipli uygulandığında varisleri yok eden sarımsak, portakal suyu ve zeytinyağı kürünün tarifini derledik…

Sarımsak, zeytinyağı ve portakal suyu karışımı

‘’Allisin’’ adında olan bir bileşik içeren sarımsak, kan damarlarının iltihaplanmasını önlemeye destek sağlar ve varisleri azaltmada da oldukça etkilidir.

Buna ek olarak, kanda bulunan toksinleri yok ederek kan dolaşımını iyileştiren sarımsak, genel sıhhat durumunu iyileştirmek için de çoğunlukla kullanılır.

Malzemeler:

  • 6 diş sarımsak
  • 3 tane portakal
  • 2 yiyecek kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı:

  • 6 diş sarımsağı ezin ve temiz bir cam kavanoza koyun.
  • 3 portakalın suyunu sıkıp kavanoza dökün.
  • Ek olarak karışıma 2 yiyecek kaşığı zeytinyağı ilave edin.
  • Karışımı kullanmadan ilkin ortalama 12 saat kadar beklemeye alın.

Uygulanışı:

  • Kavanozu sallayın ve karışımdan birkaç damla parmak uçlarınıza koyun.
  • Karışımı 15 dakika süresince varislerinizin üstüne tamamen emilene kadar dairesel hareketlerle uygulayın.
  • Etkilenen bölgeyi temiz bir pamuklu bezle sarın ve bir gece beklemeye alın. Bu tedaviyi netice alıncaya kadar her gece aksatmadan uygulamanız tavsiye edilir.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.