Son dakika: Alparslan’ın anası Altuncan Hatun kimdir? Altuncan Hatun’un kaç evladı var, iyi mi öldü?

27.12.2021
Son dakika: Alparslan’ın anası Altuncan Hatun kimdir? Altuncan Hatun’un kaç evladı var, iyi mi öldü?


Son dakika: Alparslan'ın annesi Altuncan Hatun kimdir? Altuncan Hatun'un kaç çocuğu var, nasıl öldü?

Altuncan Hatun iyi mi öldü sorusu merakla araştırılıyor. Altuncan Hatun’un ölümüne dair tarihte birçok data bulunuyor. İşte Alparslan’ın anası Altuncan Hatun’un ölümüne dair bilgiler…

Altuncan Hatun kimdir, iyi mi öldü?

Alparslan Büyük Selçuklu dizisinin son bölümünde Altuncan Hatun karakteri ön plana çıktı. Altuncan Hatun, Alparslan’ın annesidir. Altuncan Hatun, Büyük Selçuklu İmparatorluğu Sultanı Tuğrul Bey’in eşidir. Altuncan Hanım’ın ilk eşi ise Şah Melik’tir. Şah Melik’in 1042’de Davet Bey tarafınca öldürülmesinden sonrasında Altuncan Hatun 1043’te Tuğrul Bey ile evliliğe ilk adımını attı.

Yaşamının ilk dönemleri hakkında detaylı data yoktur. İlk eşi Selçuklular ile bağlaşık olan 1035 senesinde ölen Harezm bölgesi hakimi Şah Melik olduğu tahmin edilir. Tuğrul Bey Altuncan Hatun ile evlenmek için Kündürî’yi görevlendirmiştir. Tuğrul Bey ile Altuncan Hatun’un ne süre evlendikleri kati olarak bilinmemesine karşın 1040’lı seneler olduğu ileri sürülür. Tuğrul Bey eşi Altuncan Hatun’a saygı duyar, bir sorun hakkında görüşlerini sorar, sözünü dinlerdi. Altuncan Hatun Selçuklu siyasetinde söz sahibi olmuş ve mühim kararlar almıştır.

Tuğrul Bey’in üvey kardeşi İbrahim Yınal isyan başlatıp devletin merkezi Hemedan’a doğru yönelmesi üstüne Nusaybin’de bulunan Tuğrul Bey kardeşinden ilkin Hemedan’a ulaşarak silahları ve hazineyi güvenceye aldı. Hemedan önünde iki kardeş savaştı. Tuğrul Bey kuvveti azca olduğundan yenik olarak Hemedan kalesine sığındı. Tuğrul, eşi Altuncan Hatun’dan ve veziri Kündürî’den yardım istedi. Selçuklu ordusunun Bağdat’tan ayrılmamasını isteyen Abbasi halifesi Altuncan Hatun’a izin vermedi ve vezir Kündürî Hemedan’a gitmemesi için Altuncan Hatun’u ikna etti. Vezir Kündürî, Altuncan Hatun’un oğlu Enuşirvan’ı Tuğrul Bey yerine tahta çıkarmaya niyetlendi. Bu durumu anlayan Altuncan Hatun oğlunu ve veziri yakalatıp tutuklatmak suretiyle harekete geçince ikisi de kaçarak Hille’ye gittiler.

Altuncan Hatun, Bağdat’taki Selçuklu askerlerini biriktirerek Hemedan’a doğru yola çıktı. Tuğrul Bey, eşinin ve öteki desteğe gelenlerin yardımıyla kardeşi İbrahim Yınal’ı yenik ederek tehlikeyi atlattı. Altuncan Hatun yürekli karar alarak oğlunun tahta çıkmasına karşı çıkarak Tuğrul Bey’e desteğe gitmesi Selçuklu Devleti’nin kaderini yeniden yazmıştır.

Ölmeden ilkin eşi Tuğrul Bey’e “Dünya ve ahiret şerefine nail olman için halifenin kızıyla evlenme mevzusunda çaba göster” söylediği ve tüm mal varlığının halifenin kızına verilmesini vasiyet etmiş olduğu söylenir. İbnü’l Cevzî, Altuncan Hatun hakkında; “Tuğrul Bey, birçok iş ve sorunlarda onun fikrini alır ve bunların çözümlerini kendisine bırakırdı” demiş ve hayır işleri meydana getiren oldukça dindar hanım bulunduğunu söylemiştir. Süryani tarihçi İbnü’l İbrî de “Kendisi kocası tarafınca son aşama sevilirdi ve saltanatın tüm işlerini bu hanım yönetim ederdi,” demiştir.

Altuncan Hatun Aralık 1060’ta Zencan’da vefat etti ve peşinden Rey’e defnedildi.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

winbir