Sivrisinek ısırıklarından korunmak için bu dört rengi giymeyin!

19.07.2022
Sivrisinek ısırıklarından korunmak için bu dört rengi giymeyin!Yeni bir araştırma, sivrisineklerin görme yetilerini sokmak için de kullandıklarını ve bilhassa 4 renge ilgi duyduklarını ortaya koydu. İşte sivrisinekleri çekmemek için uzak durmanız ihtiyaç duyulan 4 renk.


Sivrisinek ısırıklarından korunmak için bu dört rengi giymeyin!

Sivrisineklerin ısırmak için koku duyularını kullandıkları biliniyordu. Sadece, İngiltere merkezli Nature dergisinde gösterilen araştırma, sivrisineklerin ısırmak için görme yetilerini de kullandığını ve bilhassa dört renge ilgi duyduklarını ortaya koydu.

Araştırmada, sivrisineklerin bilhassa dört renge gittiği bulunmuş oldu. Bu renkler kırmızı, camgöbeği, turuncu ve siyah olarak kayıtlara geçti. Sivrisineklerin potansiyel bir av ile ilişkili belirli renkleri ve görsel desenleri aramış olduğu ve onlara doğru yöneldiği ortaya çıktı.

Sivrisinek ısırıklarından korunmak için bu dört rengi giymeyin! #1

Uzak durdukları renkler de var

Araştırma, sivrisineklerin görsel olarak bu renklere çekildiğini gösteriyor ve bilhassa sivrisineklerin daha duyarlı olduğu kuvvetli bir dalga boyu yürüyerek kırmızıyı sevdiğini ortaya koydu.

Öte taraftan sivrisineklerin yeşil, mavi, mor ve beyazı görmezden geldikleri ortaya çıkyı. Bu yüzden ilkbahar ve yazları bu tür renkleri tercih etmek sizi sivrisineklerden koruyabilir.

Cilt, giydiğiniz renkten bağımsız olarak naturel olarak kırmızı dalga yayar. Sadece yeşil, mavi, mor ve beyaz renk sivrisineklerin cildiniz üstündeki tesirini en aza indirecektir.

Bir tek renk yöntemi ile sivrisineklerden tamamen kurtulmak maalesef mümkün değil. Sivrisinekleri çeken üç ana durum vardır; nefesiniz, teriniz ve cilt sıcaklığınız. Bu çalışmada dördüncü bir durumun her insanın teninde de bulunan kırmızı renk olduğu ortaya çıktı. Cilt rengi ne olursa olsun, herekes kuvvetli bir kırmızı dalga yayar.

Sivrisinek ısırıklarından korunmak için bu dört rengi giymeyin! #2

Sivrisineklerin ısırması iyi mi önlenir?

Birçok emek verme sivrisineklerin kandaki şeker miktarına duyarlı olmadığını, sadece cilt sıcaklığı ve bilhassa vücut kokuları tarafınca çekildiklerini göstermiştir. Cilt kokusu,çeşitli hormonal durumlarla bağlantılıdır. Bu yemekle, ter miktarıyla, parfüm kullanımıyla ve her şeyden ilkin cildin bakteriyel bileşimiyle belirlenir. Ek olarak hamile bayanların salgıladıkları hormonlar sebebiyle daha çok ısırıldığı bilinmektedir.

Rahat koruyucu önlemler alabilirsiniz:

– Kolları ve bacakları kapatan bolca ve kalınca giysiler giyinin. Bu sebeple sivrisinekler ince kumaşlardan ısırabilir. Isı izin veriyorsa çorap giyinin.

– Sivrisinekleri çeken koyu ve parlak renklerden kaçının.

– Evinizin yakınında ihtimaller içinde tüm durgun su kaynaklarından kaçının.

– Sivrisinekler vücut kokuları tarafınca çekildikleri için kişisel hijyen kurallarına uyun.

– Pencere kenarına fesleğen, nane yada sardunya koyarak sivrisinekleri uzaklaştırabilirsiniz. Ek olarak limon otu yağı, lavanta yada okaliptüs yağları da önleme için kullanılabilir.

– Balkonda yada yatak odasında düşük devirli bir serinletici kullanılması sivrisineklerin uçmasını, bir odaya girmesini ve muntazam hareket etmesini engeller.

– Giysiler için eczanelerde satılan kovucuları kullanabilirsiniz.

– Ciltte de kovucu ürünler kullanabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.