Kent içinde parasız seyahat için araçlara meydana getirilen destek artırıldı

06.04.2022
Kent içinde parasız seyahat için araçlara meydana getirilen destek artırıldıKent içi toplu taşıma araçlarından ücretsiz bir şekilde yararlananların kullanım bedelini karşılamak için deniz yolu araçlarına ve otobüslere meydana getirilen destek ödemelerinin miktarları yükseltildi.

Parasız gezi kapsamında meydana getirilen kent içi hususi halk otobüsü ve deniz ulaşım aracı sahiplerine meydana getirilen aylık gelir desteği ödemeleri artırıldı. Bu kapsamdaki araçlara İstanbul, Ankara ve öteki iller için verilecek rakamlar açıklandı.

Kent içindeki toplu taşıma hizmetlerinden engelli, yaşlı, şehit yakını ve gaziler kendilerine verilen bir kart aracılığı ile yararlanıyor. Bu kişilerin araçlara herhangi bir ödeme yapmadan parasız gezi edebilmesi için de vasıta başına destek sunar yapılıyor.

65 YAŞ ÜSTÜ YOLCU ALMAK İSTEMEYEN SÜRÜCÜLER VAR

Sadece buna karşın, kent içindeki otobüs yolculuklarında, bilhassa parasız gezi hakkı bulunan 65 yaş üstü yolcuları araçlarına almak istemeyen vasıta sürücülerine rastlanıyor. Parasız seyahat yaptıkları için 65 yaş üstü yolculara bazı şoförlerin sözlü hastalık verdiği vakalar da ara sıra gündeme geliyor.

ÜCRETSİZ GEÇİŞTEN ENGELLİ, YAŞLI, ŞEHİT YAKINI VE GAZİLER YARARLANIYOR

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı ile Gömü ve Maliye Bakanlığınca; engelli, yaşlı, şehit yakını ve gaziler ücretsiz bir şekilde taşıyan kent içi hususi halk otobüsü ve deniz ulaşım aracı sahiplerine meydana getirilen aylık gelir desteği ödemesi artırıldı.

Bakanlık tarafınca hazırlanan “Parasız Gezi Kapsamında Yapılacak Gelir Desteği Ödemesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişim Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete’de gösterildi.

ÖZEL DENİZ YOLU ULAŞIMI ARACI İÇİN AYLIK 1.000 LİRA OLAN DESTEK ÖDEMESİ MİKTARI 1.500 LİRAYA YÜKSELDİ

Yönetmeliğin ödeme miktarlarını düzenleyen maddesinde meydana getirilen değişiklikle, kent içi toplu taşıma hizmeti veren her bir hususi deniz yolu ulaşımı aracı için aylık 1.000 lira olan destek ödemesi miktarı 1.500 liraya çıktı.

Şehir içinde ücretsiz yolculuk için araçlara yapılan destek artırıldı #1

ANKARA VE İSTANBUL’DA TOPLU TAŞIMA HİZMETİ VEREN ARACA ÖDENEN AYLIK 1.330 LİRA 1.995 LİRAYA ÇIKTI

Ankara ve İstanbul büyükşehir belediyelerinde kent içi toplu taşıma hizmeti veren her bir ulaşım aracına ödenen aylık 1.330 lira ise 1.995 liraya çıkarıldı.

Şehir içinde ücretsiz yolculuk için araçlara yapılan destek artırıldı #2

DİĞER İLLERDE TOPLU TAŞIMA HİZMETİNE VERİLECEK DESTEK AÇIKLANDI

Ek olarak büyükşehir belediyesi olan öteki illerde kent içi toplu taşıma hizmeti veren her bir ulaşım aracına ödenen aylık 1.000 liralık destek 1.500 liraya, büyükşehir belediyesi olmayan illerde kent içi toplu taşıma hizmeti veren her bir ulaşım aracına ödene aylık 800 liralık destek de 1.200 liraya yükseltildi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.