Sırbistan ile Kosova, plaka krizinde gerginliği düşürecek

24.11.2022
Sırbistan ile Kosova, plaka krizinde gerginliği düşürecek


Sırbistan ile Kosova, vasıta plakaları sebebiyle ortaya çıkan krizde bir süredir devam eden gerginliği düşürmek ve ilişkileri normalleştirme yolunda ilerlemek suretiyle anlaşmaya vardı.

Sırbistan ile Kosova, plaka krizinde gerginliği düşürecek

İki ülke arasındaki anlaşmayı AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell toplumsal medyadan duyurdu.

Borrell, Kosova ve Sırbistan’ın başmüzakerecilerinin AB kolaylaştırıcılığında yaptıkları görüşmeler sonucunda “gerginliğin daha da tırmanmasını önlemek ve ilişkilerin normalleştirilmesine yönelik teklife yoğunlaşmak” suretiyle anlaştıklarını deklare etti.

Plaka ve ruhsat uzlaşması

AA’nın haberine bakılırsa; Josep Borrell’in verdiği bilgiye bakılırsa Sırbistan Kosova şehirlerini simgeleyen vasıta plakalarını vermeyi, Kosova da araçlara tekrardan ruhsat verilmesini durduracak.

Kosova ile Sırbistan içinde plaka krizi

Sırbistan, Kosova’daki Sırplar için plaka basıyordu. Kosova hükûmeti, perşembeden itibaren Sırbistan’ın verdiği vasıta plakalarını kullanan sürücülere ceza kesmeyi planlıyordu. Bu tür plakaları kullananların sayısının 10 bin civarında olduğu tahmin ediliyor.

Sırbistan, 2008’de tek taraflı bağımsızlığını duyuru eden Kosova’yı kendi toprağı olarak görüyor.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.