Şeker Hastaları Koronavirüse Dikkat!

01.06.2020
Şeker Hastaları Koronavirüse Dikkat!

Çin’de yapılan bir araştırmaya göre diyabetik hastalarının koronavirüs sebebi ile ölüm oranları diğer hastalıklara göre daha fazla. Bu yüzden dolayı da korona enfeksiyonuna karşı Tip 1 diyabetin çok dikkatli olması gerekiyor. Eğer, ketoasidoz yani şeker komasına girilirse çok kötü sonuçlara yol açabilir.

Şeker hastalarınındaki kan şekeri 250 mg/dl oranının üstünde seyrediyorsa problem var demektir. Bu nedenle de idrarda keton bakılması ve gerekli kontrollerin yapılması gereklidir.

Koronavirüs ve Diyabet İkisi Birlikte Çok Tehlikeli!

Uzmanlar yaptıkları açıklamalarda şeker hastalarının, diğer insanlara göre koronavirüse yakalanma oranının daha yüksek olmadığını ve eşit durumda olduklarını belirtiyor. Problem, koronavirüsü kaptıktan sonra meydana geliyor. Bir diyabet hastası koronavirüsü kaptıktan sonra büyük bir risk taşıyabilir.

Burada hastanelere çok da güvenmeyin, önleminizi alın. Neden mi? Hastanelerde diyabetli koronavirüs hastalarına karşı gerekli özellikler olmayabiliyor. Bundan dolayı da gerekli tedavi ortamı sağlanmayabilir. Virüs dolayısı ile bağışıklık sistemi aniden zayıflamaya başlar ve bunun sonucunda da risk artabilir.

Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

Koronavirüse karşı hangi tedbirler alındıysa o tedbirleri uygulamanız size fayda sağlayacaktır. Aynı zamanda yapacağınız sıkı kontrollerle birlikte bunu gözlemleyebilirsiniz. Peki, sıkı kontrolden kastımız ne? Sıkı kontrol dediğimiz olay şeker ölçme olarak nitelendiriliyor. Her gün şekerinizi ölçün ve sonuçları bir kağıda not alın. Eğer, her gün 300 mg/dl üzerine çıkıyorsanız problem var demektir.

Eğer ayağınızda yaralar oluşmaya başladıysa ciddi problem vardır. Ayrıca hem hamileyseniz ve hem de ayağınızda yaralar çıkmaya başladıysa mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz gerekiyor. Bu günlerde sağlıklı kalmak diğer günlere göre daha önemli. Kan şekerinin düzenli kontrolü ile birlikte bu problemi kolaylıkla atlabilmeniz mümkün. Sağlıklı günler…

ETİKETLER:
YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.