Sığınmacılarla ilgili İstanbul Valiliği ve Güvenlik’ten izahat: Toplumsal medya hesapları takibe alındı

15.04.2022
Sığınmacılarla ilgili İstanbul Valiliği ve Güvenlik’ten izahat: Toplumsal medya hesapları takibe alındı


İstanbul Valiliği, “1 Ocak-15 Nisan 2022 tarihleri içinde 18 bin 781 düzensiz göçmen hakkında işlem yapılmış oldu. 15 bin 274’ü hakkında sınır dışı sonucu verildi” açıklamasında bulunmuş oldu. Son günlerin en mühim mevzusu olan sığınmacılarla ilgili valilikten detaylı bir izahat paylaşıldı.

İstanbul Valiliğinden meydana getirilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Şehrimizde düzensiz göçle savaşım mevzusunda ilgili kurumlarımızca yoğun bir çaba ve duyarlılık gösterilmektedir.

İlgili mevzuatı ihlal etmiş olduğu yada suça karıştığı tespit edilen yabancılar hakkında yasal işlemler ivedilikle ve kararlılıkla uygulanmaktadır.

Bu kapsamda İstanbul İl Göç İdaresi Müdürlüğünce 2021 senesinde 71.959 düzensiz göçmen hakkında işlem yapılmış oldu. Bu kişilerden 23.072’si İstanbul’dan sınırdışı edilirken, 39.525’i ise sınırdışı işlemleri yapılmak suretiyle öteki illerdeki geri gönderme merkezlerine sevk edildi.

Ekran Alıntısı

1 Ocak-15 Nisan 2022 tarihleri içinde; 4.661’i Afganistan, 1.418’i Pakistan olmak suretiyle toplam 18.781 düzensiz göçmen hakkında işlem yapılmış oldu. Bu kişilerden 7.684’ü İstanbul’dan sınırdışı edilirken, 7.590’ı sınırdışı işlemleri için öteki illerdeki geri gönderme merkezlerine sevk edildi.

Bu emek harcamalar devam ederken, son zamanlarda bilhassa toplumsal medya üstünden halkı kin ve nefrete sürükleyerek, toplumda kargaşa çıkarmak amacıyla paylaşımlar yapıldığı görülmektedir.

Meydana getirilen paylaşımlar; ilgili kurumlarımızca yakından ve titizlikle takip edilmekte, kabahat unsuru taşıyan paylaşım ve şahıslar hakkında yasal işlem başlatılmaktadır.

Bunlar içinde toplumsal medya üstünden tabanca ve kesici aletlerle paylaşım icra eden Afganistan uyruklu (A.A), çocuğa yönelik cinsel rahatsız etme suçuna karışan Fas Uyruklu (H.I), sokakta yürüyen bayanların gizlice videolarını çeken Pakistan uyruklu (Z.W), (U.M), (M.K) ve adlı şahıslar, güvenlik güçlerimizce yakalanmış ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanmışlardır.

Ekran Alıntısı

Benzer mahiyette paylaşımda bulunan Pakistan uyruklu (T.M.S) sınır dışı edilmiş, sokak ortasında iskemle ile oturarak münakaşa çıkaran Suriyeli (H.H), Pakistan uyruklu (C.R) ve (N.M) ile gasp vakasına karışan Libya uyruklu (A.M.D) adlı şahıslar geri gönderme merkezlerine alınmış olup, sınırdışı işlemleri devam etmektedir.

Şehrimizin huzuru, güvenliği ve burada yaşayan her insanın esenliği için, güvenlik güçlerimiz 7/24 görevinin başındadır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

BİR AÇIKLAMA DA EMNİYET’TEN

Güvenlik Genel Müdürlüğünün (EGM), Suriyeli sığınmacıların adı kullanılarak provokasyon amaçlı oluşturulan “operasyon hesaplarına” karşı emek harcama başlatmış olduğu bildirildi.

EGM’den meydana getirilen açıklamada, Siber Suçlarla Savaşım Daire Başkanlığınca, kanunların verdiği yetki çerçevesinde, kabahat ve suçlularla savaşım amacıyla, web ortamında 7/24 esasına bakılırsa sanal devriye faaliyetlerinin yürütülmüş olduğu açıklandı.

Meydana getirilen devriyelerde, yurt dışından başta FETÖ ve öteki terör örgütleriyle iltisaklı olduğu değerlendirilen ve toplumsal medya platformlarında Suriyeli sığınmacıların adı kullanılarak oluşturulan “operasyon hesapları” ile halkı tahrik ederek provokasyon çıkarılmaya çalışıldığının görüldüğü anlatılan açıklamada, “Toplumsal medya üstünden halkı kin ve nefrete yönelten hesaplar ile ilgili ivedilikle emek harcama başlatılmış olup bu tür paylaşımlar ile halkımız ve Suriyeli sığınmacıların karşı karşıya getirilmesine asla müsaade edilmeyecektir.” ifadesi kullanıldı.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
AK Parti Sözcüsü Çelik: Uluslararası toplumu, sorumluluğunu yerine getirmeye çağırıyoruzAK Parti Sözcüsü Çelik: Internasyonal toplumu, sorumluluğunu yerine getirmeye çağırıyoruz
Mansur Yavaş’tan bomba anket açıklaması!Mansur Yavaş’tan bomba anket açıklaması!
Uçakta koli bandıyla bağlanmıştı! ABD'deki panik dolu uçuşta rekor ceza geldiUçakta koli bandıyla bağlanmıştı! ABD’deki ürkü dolu uçuşta üstün dereceli ceza geldiYAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.