Sıcak havalarda vazgeçilmeziniz olacak! Su içinde ne olduğu en yüksek 15 gıda

22.07.2022
Sıcak havalarda vazgeçilmeziniz olacak! Su içinde ne olduğu en yüksek 15 gıda


Yüksek hava sıcaklıklarının yaşandığı bu günlerde daima yeterince su içmeyi hatırlayamayabilirsiniz, sadece su içinde ne olduğu yüksek besinler tüketerek ihtiyacınız karşılayabilmeniz mümkün…

Sıcak havalarda vazgeçilmeziniz olacak! Su içeriği en yüksek 15 besin

Sıcak havalarda oldukça acele susamaya başlarsınız. Bu, oldukça dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan tamamen düzgüsel bir tepkidir. Bu, vücudunuzun yüksek sıcaklıklarla başa çıkmak için daha çok suya ihtiyacı olduğu anlamına gelir.

Vücudun ideal emek verme sıcaklığı vardır ve oldukça sıcak olduğunda soğuması gerekir. İlk olarak, damarlar cilde kan akışını çoğaltmak için genişler. Bu, aşırı ısının vücudunuzdan uzaklaşmasına izin verir ve tüm vücudu soğutma işlevine haiz olan terlemeye neden olan işlemdir. Sadece aşırı terleme dehidrasyona, doğrusu vücudun susuz kalmasına niçin olabilir.

Bu yüzden, bilhassa daha oldukça dışarıda zaman geçiriyorsanız yada spor yapıyorsanız, yüksek sıcaklıklarda daha çok terlersiniz. Su içmek, aşırı terleme kanalıyla kaybedilen sıvıların geri kazanılmasına destek verir.

Yüksek sıcaklıklarda, su kaybını önlemek için düzgüsel su tüketiminize ortalama yarım litre eklemeniz önerilir. Öte taraftan su içinde ne olduğu yüksek besinler tüketerek de sıvı alımınıza destek olabilirsiniz.

İşte su bakımından en varlıklı 15 gıda.

Sıcak havalarda vazgeçilmeziniz olacak! Su içeriği en yüksek 15 besin #1

Salatalık

Salatalıkların su içinde ne olduğu yüzde 96’dır ve su oranı en yüksek besindir. Bununla birlikte oldukça iyi bir potasyum deposudur ve fosfor, magnezyum ve kalsiyum ihtiva eder.

Öteki meyve ve sebzelerle karşılaştırıldığında, temel vitamin ve mineraller bakımından düşüktür. Sadece cucurbitacins adlı bir madde ihtiva eder. Bu maddenin antidiyabetik özellikleri bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Yazları, salatalıklı su yada salatalıkla susuzluğunuzu bastırabilirsiniz. Bu, bilhassa mütevazı suyun tadını sevmeyenler için idealdir.

Sıcak havalarda vazgeçilmeziniz olacak! Su içeriği en yüksek 15 besin #2

Marul

Marulun su içinde ne olduğu yüzde 95’dir. Yoğun gevrekliği ile oldukça popüler bir yeşillik olan marullar birçok değişik gıda ihtiva eder. Marul A ve K vitaminleri, potasyum ve çinko açısından zengindir.

Rejim lifi açısından oldukça varlıklı olan marullar tokluk hissini artırır ve bununla beraber zayıflama rejimleri için ideal bir besindir. Bağırsak geçişini düzenler ve sindirimi destek sunar.

Marullar ek olarak  iyi uyumanıza destek olan yiyeceklerden biridir ve bu, bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Araştırmalara nazaran bunun sebebi laktusin adlı bir madde içermesidir. Bu madde uyku süresini uzatırken, uykuya dalma süresini kısaltır.

Sıcak havalarda vazgeçilmeziniz olacak! Su içeriği en yüksek 15 besin #3

Kereviz

Kerevizin su içinde ne olduğu yüzde 95’dir. Gevrekliğiyle malum bu sebze düşük kalorilidir ve birçok değişik gıda ihtiva eder. Marul şeklinde rejim lifi açısından oldukça zengindir. İyi bir A ve K vitamini deposudur ve ek olarak folik asit ve potasyum ihtiva eder.

Fazlaca fazla kalori tüketmeden atıştıracak bir şeyler arıyorsanız kereviz mükemmel bir seçimdir.

Sıcak havalarda vazgeçilmeziniz olacak! Su içeriği en yüksek 15 besin #4

Domates

Domateslerin su içinde ne olduğu yüzde 94’tür. Domates rejim lifi, C ve K vitaminleri açısından zengindir. Bununla birlikte yüksek bir folik asit ve potasyum içeriğine haizdir.

Domatesler ek olarak kuvvetli bir antioksidan görevi gören organik pigment olan likopen ihtiva eder. Likopen kanserle savaşmadan diyabeti önlemeye kadar birçok değişik sıhhat yararına haizdir.

Sıcak havalarda vazgeçilmeziniz olacak! Su içeriği en yüksek 15 besin #5

Kabak

Kabakların su içinde ne olduğu yüzde 92’dir. Kabaklar manganez, potasyum ve magnezyum açısından zengindir. Bununla birlikte iyi bir A, C ve K vitaminleri ve rejim lifi deposudur.

Kabaklar ek olarak lutein ve zeaksantin de dahil olmak suretiyle kuvvetli antioksidanlar ihtiva eder. Bu maddelerin vücudu oksidatif stres ve yaşlanmadan koruduğu bilinmektedir. Lutein ve zeaksantin maddelerinin bilhassa yaşa bağlı göz hastalıklarına karşı vücudu koruduğu bilinmektedir.

Sıcak havalarda vazgeçilmeziniz olacak! Su içeriği en yüksek 15 besin #6

Karpuz

Karpuzların su içinde ne olduğu yüzde 91’dir. Karpuz, yazın en oldukça sevilen meyvelerinden biridir. Fazlaca sıcak havalarda serinlemek için muhteşem bir besindir. Karpuz ek olarak A ve C vitaminleri ve B vitaminlerinin bir çok açısından oldukça zengindir.

Ek olarak potasyum, çinko, bakır ve esansiyel mineraller ihtiva eder. Ve tüm bunlara karşın kalorisi düşüktür. 100 gr karpuz yalnız 30 kaloridir.

Sıcak havalarda vazgeçilmeziniz olacak! Su içeriği en yüksek 15 besin #7

Ispanak

Ispanakların su içinde ne olduğu yüzde 91’dir. Bu koyu yeşil yapraklı sebzenin kalorisi oldukça düşüktür ve bununla beraber gıda maddeleri ve rejim lifi açısından zengindir.

İyi bir magnezyum, kalsiyum, demir, potasyum, A ve K vitaminleri ve folik asit deposudur. Ispanak yapraklarını pişmeden olarak yiyebilir ve leziz ev yapımı salatalar yapabilirsiniz.

Ek olarak smoothielerde hafifçe acı tatlarını dengelemek için tatlı meyvelerle karışmasını sağlayarak yiyebilirsiniz.

Sıcak havalarda vazgeçilmeziniz olacak! Su içeriği en yüksek 15 besin #8

Çilek

Çileklerin su içinde ne olduğu yüzde 90’dır. Fazlaca aromatik tadı ile çilekler muhteşem bir bahar meyvesidir. Çilekler C vitamini ile doludur ve yüksek oranda antioksidan madde ihtiva ederler. Çilekler ek olarak rejim lifi bakımından zengindir ve kalorileri düşüktür.

Sıcak havalarda vazgeçilmeziniz olacak! Su içeriği en yüksek 15 besin #9

Kavun

Kavunların su içinde ne olduğu yüzde 89’dur. Kavunlar iyi bir potasyum ve C vitamini deposudur. Ek olarak folik asit, magnezyum ve K vitamini açısından da zengindir.

Sıcak havalarda vazgeçilmeziniz olacak! Su içeriği en yüksek 15 besin #10

Brokoli

Brokolilerin su içinde ne olduğu yüzde 89’dur. Sulu gıdalar denilince brokoliler çoğu zaman akla gelmez, sadece oldukça yüksek bir su içeriğine haizdir.

Ek olarak, antioksidanlar açısından zengindir. Bununla birlikte muhteşem bir rejim lifi, demir, potasyum ve C ve K vitaminleri deposudur. Gıda kaybını en aza indirmek için brokoliyi buharda pişmesini deneyin. Ya da daha da iyisi, onları pişmeden yiyin.

Sıcak havalarda vazgeçilmeziniz olacak! Su içeriği en yüksek 15 besin #11

Şeftali

Şeftalilerin su içinde ne olduğu yüzde 88’dir. Bu meyvenin yumuşak ve sulu eti C, A, E ve K vitaminleri açısından zengindir. Bununla birlikte iyi bir potasyum ve fosfor deposudur.

Şeftali, öğün aralarında atıştırabileceğiniz sıhhatli bir besindir. Ek olarak leziz bir smoothie yapmak için en sevilen malzemelerden biridir.

Sıcak havalarda vazgeçilmeziniz olacak! Su içeriği en yüksek 15 besin #12

Havuç

Havuçların su içinde ne olduğu yüzde 88’dir. Parlak turuncu rengi ile havuçlar A vitamininin öncüsü olan beta karoten açısından oldukça zengindir. Havuç ek olarak potasyum, folik asit, K vitamini ve rejim lifi ihtiva eder.

Sıcak havalarda vazgeçilmeziniz olacak! Su içeriği en yüksek 15 besin #13

Portakal

Portakalların su içinde ne olduğu yüzde 86’dır. En oldukça yüksek C vitamini içinde ne olduğu ile bilinirler. Sadece portakal bununla beraber rejim lifi ve potasyum açısından da zengindir.

Tüm turunçgiller şeklinde vücudun yiyeceklerdeki demiri muntazam bir halde emmesine destek verir. Portakal ek olarak iyi bir B vitamini, magnezyum, selenyum ve bakır deposudur.

Sıcak havalarda vazgeçilmeziniz olacak! Su içeriği en yüksek 15 besin #14

Ananas

Ananasların su içinde ne olduğu yüzde 86’dır. Sulu eti ve dikenli kabuğu olan bu tropikal meyve vitamin ve minerallerle doludur. Bilhassa C vitamini, magnezyum, potasyum, manganez ve B vitaminleri açısından zengindir.

Ananas ek olarak irin önleyici tesirleri ile malum bir nebat maddesi olan bromelain ihtiva eder. Bromelain, bilhassa sinüzit, osteoartrit ve sindirim bozukluklarını tedavi etmek için kullanılır.

Sıcak havalarda vazgeçilmeziniz olacak! Su içeriği en yüksek 15 besin #15

Elma

Elmaların su içinde ne olduğu yüzde 85’dir. Birçok değişik elma çeşidi vardır ve renkleri nefes sarı, yeşil yada parlak kırmızı içinde büyük seviyede değişmiş olur.

Elmalar rejim lifi ve C vitamini açısından oldukça zengindir. Kuersetin ve kateşin şeklinde antioksidan özellikleriyle malum maddeler ihtiva ederler.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.