Şimal Koreli hackerların çaldıkları para, dudak uçuklattı!

14.01.2022
Şimal Koreli hackerların çaldıkları para, dudak uçuklattı!


Şimal Koreli dolandırıcıların, kripto para piyasasına verdikleri zarar belli oldu. Gösterilen son rapora gore, Doğu Asya merkezli saldırılar listelenirken, hackerların çaldıkları para ise dudak uçuklattı. 2021 yılı için araştırılan verilere gore, Şimal Koreli saldırganların ataklarında da ciddi bir artış bulunmakta.

Blockchain çözümleme şirketi Chainalysis‘in web ağına sunmuş olduğu rapor, oldukça önemli verileri de içermekte. Ek olarak paylaşılan bilgilere Şimal Kore cephesinden yanıt da gecikmedi.

Bir ülke daha kripto parayı yasaklamaya hazırlanıyor


Bir ülke daha kripto parayı yasaklamaya hazırlanıyor

Pakistan Merkez Bankası ve hükümet yetkilileri, kripto para kullanımını yasaklamak için çalışmalara başladı.

Şimal Koreli dolandırıcılardan ciddi vurgun

Bundan önceki senenin verilerine gore saldırı sayısında artış gözlemlenirken, çalınan para miktarında da önemli bir fark bulunmakta. 2020 senesinde bir tek 4 saldırı gerçekleştirebilen hackerlar, bu rakamı neredeyse 2 katına çıkarmayı başardı. Ek olarak elde edilmiş değerin de yüzde 40’lık artış gösterdiği öğrenildi. Ortaya çıkan verilere gore bir tek 2021 senesinde 7 saldırı gerçekleştiren Şimal Koreli hackerlar, tam 400 milyon dolarlık kripto para vurgunu yapmayı başarmış.

Kuzey Kore

Analizi gösteren şirket hackerların aldıkları parayı, Şimal Kore devletinin kontrolünde olan hesaplara aktardığını iddia etti. Öte taraftan hükumet ise, bu iddiaları standart bir metinle yalan bulunduğunu beyan etti ve ilgilerinin olmadığını deklare etti. Yatırımcıların kripto paralarını cüzdanlarından alan korsanlar, kimlik avı tuzakları, ziyanı dokunan yazılımlar ve sistem açıkları başta olmak suretiyle bir ekip klasik yönteme başvuruyorlar.

Bilhassa kripto para dünyasındaki en savunmasız alanlarda olan sıcak cüzdanları yeğleyen hackerlar, görünüşe gore bu mevzuda da oldukça başarı göstermiş. Ek olarak Chainalysis, saldırıları gerçekleştiren kurumun, Lazarus Group bulunduğunu düşünüyor. Şimal Kore İstihbarat Bürosu tarafınca denetim edildiğine inanılan oluşumun, 7 saldırıdan da görevli olabileceğine yönelik kuvvetli izlenimler yer almakta.

Öte taraftan Şimal Kore yönetimi ise, çalınan paraları aklama mevzusunda kendi fikirlerine de haiz. Birleşmiş Milletler‘in yapmış olduğu suçlamaya gore ülke, bilhassa kripto para piyasasındaki vurgunları, nükleer başlık harcamalarında kullanıyor. Önemli bir hususa doğru ilerleyen mevzu bakalım daha ne kadar gündemde duracak, bekleyip göreceğiz.

Peki sizler gösterilen raporu iyi mi değerlendiriyorsunuz? Sizce kripto para vurgununun önüne iyi mi geçmek mümkün olabilir? Görüşlerinizi bizlere aktarmayı dikkatsizlik etmeyin.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.