Sırbistan ile tecim hacmimizi 5 milyar dolara çıkarıyoruz

17.06.2022
Sırbistan ile tecim hacmimizi 5 milyar dolara çıkarıyoruzDışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Sırbistan ile ikili tecim hacmini 5 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini belirtti.


Bakan Çavuşoğlu: Sırbistan ile ticaret hacmimizi 5 milyar dolara çıkarıyoruz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Sırbistan Dışişleri Bakanı Nikola Selakoviç ile gerçekleştirdiği görüşmenin peşinden basın toplantısı düzenledi.

Toplantı öncesinde Türkiye ve Sırbistan içinde Kültür Varlıklarının Yasadışı Trafiği ile Savaşım Anlaşması imzalandı.

Anlaşmanı imzalanmasının peşinden konuşan Bakan Çavuşoğlu, Sırbistan temaslarını dile getirerek, “Gelecek haftalarda sayın Cumhurbaşkanımız da Sırbistan’ı ziyaret etmeyi planlıyor” dedi.

Bakan Çavuşoğlu: Sırbistan ile tecim hacmimizi 5 milyar dolara çıkarıyoruz – VİDEO

Novi Bazaar’da oluşturulan Türk konsolosluğu

İHA’nın haberine bakılırsa; sıkıntılı dönemlerde Sırbistan ile ilişkilerin geliştirilmesi mevzusunun tam bulunduğunu dile getiren Bakan Çavuşoğlu, “Sırbistan’da konsolosluk ağımız genişliyor. Sırbistan’ın yardımıyla daha ilkin Novi Bazaar’da açılışını yaptık Başkonsolosluğumuzu. Gene Niş’te bir konsolosluk ofisi açacağız ki Avrupa’dan Türkiye’ye giden yurttaşlarımız geçerken sorun yaşarsa Sırbistan polisi ile birlikte bizim polisimiz destek oluyor. Bu ofise izin verdiğiniz için fazlaca fazlaca teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Bakan Çavuşoğlu: Sırbistan ile ticaret hacmimizi 5 milyar dolara çıkarıyoruz #1

Tcaret hacminde hedef 5 milyar dolar

Ekonomik ilişkilerin de hızla ilerlediğini kaydeden Bakan Çavuşoğlu, “Cumhurbaşkanlarımızın belirlediği 5 milyar dolar ikili tecim hacmine doğru ilerliyoruz. Bu yıl bunun yarısına ulaşacağımıza inanıyoruz. Şu andaki rakamlar bunu teyit ediyor. 2021’de tecim hacmimiz 2 milyar doları aslına bakarsanız geçmişti. Bu yüzde 31’lik artışla hedeflerimize daha da güvenilir bir halde ilerliyoruz” açıklamasını yapmış oldu.

Bakan Çavuşoğlu: Sırbistan ile ticaret hacmimizi 5 milyar dolara çıkarıyoruz #2

“Yatırımlar 300 milyon dolara terfi etti”

Sırbistan’daki Türk yatırım miktarının arttığını kaydeden Bakan Çavuşoğlu, açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

“Yatırım miktarı on yılda 1 milyon dolardan 300 milyon dolara çıktı ve doğal ki Sırbistan mühim fırsatlar sunuyor ve firmalarımızı destekliyor, bu itimat ortamında yatırım miktarın daha da artacağını inanıyorum. Bu destek sunar için de fazlaca teşekkür ediyoruz. Iktisat ilişkilerimizi daha da geliştirmek için elimizdeki mekanizmaları etkin kullanacağız. Ukrayna’daki harp, dünyadaki enerji fiyatlarındaki fahiş artışlar bizi değişik arayışlara da itiyor dolayısıyla daha çok ortaklaşa iş yapmamız lazım. Bu mevzuda da beraber çalışacağız, Sırbistan’a her türlü desteği büyük olarak enerji mevzusunda vereceğimizi bir kere daha söylemek isterim.”

Bakan Çavuşoğlu: Sırbistan ile ticaret hacmimizi 5 milyar dolara çıkarıyoruz #3

“300 binden fazla Sırp gezgin bekliyoruz”

İki ülke arasındaki gezgin sayısının karşılıklı olarak artış gösterdiğini dile getiren Bakan Çavuşoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Sırbistan’a gelen yurttaşlarımızın sayısı artıyor, Türkiye’ye gelen gezgin sayısı süratli bir halde artıyor. Bu yıl 300 bini aşkın Sırp turistin ülkemize gelmesini bekliyoruz. Bunu kolaylaştırmak için de beraber çalışıyoruz. Kısa süre içinde İçişleri Bakanlarımız çipli kimlikle gezi düzenlemesinin uygulamaya geçmesi için protokolü imzalayacaklar ve yurttaşlarımız geçişlik gerek kalmadan çipli kimliklerle gezi edebilecekler. Sırbistan bu anlamda altıncı ülke olacak Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Moldova, Ukrayna, Azerbaycan ve Gürcistan‘la nu anlaşmaları yürürlüğe koyduk. Sırbistan’ı da sınırımız olmasa da daima komşumuz ve dostumuz olarak görüyoruz.”


“Savaşın bir an ilkin bitmesi, hepimizin arsuzu”

“Kültürel bağlarımızın güçlendirilmesinde de yarar görüyoruz. Azca ilkin kültür alanında mühim bir anlaşmayı Sayın Başbakan Yardımcısı ve Kültür Bakanı ile imzaladık. Bugün ikili ilişkilerimizi yanında Nikola’nın da söylediği benzer biçimde bölgesel mevzularda hem karşılıklı bilgilendirmede bulunduk, görüş alışverişinde bulunduk yaptığımız görüşmelerde Bosna-Hersek‘teki durumu ele aldık. Bosna-Hersek ve Balkanların istikrar için Sırbistan’ın rolünün fazlaca mühim bulunduğunu görüyoruz ve Türkiye ve Sırbistan olarak bölgenin istikrar için çaba sarf etmeye devam edeceğiz. Üçlü toplantımızı da gerçekleştirmek istiyoruz. Belgrad-Priştine sürecini biz kuvvetli bir halde desteklemeye devam edeceğiz. Yaşanmış olan elektrik benzer biçimde sıkıntılar da lüzumlu telkinlerde bulundum. Bölgenin istikrar için düşüncelerimizi paylaşacağız. Ukrayna’daki harp, bunun yankıları ve savaşın sonlandırılması için, ateşkes için sarf ettiğimiz çabalar mevzusunda, tahıl ürünlerinin ihracatının önündeki engellerin kaldırılması için BM ile beraber yaptığımız emek harcamalar mevzularında da bugünkü yaptığım görüşmelerde informasyon verdim. Hepimizin arzusu bir an ilkin bu savaşın sona ermesi. Zira savaşın tesiri dünyanın her yerinde yalnız yakın coğrafyada değil hissediliyor.”

Bakan Çavuşoğlu: Sırbistan ile ticaret hacmimizi 5 milyar dolara çıkarıyoruz #4

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.