Sivas’ta bulunan bir avuç ata tohumu, 70 ton ürün verdi

12.08.2022
Sivas’ta bulunan bir avuç ata tohumu, 70 ton ürün verdi


Habeş buğdayı, 8 yıl ilkin Sivas’ta bir harabede bulunmuş oldu. Ekilen tohum 8 senenin arkasından 70 tona ulaştı.

Sivas’ta bulunan bir avuç ata tohumu, 70 ton ürün verdi

Sivas’ta 8 yıl ilkin harabe halindeki bir binanın enkazında bir avuç bulunan Anadolu’da kaybolduğu kabul edilen ata tohum Habeş buğdayı, bugün ortalama 70 tonluk üretimle yerli ziraat için ümit oldu.

Enkazda bir avuç ata tohumu bulunmuş oldu

Sivas’ın Zara ilçesinde 8 yıl ilkin Sedat Coşkun tarafınca, harabeye dönüşen bir binanın enkazında bir avuç buğday bulunmuş oldu.

Meydana getirilen incelemede, buğday tanelerinin Anadolu’da kaybolduğu kabul edilen ata tohum Habeş buğdayı olduğu anlaşıldı.

Ata tohumunun protein oranı daha yüksek

Asırlardır enkazda olduğu kabul edilen tanelerin, günümüz buğday çeşitlerine gore protein değerinin daha yüksek ve hastalıklara kaşı daha dirençli olduğu görüldü.

Zara Sanayici ve İş Adamları Derneği ve Zara Vakfı tohumlara sahiplendi.

Sivas’ta bulunan bir avuç ata tohumu, 70 ton ürün verdi VİDEO

Sivas’ta bulunan bir avuç ata tohumu, 70 ton ürün verdi #1

Tohum miktarı artırıldı

Çimlendirilebilen tohumlar ekilerek, tohum miktarı artırıldı. Elde edilmiş tüm tohumlar ekilerek 8 yılda 350 dönüm alana yayıldı. Bir avuç buğday tohumu ile başlamış olan çalışmada, 8 senenin sonunda tohum miktarı ortalama 70 tona çıkartıldı.

Sivas’ta bulunan bir avuç ata tohumu, 70 ton ürün verdi #2

Hasat törenle yapılmış oldu

Sivas’ın Zara ilçesine bağlı Yukarı Sedille köyünde ekimi meydana getirilen ata tohumu buğdaylar, bugün düzenlenen törenle hasat edildi. Törene, Sivas Valisi Yılmaz Şimşek başta olmak suretiyle oldukca sayıda şahıs katıldı.

Sivas’ta bulunan bir avuç ata tohumu, 70 ton ürün verdi #3

“Hastalıklara ve soğuğa karşı dayanıklı”

Vali Şimşek, konuşmasında alın teri dökenlere teşekkür ederek, “Akademisyenlerimiz de destek vermiş ve ata tohumumuz, yerli ve ulusal tohumumuz, bu bölgeye özgü bir çeşit olan Habeş buğdayının hasadını gerçekleştiriyoruz. Hedefimiz bu yerli ve ulusal tohum çeşidimize sahiplenmek, bunu tanıtmak ve bunun ekimini yaygınlaştırmaktır. Bu hususta çiftçilerimizi teşvik etmek isterim. Kaliteli ve verimli bir buğday türü, protein kıymeti devasa yükseklikte. Hastalıklara ve soğuğa karşı dayanıklı. Bu çeşide haiz çıkmamız gerekiyor. Ülkemizin doğusundan batısına her karışında bir lütuf var. Atalarımız senelerce bu topraklarda ziraat yapmış, toprağı işlemiş ve toprağa saygı duymuş. Vatanımızda ziraat ulusal iktisat için lokomotif görevi görüyor.” dedi.

Hasat başladı

İHA’nın haberine gore Vali Şimşek ve beraberindekiler, ilkin simgesel olarak tırpanla buğday biçti. Arkasından 10 dönümlük tarlaya giren biçerdöverler hasadı gerçekleştirmiş oldu.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.