Slovenya Cumhurbaşkanı Ankara’da! Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu: Ortak adımlarımız var

11.08.2022
Slovenya Cumhurbaşkanı Ankara’da! Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu: Ortak adımlarımız var


Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki baş başa ve heyetler arası görüşmeler ile anlaşmaların imza töreninin arkasından ortak basın toplantısı düzenledi. Konuşmasına, Slovenya Cumhurbaşkanı Pahor’u Ankara’da konuk etmekten duyduğu bahtiyarlığı dile getirerek süregelen Erdoğan, Pahor ve heyetine “Hoş geldiniz.” dedi.

Slovenya Cumhurbaşkanı Pahor ile son olarak Mart 2021’de Antalya Dış ilişkiler Forumu’nda bir araya geldiklerini ve kapsamlı bir görüşme gerçekleştirdiklerini anımsatan Erdoğan, “Sayın Pahor, 15 Temmuz hain darbe girişiminin ertesinde Türkiye’yi ziyaret eden ilk Avrupa Birliği ülkesi lideri olmuştu. Dayanışmasını göstererek stratejik ortaklığımızın gereğini yapmıştır. Kendilerine samimi dostlukları ve destekleri için bir kez daha teşekkür ediyorum. Sayın Pahor, dün 13. Büyükelçiler Konferansı’na katılarak hitapta bulunmuş oldu. Kıymetli deneyim ve görüşlerini büyükelçilerimizle paylaşmış oldu.” dedi.

Screenshot_4

Türkiye ile Slovenya arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 30. yıl dönümünü kutladıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugünkü görüşmelerinde ülkeler arasındaki ikili ilişkileri detaylı şekilde ele aldıklarını, iş birliğinin iktisat, tecim, endüstri, bilim, teknoloji, ulaştırma başta olmak suretiyle derhal her alanda gelişmesinden dolayı duydukları memnuniyeti ifade ettiklerini söylemiş oldu.

‘DAHA DA YUKARI TAŞIMAYI HEDEFLİYORUZ’

İki başbakan sıfatıyla 11 yıl önceki imzaladıkları Stratejik Ortaklık Anlaşmasının ülkeler arasındaki ilişkilerde çarpan tesiri yaptığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu şekilde devam etti:

“İkili tecim hacmimiz geçen yıl ortalama 2,3 milyar dolar seviyesine ulaştı. Gerçek potansiyelimizi hala tam yansıtmayan bu rakamı daha da yukarı taşımayı hedefliyoruz. Önümüzdeki dönemde vatanımızda düzenleyeceğimiz Türkiye-Slovenya Karma Ekonomik Komisyonu’nun 9. toplantısı bu bakımdan fazlaca fazlaca yararlı olacaktır. İki NATO müttefiki olarak bilhassa müdafa endüstri alanında atacağımız pek fazlaca ortak adım olduğu kanaatindeyim.

Slovenya’daki en mühim altyapı projelerinden Karavanke Tüneli ve Koper-Divaca Demir Yolu inşaatında Türk müteahhitlik firmalarının yer almasından sevinç duyuyoruz. Şirketlerimizin karşılıklı olarak yatırımlarını arttırmasını teşvik ediyoruz. Sayın Pahor’un, DEİK’in ev sahipliğinde bugün iş dünyamızın temsilcileriyle gerçekleştirdiği yuvarlak masa toplantısı da ziyadesiyle verimli olmuştur.”

Screenshot_5

‘İŞ BİRLİĞİ BÖLGESEL BARIŞA BÜYÜK KATKILAR SAĞLIYOR’

Slovenya Cumhurbaşkanı Pahor ile Ukrayna ve Balkanlar’daki gelişmeler başta olmak suretiyle bölgesel ve küresel meselelere ilişkin görüş alışverişinde bulunduklarını belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

“Türkiye ile Slovenya arasındaki dostane ilişkiler ve iş birliği, bölgesel barışa ve istikrara büyük katkılar sağlıyor. Dostluk, müttefiklik ve stratejik ortaklık temelinde gelişen dayanışmamızın önümüzdeki dönemde Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne katılım süreci dahil her alanda daha da güçleneceğine inanıyorum. Sayın Pahor, vazife süresi süresince Cumhurbaşkanı olarak toplumun tüm kesimlerini kucaklayan, samimi bir tutum sergiledi.

Lübliyana Camisi ve İslam Kültür Merkezi’nin 2020’de faaliyete geçmesinden büyük sevinç duyuyoruz. Kıymetli dostumun cami ve kültür merkezini ziyaret etmesi, Müslümanların dini bayramlarında kutlama mesajı paylaşması ve anma etkinliklerine iştirak etmesi örnek bir tutumdur. Sayın Pahor’un aralık ayında görevini devretmesinin arkasından bir devlet adamı olarak hem ülkesine hem internasyonal siyasete katkı vermeye devam edeceğine inanırım. Sayın Cumhurbaşkanı ve heyetine huzurlarınızda ziyaretleri için bir kez daha teşekkür ediyor, dost ve bağlaşık Slovenya halkına şahsım ve milletim adına selamlarımı iletiyorum.” (AA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Kılıçdaroğlu'nun YSK açıklamasına İçişleri Bakanlığı'ndan yanıt!Kılıçdaroğlu’nun YSK açıklamasına İçişleri Bakanlığı’ndan cevap!
Kılıçdaroğlu'nun YSK açıklamasına İçişleri Bakanlığı'ndan yanıt!Kılıçdaroğlu’nun YSK açıklamasına İçişleri Bakanlığı’ndan cevap!
Bomba iddia! Bu sözler gündeme oturacak: Maaşın miktarını bile söylerimBomba iddia! Bu sözler gündeme oturacak: Maaşın miktarını bile söylerimYAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.