Site Kurmak İçin Domain ve Hosting Gerekli

11.05.2020
Site Kurmak İçin Domain ve Hosting Gerekli

Site kurmak için gerekli iki şeye ihtiyacımız vardır. Bunlardan birincisi domain, ikincisi ise hostingtir. Peki, zorunlu olarak ihtiyacımız olan şeyler; hosting ve domain nedir? Nasıl ve nerelerden alınır? Bu yazımızda bu soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Bir web sitesi kurmak için ilk olarak bir alan adınızın olması gerekir. Daha sonra bir barındırıcıya ihtiyacınız olur. Yukarıda bahsedilen alan adının webdeki adı ‘’domain’’ dir. Barındırıcının webdeki adı ise ‘’Hosting’ dir. Bunlar web sitesi için olmazsa olmazlardır. Web site kurmak için gerekli olan şeylerin başında bu iki ihtiyaç geliyor.

Domain ( Alan Adı ) Nedir?

Domain dediğimiz terimin karşılığı alan adıdır. Alan adı dediğimiz şey ise www. Olarak başlayan şeydir. Örneğin; www.firmaismi.com

Domaini çeşitli domain satan yerler aracılığı ile alabilirsiniz. Domain almak için ilk olarak aracı sitelere üye olmalısınız. Üye olduktan sonra domain sorgulama ekranından domaininizi sorgulamalısınız. Çünkü, webde 1 domaini 1 kişi kullanabilir. Domaininiz kullanılmamışsa, kullanma hakkına sahip olursunuz.

Eğer, domaininiz boştaysa gerekli ödemeyi yaparak domain sahibi olabilirsiniz. Domaini aldınız, sıradaki ihtiyaç hosting…

Hosting ( Barındırıcı ) Nedir?

Hosting dediğimiz şey ise web sitelerinin barındırıldığı yerdir. Bir nevi size özel kiralanmış bilgisayar gibidir. Web sitesini, hosting olmadan 7/24 açık tutmanız için local hosta ihtiyacınız vardır. Bunun içinde bilgisayarınızın sabah akşam açık olması gereklidir. Buna gerek yok. Uygun bir fiyata hosting kiraladığınızda böyle bir probleminiz kalmayacaktır. Domain aldığınız siteden hosting de alabilirsiniz.

Hosting Ve Domain Fiyatları

2020 itibari ile domain fiyatları genel olarak 70-80 TL civarındadır. Hosting fiyatları ise özelliğine göre değişmektedir. 40 TL den başlar ve 200 TL ye kadar çıkabilir. Fiyatı belirleyen şey özelliklerdir.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.