Seçim öncesi ‘Üçüncü İttifak’ resmen açıklandı: 15-20 gün içinde duyuru edilecek

16.08.2022
Seçim öncesi ‘Üçüncü İttifak’ resmen açıklandı: 15-20 gün içinde duyuru edilecek


Türkiye 2023 senesinde yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerine doğru ilerlerken, Cumhur ve Millet İttifakı haricinde yeni bir ittifak hamlesi geldi. Kulislerde aylardır konuşulan ‘üçüncü ittifak’ senaristliği gerçek oldu. Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş, üçüncü ittifakın duyuru edileceğini belirterek tarih verdi.

Kocaeli’de partisinin Gebze İlçe Örgütü tarafınca düzenlenen halk buluşmasında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan TİP Başkanı Erkan Baş, 2014 seçimlerinde Ekmeleddin İhsanoğlu’nun aday gösterilmesini örnek vererek isim vermeden 6’lı masanın siyasetini ve izlediği yolu eleştirdi.

erkan bas

“ERDOĞAN’I GERÇEKTEN YENMEK İSTİYORSANIZ…”

“Bir tek insanın karşısına başka bir tek insanın, bir siyasal İslamcının karşısına başka bir siyasal İslamcıyı koyduğunuzda bu seçimi kazanma şansınız yok. Tayyip Erdoğan’ı hakikaten yenmek istiyorsanız Erdoğan’ın taklitlerinden sakının. Halk bu şekilde bir adaya oy vermez, bunu geçmişten bir ders olarak söylüyoruz. 2014 seçimlerinde Ekmeleddin İhsanoğlu aday olduğunda yapılanın yanlış bulunduğunu söylemiştik. Ekmeleddin İhsanoğlu bir sonraki seçimde gitti, Tayyip Erdoğan’a oy verdi. İhsanoğlu, Tayyip Erdoğan’a bu yolu açanlardan bir tanesidir.” diyen Baş, adayın doğru seçilmesi icap ettiğini altını çizdi.

ERKAN BAŞ: ÜÇÜNCÜ İTTİFAK 15 – 20 GÜN İÇERİSİNDE İLAN EDİLECEK

“Parlamentoda kuvvetli bir sol karşıcılık koşul” diyen Baş, yeni bir ittifakın kurulacağını duyurdu. Baraj sisteminin de ittifaklar ile sona erdiğini vurgulayan Baş, “Üçüncü ittifak 15 – 20 gün içinde duyuru edilecek. Üçüncü ittifak barajı geçmiş olduğu vakit, ittifakın tüm partileri barajı geçmiş sayılıyor. Dolayısıyla, ‘Ben size oy vermek isterim fakat barajı geçemediğimiz için veremiyorum’ diyen olursa bu şekilde bir durum kesinlikle yok. Bu ittifak yüzde 7’yi geçmiş olduğu anda baraj problemi ortadan kalkıyor. Baraj kalktığı andan itibaren de her parti almış olduğu oy kadar milletvekili çıkartır” diye konuştu.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Altılı masada 'komisyon' değişikliği! Yeni isimler katılacakAltılı masada ‘komisyon’ değişikliği! Yeni adlar katılacak
Son dakika: Şişli karıştı! Kalabalık silahlı grubun kavgasına polis müdahalesi...Son dakika: Şişli karıştı! Kalabalık silahlı grubun kavgasına polis müdahalesi…
Ankara'da iğrenç olay! Kadınları taciz etti, tepki gösterene ise...Ankara’da iğrenç vaka! Bayanları rahatsızlık etti, tepki gösterene ise…YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.