Sık sık şişmiş ellerle uyanıyorsanız, bu 7 hastalıktan birinin işareti olabilir!

29.09.2022
Sık sık şişmiş ellerle uyanıyorsanız, bu 7 hastalıktan birinin işareti olabilir!


Çoğu zaman su tutulması olarak görülen ve fazlaca fazla önemsenmeyen ellerde şişme durumu birçok değişik hastalığın habercisi olabiliyor. İşte dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan 7 durum…

Sık sık şişmiş ellerle uyanıyorsanız, bu 7 hastalıktan birinin işareti olabilir!

Bazı günler balon benzer biçimde şişmiş ellerle mi uyanıyorsunuz? Çoğu zaman kolay su tutulması olarak görülen bu durum, hafife alınmaması ihtiyaç duyulan hastalıkların bir emaresi de olabiliyor. Peki, eller niçin şişer? Çareler nedir?

Şişmiş ellerle uyanmak, yaşı ne olursa olsun her insanın başına gelebilir. Mesela, fazlaca sıcaksa bu durum olabilir. En yaygın niçin, ödem yada bir başka adıyla su tutulumudur.

Bununla beraber, parmakların ve ellerin şişmesi, çoğunlukla değişik bir yapıya haiz olabilecek nedenlerden meydana gelen bir emare kabul edilir. Bu emare, her yaşta ve her iki cinsiyette de ortaya çıkabilir. Ellerin ve parmakların şişmesi, hacimde genel bir artışla kendini gösterir ve daha ileri vakalarda elin hareket etmesini negatif etkileyebilir. Peki, bu niçin olur?

Sık sık şişmiş ellerle uyanıyorsanız, bu 7 hastalıktan birinin işareti olabilir! #1

Ellerde şişliğin en yaygın 7 sebebi

Bir çok durumda, ellerin ve parmakların şişmesi, mikrosirkülasyon ve lenfatik dolaşım bozukluklarından oluşur ve bu da çeşitli sıhhat problemlerinden kaynaklanabilir. İltihaplanma varken ellerin ve parmakların şişmesi bir hastalık emaresidir.

İşte ellerde şişliğin en yaygın 7 sebebi.

1. Rejimde fazlaca fazla tuz olması

Şişmenin en yaygın sebebi, bir çok süre yeme tarzındaki fazla tuz sebebiyle su tutulmasıdır. Bu durumlarda şişlik bilhassa sabahın erken saatlerinde, bilhassa bir gece ilkin fazlaca fazla tuzlu yada mayalı besin, salam benzer biçimde işlenmiş et ve tuzlu peynir tüketilmişse, uyandıktan sonrasında meydana gelir.

2. Böbrek sorunları

Böbrekler gerektiği benzer biçimde çalışmıyorsa, kan muntazam süzülmediği için vücutta su tutulması vardır.

3. Romatizmal hastalıklar

Romatizmal eklem iltihabı, psoriatik artrit, fibromiyalji ve artroz ellerde şişliğe niçin olabilir. Ellerin minik eklemlerini etkileyen ve kuvvetli bir irin etkisine haiz olan bu hastalıklar, üst ekstremitelerin şişmesine niçin olabilir.

4. Karpal tünel

Koldaki median sinirin sıkışması sonucu oluşan ve iltihaplanarak yalnız şişmeye değil uyuşma ve karıncalanmaya, elde his ve güç yitirilmesine da yol açan bir rahatsızlıktır.

5. Travma

Tendon, el, bilek ve parmak eklemlerindeki minik kemikler, kontraktürler vb. yaralanmalar da ellerde şişliği tetiklşeyebilir. Emareler içinde iltihaplı sıvıların dokulara girmesinden meydana gelen şişmeye haiz olabilen pek fazlaca doku vardır. Ödemin yanı sıra hastalık, eli hareket ettirirken ağrıdır.

6. Periferik dolaşım bozuklukları

Bu durumlarda ellerde şişme problemi görülebilir. Bilhassa kışın düşük sıcaklıklar sebebiyle eller şişer ve mor bir görüntü alır. Eller ısıtılmak istendiğinde periferik dolaşımda bir bozukluk var ise şişlik ortaya çıkar.

7. Enfeksiyonlar

Bakteri, mantar ve viral kaynaklı enfeksiyonların niçin olduğu patereccio (herpetik patereccio), paronişi ve şişme ile sonuçlanan minik enfeksiyonlara neden olabilen batık tırnaklar ellerde ve parmaklarda şişliğe niçin olabilir.

Sık sık şişmiş ellerle uyanıyorsanız, bu 7 hastalıktan birinin işareti olabilir! #2

Ellerin şişmesi durumunda ne yapılmalı?

Eldeki şişliği gidermek için şişliği tetikleyen nedene müdahale etmek gerekir. Şişlik kısa sürede kendiliğinden gerileme eğilimindeyse, endişelenmeye gerek kalmamıştır. Öte taraftan, şişlik travma yada burkulma kaynaklıysa, soğuk uygulamak uygun olabilir.

Öte taraftan, şişlik çoğunlukla ortaya çıkıyorsa, bilhassa yoğunsa ve kendiliğinden düzelmiyorsa yada ağrı, kızarıklık, kaşıntı ve cilt lekeleri benzer biçimde öteki emarelere eşlik ediyorsa, ne olursa olsun bir uzmana başvurmak gerekir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.