Signal CEO’su, Telegram’ın ‘acayip’ işleyişini söylemiş oldu! – Teknoloji Pusulası

25.12.2021
Signal CEO’su, Telegram’ın ‘acayip’ işleyişini söylemiş oldu! – Teknoloji Pusulası


Mobil mesajlaşma sektöründeki rekabet, şifreli yazışma uygulaması Signal kurucusu ve CEO’su Moxie Marlinspike’nin açıklamalarıyla kızıştı. Marlinspike, bilhassa WhatsApp’ın gizlilik sözleşmesindeki değişimler sonrası kullananların akın etmiş olduğu Telegram hakkında konuştu. Uygulamanın zannedildiği kadar gizlilik dostu olmadığını belirtti.

Signal CEO’su Moxie Marlinspike, Twitter hesabında bir tweet dizisi paylaştı. Telegram’ın “şifreli mesajlaşma uygulaması” olarak anılmasından dolayı fazlaca şaşkın bulunduğunu söylemiş oldu. Bununla birlikte Telegram’ın aslolan emek harcama şeklini de özetleyen Marlinspike, uygulamanın kullanıcı verilerini sunucularında şifrelemeden sakladığını iddia ederek eleştirilerde bulunmuş oldu.

Telegram vs Signal karşılaşması: Hangisi daha iyi?


Telegram vs Signal karşılaşması: Hangisi daha iyi?

Signal ve Telegram her geçen gün popülaritesini artırmaya devam ediyor. Peki bu iki uygulamadan hangisi size hitap ediyor?

“Uygulamada gördüğünüz derhal her şeyi Telegram da görebilir”

Moxie Marlinspike, açıklamasında “Telegram tüm kişilerinizi, gruplarınızı, medyanızı ve gönderdiğiniz yada aldığınız her mesajı sunucularında düz metin olarak saklar.” ifadesini kullandı. Ek olarak kullanıcıları, uygulamada gördükleri her şeyin bizzat Telegram tarafınca da görülebileceği mevzusunda uyardı. Bunun daha kolay anlaşılabilmesi için kısa bir örnek verdi.

İşte rahat bir denetim: Telegram’ı silin, yepyeni bir telefona kurun ve numaranızla kaydolun. Tüm konuşma geçmişinizi, tüm kişilerinizi, paylaştığınız tüm medyaları, tüm gruplarınızı derhal görmüş olacaksınız. Bu iyi mi oluyor? Bu sebeple hepsi sunucularındaydı, düz metin olarak.

Signal CEO’su, Telegram’ın uçtan uca şifreleme (e2ee) destekli hususi sohbetlere izin verdiğini; bir tek uygulamada varsayılan olarak uçtan uca şifreleme olmadığına dikkat çekti. “Varsayılan olarak e2ee yok, fakat sanki varmış benzer şekilde konuşuyorlar” diyerek rakibini eleştirdi. Ek olarak Feysbuk Messenger ve Telegram’ın aynı şekilde oluşturulduğunu da belirtti.

Moxie Marlinspike açıklamasının devamında “Bazı kimseler “Telegram’a güvenerek” tüm verilerine, mesajlarına, resimlerine, kişilerine, gruplarına erişilmesine razı oluyorlar. Bir tek şifreli bir mesajlaşma uygulamasının amacı, yazışma kurduğunuz kişi haricinde asla hiç kimseye güvenmek zorunda kalmamanız olmalıdır.” diyerek, gizlilik ve güvenlik vurgusu yapmış oldu.

“Feysbuk Messenger daha güvenli”

Signal CEO’su Moxie Marlinspike, güvenlik mevzusunda Telegram’ı Feysbuk Messenger ile karşılaştırdı. Messenger’da da uçtan uca şifreleme destekli gizli saklı saklı sohbetler yapılabildiğini vurgulayan Marlinspike, “FB Messenger da Telegram’ınkinden fazlaca daha azca sınırı olan olan (ve ek olarak daha iyi bir uçtan uca şifreleme kullanan) bir e2ee destekli gizli saklı saklı söyleşi moduna haizdir.” dedi.

signal telegram whatsapp

Marlinspike’nin bu açıklamalarını WhatsApp CEO’su Will Cathcart kendi toplumsal medya hesabından retweet yapmış oldu. Telegram cephesinden ise Signal CEO’sunun iddialarına nerede ise cevap gelmedi. Peki ya sizce en güvenli mesajlaşma uygulaması hangisi? Fikirlerinizi aşağıdaki yorum alanına yazmayı dikkatsizlik etmeyin.
Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.