Son 300 yılda dünyadaki sulak alanların yüzde 85’i bozuldu

07.02.2022
Son 300 yılda dünyadaki sulak alanların yüzde 85’i bozulduTabiat Koruma ve Ulusal Parklar ikinci Bölge Müdürü Adil Şencan, sulak alanlar için harekete geçme çağrısı yapmış oldu.


Son 300 yılda dünyadaki sulak alanların yüzde 85’i bozuldu

Tabiat Koruma ve Ulusal Parklar İkinci Bölge Müdürü Adil Şencan, Dünya Sulak Alanlar Günü dolayısıyla bir ileti yayınlayarak, sulak alanların önemine değindi.

SULAK ALANLAR İÇİN HAREKETE GEÇME ÇAĞRISI

Şencan,“2022 Yılı Dünya Sulak Alanlar Günü, insanoğlu ve tabiat için sulak alanlar olarak belirlenmiştir. Bu yılki kampanyanın odak noktası sulak alanlar için harekete geçme çağrısıdır. Dünyanın sulak alanlarını yok olmaktan kurtarmak ve bozduklarımızı eski haline getirmek için finansal, beşeri ve politik ana paraya yatırım yapma çağrısıdır.

Son 300 yılda dünyadaki sulak alanların yüzde 85’i bozuldu #1

KÜRESEL FARKINDALIK OLUŞTURMAK İÇİN

Dünya Sulak Alanlar Günü, sulak alanların insanoğlu ve gezegen için yaşamsal görevi hakkında küresel farkındalık yaratmayı amaçlamaktadır. Ek olarak, Hazar Denizi kıyısındaki İran’ın Ramsar şehrinde 2 Şubat 1971’de Sulak Alanlar Sözleşmesi’nin kabul edilmiş olduğu zamanı işaret etmektedir.” ifadelerini kullandı.

“SON 300 YIL İÇİNDE DÜNYADAKİ SULAK ALANLARIN YÜZDE 85’U BOZULDU”

Türkiye’nin sulak alanlar bakımından varlıklı ülkelerden birisi olmasının sebebinin, değişik tiplerde sulak alanların yer almasından kaynaklandığını ifade eden Şencan, “Sulak alanları korumak, gelecek nesillerinde yararlanmasına olanak sağlamak en mühim görevlerimiz arasındadır.

Son 300 yılda dünyadaki sulak alanların yüzde 85’i bozuldu #2

SULAK ALANLAR ORMAN ALANLARINDAN DAHA HIZLI KAYBEDİLİYOR

Son 300 yılda dünyadaki sulak alanların ortalama yüzde 85’i bozuldu ve sulak alanları, ormanlardan üç kat daha süratli kaybettiğimiz araştırmalarla tespit edildi. Sulak alanlar, biyolojik çeşitliliğe, iklimin azaltılmasına ve adaptasyonuna, tatlı su mevcudiyetine, dünya ekonomilerine ve daha fazlasına katkıda bulunan eleştiri öneme haiz ekosistemlerdir. Süratli kayıplarını tersine çevirmek ve onları korumak, restore etmek için eylemleri teşvik etmek, sulak alanlar hakkında ulusal ve küresel farkındalığı artırmamız acildir.” yorumunda bulunmuş oldu.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.