Siber Zorbalık Nedir Nasıl Önlenir?

06.05.2020
Siber Zorbalık Nedir Nasıl Önlenir?

Siber zorbalık nedir nasıl önlenir; Siber saldırılar ve siber zorbalıklar, dijitalleşmenin artması ile birlikte çokça duyduğumuz kavramlardan oldu. Bu nedenle eğer, dijital ortamda kötü insanların kim olduğunu bilmek istiyorsanız, siber zorbalık nedir? Sorusunu iyi bir şekilde kavramanız gerekiyor. Siber zorbalık nedenleri çerçevesinde ele aldığımız bu yazıda siber zorbalık ile ilgili her şeyi bulabileceksiniz.

Peki, Siber zorbalık nedir kısaca? Rahatsız etmek, taciz etmek, ifşa, iftira atmak, sahtekarlık, dolandırma amacı, şantaj gibi eylemler siber zorbalıktır. Bunlar e-postalar, sosyal medya platformları ve chat odalarında yapılmaktadır. Aslında bu zorbalıklar, günlük hayatta yapılan tacizlerin dijital halidir.

Siber Zorbalık Nedir Nasıl Önlenir; Örnekleri

Siber zorbalık konusunu iyi kavramak için birkaç örneği görmenizde fayda var. Aşağıda verdiğimiz siber zorbalık örnekleri hayatınızda varsa lütfen siber suçlara başvurun.

  • Sosyal medyada paylaştığınız fotoğrafların isteğiniz dışında yayılması. Buna ekran kayıtlarındaki videolar ve mesajlarda dahildir.
  • Dm kutusuna veya maile atılan tehtidler, rahatsız edici mesajlar
  • Sizin adınıza sosyal medya veya başka platformlarda açılan sahte hesaplar. Ayrıca, bu hesapların sizin adına başka kişileri tehtid, taciz etmesi. Kendisini siz gibi göstermesi.
  • Spam taktikleri kullanarak bireyleri rahatsız etmek. Bu taktikler ciddi problemlere yol açabilir. Gerek psikolojik anlamda gerekse teknik anlamda
  • Kişilik haklarına yapılan saldırılar ve zorbalıklar

Siber Zorbalık Nasıl Önlenir?

Siber zorbalık önlemleri dikkat edilmesi gerekilen konulardandır. Çünkü, siber zorbalıklara karşı savunmasız kalmanız sizi çok güçsüz yapabilir. Peki, siber zorbalık nasıl önlenir? Dilerseniz, ayrıntılara geçelim;

  • Gizlilik ayarlarınızı en üst seviyeye getirmeye çalışın.
  • Bu kişileri bütün iletişim kanallarından engelleyin ve yeni hesaplar açın.
  • Siber suçlara şikayette bulunun.
  • Hesap güvenliğini maksimum seviyeye çıkartın.
  • Telefon ve bilgisayarlarınızda güvenlik arttırıcı yazılımları kullanın.
Siber Zorbalık Nedir Nasıl Önlenir

Siber Zorbalık Nedir Nasıl Önlenir

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

winbir