Sinan Oğan “Ay’a giderken görüntülendi” diyerek paylaşmıştı! Valilikten izahat geldi: Sınır hattını istedikleri vasıtayla gezdirebiliriz

07.05.2022
Sinan Oğan “Ay’a giderken görüntülendi” diyerek paylaşmıştı! Valilikten izahat geldi: Sınır hattını istedikleri vasıtayla gezdirebiliriz


TÜRKSAM Başkanı Sinan Oğan’ın toplumsal medyada paylaşmış olduğu ve İran sınırında çekilmiş olduğu iddia edilen düzensiz göçmenlere ilişik görüntüler gündem olmuştu. Söz mevzusu görüntülere ilişkin Van Valiliği izahat yapmış oldu.

“VİDEODAKİ AFGANİSTAN VE PAKİSTANLI ‘MUHACİRLER’ SINIRI GEÇİP ‘AY’A’ GİDERKEN GÖRÜNTÜLENDİ”

Van Valiliği’nden meydana getirilen açıklamada, @DrSinanOgan isminde Twitter kullanıcısı tarafınca “Videodaki Afganistan ve Pakistanlı ‘muhacirler’ sınırı geçip ‘Ay’a’ giderken görüntülendi” şeklinde meydana getirilen paylaşımla ilgili meydana getirilen araştırmada, görüntülerin Türkiye-İran sınırında çekilmediğinin tespit edilmiş olduğu açıklandı.

s1

“SINIR HATTINI İSTEDİKLERİ VASITAYLA GEZDİREBİLİRİZ”

Ek olarak görüntülerin yeni olmayıp 24 Haziran 2021’de “tiktok” toplumsal medya sağlayıcısında @tahirzaman5006 isminde ve bigün sonrasında gene aynı platformda @mirzanoming adlı kullanıcıları tarafınca paylaşılmış olduğu vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Bugün itibariyle Van-İran sınır hattının mühim bir kısmı hala karla kaplı olup değil bu mevsimde hava sıcaklıklarının en yüksek olduğu dönemde dahi bu yükseklikte otlar bulunmamaktadır. Anlaşılacağı suretiyle görüntüler eski ve başka bir coğrafyaya aittir. Aksini iddia edenlere açık çağrımız ve teklifimiz şudur; harcamaları bizlere ilişik olmak suretiyle sınır hattını istedikleri vasıtayla gezdirebiliriz. Doğal gerçeği görmek benzer biçimde bir niyetleri söz mevzusu ise.”

s2

Bu tür paylaşımlara saygınlık edilmemesi gerektiği aktarılan açıklamada, şöyleki denildi:

“Daha ilkin de ifade ettik yineliyoruz. Provokasyon amacı güdülerek, ülkemizin güvenliği ve huzurunu hedef alan değişik coğrafyalara ilişik, eski görüntülerin, Van-İran sınırına ilişik yeni görüntülermiş benzer biçimde paylaşılması art niyetli ve idrak yapmaya yönelik olduğu apaçık ortadadır.”

Valilikten, söz mevzusu paylaşımları yapanlar hakkında kabahat duyurusunda bulunulacağı bildirildi. (AA)

s3

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
İnce'den Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu için dikkat çeken sözlerİnce’den Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu için dikkat çeken sözler
Havaya uçurabiliriz, soran olursa da...Havaya uçurabiliriz, soran olursa da…
İçişleri Bakanlığından 'Ümit Özdağ' açıklamasıİçişleri Bakanlığından ‘Umut Özdağ’ açıklamasıYAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.