Sezaryen Doğum Sonrası Bakım Nasıl Yapılmalıdır?

15.03.2021
Sezaryen Doğum Sonrası Bakım Nasıl Yapılmalıdır?

Sezaryen doğum sonrası bakım nasıl yapılmalıdır; Sezaryen, takip eden bir kaç hafta boyunca her anne adayını yoracak bir süreçtir. Vajinal yani normal doğuma oranla kolaymış gibi gelse bile sonrasındaki iyileşme dönemi daha uzundur. Eğer doğumunuzu sezaryen ile yaptıysanız, şu konulara dikkat etmenizde fayda vardır:

Sezaryen Doğum Sonrası Bakım Nasıl Yapılmalıdır?

– Sezaryenden sonra bebekle ilgilenebilmek ilk günlerde çok zor olabilir. Henüz doğum acılarınız geçmemiş olacağı için, doğumdan sonra destek almanız gerekecektir. Bu yüzden yanınızda kimin kalacağı önem kazanır.

– Hekiminizin tavsiyelerine harfiyen dikkat edin. Dikişlerinizi enfeksiyondan korumak için maksimum çaba harcayın.

– Zaman zaman ağır sancı ya da ağrılar hissetmeniz normaldir. Bu durumda hekim reçete ettiği ağrı kesicilerinizi kullanın.

– Bebeğinizi emzirmekten vazgeçmeyin! Böylelikle hem kendinizi daha çabuk toparlayacak hem de bebeğinizle aranızdaki duygusal bağı oluşturmaya başlamış olacaksınız. Bebeğinizi sık sık emzirin.

– Emzirmeye çalışırken olası çatlaklara karşı meme bakımını da ihmal etmeyin. Lanolinli kremler sürerek tedbirinizi alın zira meme çatlağı çok acı verici bir sorundur. Memenizin tüm kahverengi alanına gün içinde sık sık bu kremlerden sürün.

– Hekiminiz onay verdikten sonra duşunuzu alın. Böylelikle biraz daha gevşeme şansınız olur. Ayrıca süt bezleriniz de duştan sonra çok daha aktif olacaktır.

– Duş için hekiminizden izin çıkana kadar, vajinal temizliği ihmal etmeyin. Sezaryen sonrasında da kanama olması ve bunun bir kaç gün sürmesi normaldir. Paniğe kapılmayın.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.