Ses kısıklığına yol açan 11 hastalık ve tedavi için ipuçları

27.08.2022
Ses kısıklığına yol açan 11 hastalık ve tedavi için ipuçları


Oldukça yaygın bir sıhhat problemi olan ses kısıklığı çeşitli tümörlerden soğuk algınlığına kadar birçok değişik hastalık sebebiyle ortaya çıkabiliyor. İşte ses kısıklığının sebepleri ve ipuçları.

Ses kısıklığına neden olan 11 hastalık ve tedavi için ipuçları

Ses kısıklığı oldukça yaygın bir durumdur. Ses kısıklması boğuk sese ve ses tonunun ve tınısının değişmesine niçin olur. Ses kısıklığı, sesin tamamen kaybolmasına neden olan başka bir sıhhat problemi olan afoni ile karıştırılmamalıdır.

Ses kısıklığı yada bir öteki adıyla disfoni, birçok değişik nedenden kaynaklanabilir, sadece bir çok süre soğuk algınlığına bağlı bir durumdur, birkaç gün içinde kendiliğinden geçer.

Kalıcı ses kısıklığının varlığında, problem kronik yada daha ciddi durumlarla ilgili olabilir ve hafife alınmamalı yada göz ardı edilmemelidir.

Ses kısıklığına neden olan 11 hastalık ve tedavi için ipuçları #1

Ses kısıklığının emareleri

Ses kısıklığı hafifçe yada ciddi bir bozukluğun emaresidir. Bu bozukluğa, konuşurken bitkinlik hissi benzer biçimde değişik durumlar da eklenebilir. Boğazınızda bir şey varmış benzer biçimde hissedebilir, yanma yada klasik boğazda kaşınma hissedebilirsiniz.

Ses kısıklığının en yaygın emareleri şunlardır:

– Konuşurken bitkinlik,

– Boğazda yanma,

– Boğuk ses,

– Boğazda yabancı bir cisim olduğu hissi,

– Boğaz kaşıntı.

Bu problem daha fazlaca sigara içenlerde ve öğretmenler, davet merkezi operatörleri, şarkıcılar yada tur rehberleri benzer biçimde sesini iş için kullananlarda görülür.

Ses kısıklığına neden olan 11 hastalık ve tedavi için ipuçları #2

Ses kısıklığının en yaygın 11 sebebi

Ses kısıklığına ne sebep olabilir?  Ses kısıklığı soğuk algınlığı yada bronşit benzer biçimde hastalıkların emaresi olabilir, sadece larenjit, reflü ve hatta bir tümörün varlığı benzer biçimde öteki durumlardan da kaynaklanabilir.

Probleminin geçici ve hafifçe nedenlerden mi yoksa tam tersine daha kaygı verici nedenlere bağlı kronik bir ses kısıklığından mı kaynaklandığını belirlemek önemlidir.

Boğuk ve kısık bir sese haiz olmanın daima ciddi bir hastalığın varlığına işaret etmediğini ihmal etmeyin, sadece gene de bilhassa birkaç gün süresince kaybolmadan devam ederse göz ardı edilmemesi ihtiyaç duyulan bir durumdur.

İşte ses kısıklığına yol açan en yaygın 11 durum:

Larenjit

Larenjit, ses telleri ve gırtlak iltihabıdır. İltihaplanmaya virüsler, solunum yolu enfeksiyonları, kronik durumlar, alerjiler yada soğuk algınlığı niçin olabilir ve birçok değişik emareye niçin olabilir.

Larenjitin en sık görülen emareleri içinde ses kısıklığı, boğaz ağrısı ve boğazda kaşıntı ve kuruluk hissi yer alır. Ek olarak nefes almada güçlük da yaşanabilir.

Soğuk algınlığı

Ses kısıklığı ve balgam çoğu zaman birkaç hafta içinde kendiliğinden iyileşme eğiliminde olan bir durum olan soğuk algınlığının emareleri arasındadır. Bununla beraber, ses kısıklığı bademcik iltihabı ve bronşit benzer biçimde öteki durumlardan da kaynaklanabilir.

Reflü

Gastroözofageal reflü, nefes darlığı ve boğazda mukus ve balgam hissi benzer biçimde öteki emarelerle beraber ses kısıklığına niçin olabilen bir durumdur. Emareler sabahları en yoğun durumdadır ve gün içinde iyileşebilir.

Stres

Hem zihinsel hem de fizyolojik stres, ses kısıklığının sebeplerinden biri olabilir.

Tiroid bezi hastalıkları

Ses kısıklığı, otoimmün hastalıklar (Hashimoto hastalığı) benzer biçimde tiroidle ilgili hastalıklardan yada hipotiroidizm benzer biçimde guatr yada tiroid işlev bozukluğundan da kaynaklanabilir. Bu tür durumlarda probleminin nedenini ve en uygun tedaviyi belirlemek için ne olursa olsun bir uzmana başvurulmalıdır.

Ses tellerinin yorgunluğu

Ses kısıklığının ihtimaller içinde sebepleri içinde ses tellerinin yorgunluğu da vardır. Çoğu zaman bu problem, mesela futbol maçları esnasında olduğu benzer biçimde uzun süre yüksek sesle bağırmaktan yada konuşmaktan doğar.

Yaşlanma

Yaşlandıkça sesinizin kısılması tamamen normaldir. Yaşlandıkça, gırtlak yapıları değişmiş olur ve bu, ton ve ses tınısında değişikliklere (presbifoni) niçin olabilir.

Nodüller yada polipler

Ses tellerinde polip yada nodül benzer biçimde kanserli olmayan büyümelerin varlığı da sesin kısılmasına niçin olabilir. Çoğu zaman problem, mesela yoğun bir bağırmanın niçin olduğu bir yaralanmadan doğar. Tahriş edici maddelerin solunması yada reflü benzer biçimde durumlar da soruna yol açabilir.

Ses teli felci

Ses değişimleri, hırıltı, nefes almada güçlük ve ses tellerini denetim eden kasları hareket ettirememe, ses teli felcini izah edebilir. Beyinsel hastalıklar, Parkinson hastalığı yada sinir hasarı bu duruma niçin olabilir.

Covid-19

Ses kısıklığı, koronavirüsün niçin olduğu hastalığın ilk ve ana emareleri içinde olmasa da, daha yaygın emarelerinden biridir.

Kanser

Bazı kanserler de ses kısıklığının en ciddi sebepleri arasındadır. Ses kısıklığı gırtlak, yiyecek borusu ve tiroid kanseri benzer biçimde kanserlerin varlığını izah edebilir.

Sesinizde birkaç gün içinde iyileşmeyen anormal bir kısılma fark ederseniz, ne olursa olsun bir uzmana başvurun.

Ses kısıklığına neden olan 11 hastalık ve tedavi için ipuçları #3

Ses kısıklığına karşı naturel çareler

Ses kısıklığına karşı ne yapılmalı? Tedavi esasen altta yatan nedene bağlıdır. Genel olarak, ses kısıklığının çareleri içinde sesi zorlamamak, bir tek gerektiğinde konuşmak ve fısıldamaktan kaçınmak vardır.

Ek olarak boğazınızı nemli tutmak için bolca su içmeniz ve alkol, kafein ve gazlı içecekler benzer biçimde tahriş edici içeceklerden uzak durmanız yararlı olacaktır. Ek olarak kuru havadan kaçınmak için odaları iyi havalandırın.

Rahatsızlığı hafifletmek için bu ipuçlarını deneyebilirsiniz:

– İltihap önleyici ve arındırıcı özelliği ile zencefil çayı boğazı yatıştırıcı etkiye haizdir.

– Ilık tuzlu su ile gargara yapabilirsiniz. Ağız ve boğazı dezenfekte etmek için faydalıdır.

– Balgam çıkarmanıza ve hava yollarını temizlemenize destek olacak papatya çayı deneyebilirsiniz.

– Rahatsızlığı yatıştırmak ve boğazı tazelemek için anason, nane yada okaliptüslü pastil deneyebilirsiniz.

– Sıcak süt ve bal, soğuk algınlığı ve ses kısıklığı için en etkili çarelerden biridir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.