Şekeri bıraktırdı! 30 senedir lületaşı tozu içen esnafın son hali…

15.03.2023
Şekeri bıraktırdı! 30 senedir lületaşı tozu içen esnafın son hali…


Lületaşı yardımıyla 30 senedir şeker kullanmayan Eskişehir’li esnaf, faydalarını da söyledi.

Şekeri bıraktırdı! 30 yıldır lületaşı tozu içen esnafın son hali...

Şekerin zararları her geçen gün başka bir hastalığa davetiye çıkarıyor.

İçeceklerinde şekerli bırakmak yada azaltmak isteyenler ise çeşitli yöntemler deniyor.

Çayı şekersiz içemeyenler için dikkat çeken bir alternatif olarak lületaşı tozu gündeme geldi.

Eskişehir’de Zamanı Odunpazarı Evleri bölgesinde esnaflık icra eden lületaşı ustası Erol Güler, ortalama 30 senedir lületaşı tozunu içmesiyle dikkat çekti.

Dükkâna gelen müşterileri şaşkınlığa uğratan Güler, lületaşı sevgisi ve bilgisiyle merak uyandırdı.

Şekeri bıraktırdı! 30 yıldır lületaşı tozu içiyor...

Şeker niyetine lületaşı 

İHA’nın haberine gore, Uzun senelerdir lületaşı ustalığı icra eden esnaf, lületaşı tozunu çayıyla yada suyuyla beraber tüketmediği bigün geçirmiyor.

Lületaşı tozunun mide hastalıklarına karşı şifalı bulunduğunu söyleyen lületaşı ustası, lületaşı tozunun bazı hastalıklara da iyi geldiğini öne sürdü.

Lületaşı tozunu kullanmaya başladıktan sonrasında çayına şeker atmayı bıraktığını belirten Güler, bu durum sebebiyle yakınlarından tepki aldığını sadece bir süre sonrasında tepki gösteren kişilerin de lületaşı tozunun faydalarını öğrenerek kendisi benzer biçimde lületaşı tozu içmeye başladıklarını dile getirdi.

Aile üyelerinin de lületaşı tozunu tükettiğini söyleyen Eskişehirli lületaşı ustası, “Bu bir şifadır. Lületaşı değişik bir madendir, değişik bir kimyadır” şeklinde konuştu.

Şekeri bıraktırdı! 30 yıldır lületaşı tozu içiyor...

Lületaşının kullanımı

Lületaşı tozunu kullanmaya başladığından beri herhangi bir mide problemi yaşamadığını söyleyen Güler, şu ifadeleri kullandı:

“Ortalama 43-44 senedir lületaşıyla iç içeyim. Biz kendimizi bildiğimiz bileli bu taşın tozlarıyla ellerimizi, yüzümüzü ve saçımızı yıkar, tozunu da içmek için kullanırdık. Bundan dolayı lületaşı sıhhat için birebirdir, içinde bulunan magnezyum, silisyum ve karbonat benzer biçimde kimyaların insan sağlığına faydası vardır.

Bir ihtimal çocukluğumuzda bu tarz şeyleri bu şekilde detaylı bilmiyorduk fakat büyüklerimizin gösterdiği şekilde çayımızın içine atarak ya da midemiz rahatsızlandığı vakit suyumuza karışmasını sağlayarak kullanıyorduk.

Ben lületaşını kullanmaya başladığımdan hakkaten de beri mide rahatsızlığı falan yaşamadım, görmedim. Ben çayıma kesinlikle şeker atmam, onun yerine lületaşı tozu atarım ve öyleki içerim. Bir de akşam yatmadan ilkin ne olursa olsun kullanırım, iş çıkışında çayımla ya da suyumla beraber karışmasını sağlayarak tüketirim.

Şekeri bıraktırdı! 30 yıldır lületaşı tozu içiyor...
Şekeri bıraktırdı! 30 yıldır lületaşı tozu içiyor...
Şekeri bıraktırdı! 30 yıldır lületaşı tozu içiyor...
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.