Sık ağırlık basma görüyorsanız dikkat! Bunama ve Alzheimer riskini yükseltiyor

02.10.2022
Sık ağırlık basma görüyorsanız dikkat! Bunama ve Alzheimer riskini yükseltiyor


Yeni bir İngiliz araştırmasına bakılırsa, fena rüyalar ve sık görülen kabuslar bilişsel gerileme, bunama ve Alzheimer benzer biçimde hastalık risklerini artırıyor.

Sık kabus görüyorsanız dikkat! Bunama ve Alzheimer riskini yükseltiyor

Fena bir rüya yada hatta gece uykusundan uyandıran bir ağırlık basma, bilhassa stresli günlerde sık sık meydana gelebilir. Fena rüyalar, yaşam kalitesi ve sıhhat durumu üstünde de sonuçlar doğurabilir.

Yeni bir emek harcama, yetişkinlikte ağırlık basma görme sıklığı ile ilerleyen yaşla beraber artan bilişsel gerileme riski içinde bir ilişki bulunduğunu öne sürdü.

Her 100 kişiden 5’inin haftada minimum bir kez, uykularından uyanacak kadar korkulu kabuslar görmüş olduğu tahmin edilmektedir. Bu durumun tetikleyicileri stres, kaygı, sinirlilik ve uyku yoksunluğudur, sadece Parkinson hastalığı benzer biçimde bazı durumlar da kabusların ortaya çıkmasında rol oynar.

Sık kabus görüyorsanız dikkat! Bunama ve Alzheimer riskini yükseltiyor  #1

Bilişsel gerileme riskini artırıyor

İngiltere merkezli Birmingham Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafınca yürütülen yeni emek harcama, 35-64 yaş arası 600 erişkin ve 2 bin 600 65 yaş ve üstü yetişkinin uyku standardını birkaç senelik bir süre zarfında inceledi.

Emekler, iştirakçilerin uyku standardını değerlendirmenin yanı sıra beyin sağlıkları ve süre içinde ihtimaller içinde hastalıkların başlangıcı hakkında da veri topladı. Toplanan bilgiler, yüksek sıklıkta rahatsız edici rüyalar ile bilişsel gerileme içinde bir ilişki olup olmadığını bulmak için değerlendirildi.

Haftada minimum bir kez ağırlık basma gördüğünü bildiren orta yaşlı kişilerin, ilerleyen on yılda bilişsel gerileme yaşama risklerinin, yalnızca nadiren ağırlık basma gördüğünü bildiren kişilere bakılırsa 4 kat daha çok olduğu ortaya çıktı.

Daha ileri yaşlarda ise haftada bir ağırlık basma görenlerin, sonraki yıllarda daha iyi uyuyanlara bakılırsa 2 kat daha çok bunama riski olduğu görüldü.

Sık kabus görüyorsanız dikkat! Bunama ve Alzheimer riskini yükseltiyor  #2

Beyin aktivitesini bozuyor

Peki, kabuslar ve bilişsel gerileme arasındaki bu ilişki nereden geliyor? Emek verme yazarlarına bakılırsa, çoğu zaman ağırlık basma gören insanoğlu kalitesiz uykuya haizdir ve bu, yavaş yavaş beyin aktivitesinde bozulmaya yol açabilir.

Sadece, kabusları demansın tetikleyicisi olarak değil, halihazırda sürmekte olan hastalığın bir semptomu olarak gören başka bir emek harcama da vardır. Demanslı ve Alzheimer’lı bazı kişilerde, kabuslar ve fena uyku kalitesi ilerleyen hastalığın ilk emareleri olabilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.