Şarjdaki telefon aşırı kiloluluk ve diyabete niçin olabilir

06.02.2022
Şarjdaki telefon aşırı kiloluluk ve diyabete niçin olabilir


Son yıllarda büyük bir hızla artan hastalıklar, kimi süre teknoloji kaynaklı olabiliyor. Uzmanlar senelerdir teknolojik aletlerin doğru kullanılması için tavsiyeler verirken, birçok akıllı telefon kullanıcısı yalnızca SAR değerleri ile telefonunu sağlıklı olup olmadığına karar kılıyor. Bir zamanlar replika telefonlar için söylenen yüksek SAR değerleri bilhassa devletimizde bu mevzuda daha bilgili insanların yer almasını sağlasa da, uzmanlar ikazları değişik alanlar aracılığı ile yineliyor.

Meydana getirilen araştırmaya nazaran başta cep telefonları olmak suretiyle neredeyse tüm teknolojik ürünler bilhassa uyurken ve şarj halindeyken yüksek radyasyonlar yayıyor. Yayılan elektromanyetik ışınım ise kişide aşırı kiloluluk ve diyabet hastalıklarına ön ayak oynuyor.

Bilgisayar başında bu hataları yapmayın!


Bilgisayar başlangıcında bu hataları yapmayın!

Bu videomuzda bilgisayar başlangıcında meydana getirilen önemli hatalara sizlerle birlikte göz atıyoruz. Sizlerle ergonomik bir emek harcama alanı oluşturuyoruz.

Uyurken telefonunuzu yakınınızda şarj etmeyin

Uzmanlar tarafınca meydana getirilen araştırmaya nazaran cep telefonları çalışır durumundayken 2,3 miligauss elektromanyetik ışınım yaymakta. Özetlemek gerekirse telefon şarjda değilken ve etken bir halde kullanılırken 2,3 miligauss radyasyona maruz kalıyoruz. Bir tek şarjda olan bir telefon dışarıya averaj 3,4 miligauss elektromanyetik ışınım yayıyor. Bu değerler cihazdan uzaklaşıp yakınlaştıkça değişirken, şarjda yaşanmış olan bu yükselişin sağlık için daha tehlikeli olduğu söyleniyor.

Ek olarak telefon yalnız açık bir halde yanınızda bulunduğunda elektromanyetik ışınım yaymaya devam ediyor. 5 santimetrelik mesafede 1 miligauss, 10 santimetrelik mesafede 0,5 miligauss ve 15 santimetre mesafede 0,3 miligauss elektromanyetik ışınım vücutla temas ediyor.

Uyurken şarj edilen telefon metabolizmayı bozuyor

Uzmanlar gece yatmadan ilkin telefonunuzu kapatmanızı ve odadaki tüm elektronik aletlerin fişini çekmenizi tavsiye ediyor. Bunu yapamayan kişilerin telefonları yattıkları odada bulundurmamaları gerektiği söylenirken, aksi durumlarda hastalıklara davetiye çıkabileceği belirtiliyor. İngiliz bilim adamları, uyurken şarj edilen telefon ve tabletlerin vücuttaki melatonin salgısını etkilediğini ve metabolizmanın dengesizleşmesine niçin bulunduğunu deklare etti. Bu durumun aşırı kiloluluk ve diyabet şeklinde hastalıkları doğurabileceği de çalışmaya önemli bir not olarak eklendi.

Peki siz telefonunuzu uyurken yanınızda şarj ediyor musunuz? Bu alışkanlıktan vazgeçmeyi düşünüyor musunuz? Yorumlarda belirtebilirsiniz…


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.