Sason’da zuzubak otunun kilosu 1.000 liraya çıktı

25.04.2022
Sason’da zuzubak otunun kilosu 1.000 liraya çıktıBatman’ın Sason ilçesinde yüksek dağlarda yetişen ve birçok hastalığı iyi geldiği belirtilen zuzubak otu, bu yıl daha azca bulunması sebebiyle kilosu 1.000 liradan adeta yok satıyor.


Sason'da zuzubak otunun kilosu 1.000 liraya çıktı

Sason’da yüksek dağlarda yetişen zuzubak otu, yiyeceklere konuluyor ve birçok hastalığa iyi geliyor.

Zuzubak dağ köylülerinin geçim deposu

Sason ilçesinde 3 bin metre yükseklikteki Mereto ve Zoveser Dağları eteklerinde yetişen, birçok hastalığa iyi geldiği ileri sürülen zuzubak otu, dağ köylerinde yaşayan vatandaşlar için mühim bir geçim deposu oldu.

Azca bulunuyor diye, 1 kilogramı 1.000 lira

İHA’nın haberine bakılırsa özelikle yöre halkı tarafınca yemeklerde baharat olarak tüketilen zuzubak otu, bölgede azalması sebebiyle bu yıl 1 kilogramı 1.000 liradan alıcı buluyor.

Sason’da zuzubak otunun kilosu 1.000 liraya çıktı VİDEO

“Sason’da en yüksek dağlarda bulunur”

Zuzubak otunun oldukca şifalı bulunduğunu belirten yöre halkından Fersende Bilmez, “Her dilde Zuzubak olarak bilinir. Yüksek kesimlerde, taşlı alanlarda yetişiyor. Her yerde yetişmez. Bir kilosu bin lira civarındadır. Sason’da en yüksek dağlarda bulunur. Fazlaca güzel bir kokusu var. Yemeğe katılınca yemeğin kokusu da oldukca güzel oluyor.

Zuzubak otu

Yetişme süresi 1 ay

Yetişme süresi ortalama bir aydır. Bir ay içinde olup bitiyor. Kaya tuzuyla dövülerek ufaltılıp yemeklerde baharat olarak tüketilir. Fazlaca şifalı bir bitkidir.” dedi.

Zuzubak otu

Zuzubak otu

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

winbir