Son Dakika: Altılı masadan ortak izahat: Seçim neticeleri kesinleşene kadar ortak çalışmaya ve iş birliğine devam edeceğiz

30.05.2022
Son Dakika: Altılı masadan ortak izahat: Seçim neticeleri kesinleşene kadar ortak çalışmaya ve iş birliğine devam edeceğiz


Son dakika haberi: 6 karşıcılık partisinin lideri Gelecek Parti Genel Merkezi’nde tekrardan bir araya geldi. Liderler akşam yemeğinin arkasından toplantıya geçti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Mutluluk Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun 19.00’da başlamış olan toplantısı gece saatlerinde sonlandı. Liderler, Gelecek Partisi Genel Merkezi’nden 02:20’de ayrıldı.

-6-muhalefet-partisi-lideri-4uncu-kez-bir-araya-geldi_4508_dhaphoto2

ORTAK AÇIKLAMA GELDİ

Toplantının arkasından meydana getirilen ortak yazılı açıklamada, Türkiye’de insan haklarına dayalı özgürlükçü, demokratik bir düzenin tesis edilmesi için 6 siyasal parti olarak başlatılan iş birliği sürecinin dördüncü zirvesinin dün gerçekleştirildiği açıklandı.

FT8WJTlXEAA0feI
Görüşmede iş birliğinin ve “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem”e geçiş hedefinin hayata geçirilmesi amacıyla oluşturulmasına karar verilen dört komisyonun çalışmalarının gözden geçirildiği, bu çalışmaların kararlılıkla sürdürülmesi mevzusunda mutabık kalındığı aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bugün açıkladığımız ‘Temel İlkeler ve Hedefler’ metniyle, geçiş süreci ve ülke yönetimi mevzusunda bundan sonraki ortak çalışmalarımıza referans deposu olacak bir tutum belgesi ortaya koymuş bulunuyoruz. Bu referans metin bununla birlikte milletimize ve partilerimizin tabanlarına ortak bir taahhüt niteliği taşımaktadır.

“6 HAZİRAN’DA KAMUOYUMUZLA PAYLAŞILACAKTIR”

‘Seçim Güvenliği Komisyonu’ seçim öncesi, seçim süreci, seçim günü ve seçim sonrası olmak suretiyle dört aşamada yapılacak ortak emekleri ele almış ve atılacak adımları planlama aşamasına geçmiştir. Bu çerçevede, şu temel hususu kamuoyumuza duyurmak isteriz.

Altı siyasal parti olarak yol haritamızda belirlediğimiz şekilde, seçim neticeleri YSK tarafınca duyuru edilip kesinleşene kadar ortak çalışmaya ve işbirliğine devam edeceğiz. Yurttaşlarımız müsterih olsunlar, bir tek oylarının dahi zayi olmaması için gece gündüz çalışacak, seçimlerin adil, özgür, saydam ve güvenlik içinde gerçekleşmesi için her türlü tedbiri alacağız. Komisyonumuzun bu mevzuda yapmış olduğu çalışmaların geldiği aşama, 6 Haziran 2022 Pazartesi günü kamuoyumuzla paylaşılacaktır.”

KURUMSAL REFORMLAR KOMİSYONU

“Kurumsal Reformlar Komisyonu”nun kamu maliyesindeki gerçek durumun ve geleceğe yönelik yükümlülüklerin tespitinin yanı sıra Stratejik Planlama Teşkilatı’nın kurulması, TCMB’nin kurumsal yapısının güçlendirilmesi ve bağımsızlığının güvence altına alınması ve Ekonomik ve Toplumsal Konsey’in tekrardan yapılandırılarak işlevsel hale getirilmesine yönelik ilkesel ve yapısal reformların çerçevesini oluşturduğu belirtilen açıklamada, “Komisyonumuz bu kurumlardaki tahribatı tespit ve bu tahribatın giderilmesi için atılacak kurumsal düzeltim adımları için geliştirdiği somut önerileri 13 Haziran 2022 Pazartesi günü kamuoyumuzla paylaşacaktır.” ifadesine yer verildi.

ANAYASAL VE YASAL REFORMLAR KOMİSYONU

‘Anayasal ve Yasal Reformlar Komisyonu’nun Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’e geçiş sürecinde lüzumlu görülen anayasal ve yasal reformlarla ilgili emekleri çerçevesinde Anayasa’nın yasamaya ilişkin 75. ile 91. maddeleri içinde yapılacak değişikliklerin değerlendirildiği, komisyonun çalışmalarını aynı kararlılıkla sürdüreceği, anayasal düzenleme mevzusundaki hazırlıklarını gelecek toplantıya kadar tamamlayacağı aktarıldı.

Görüşmede komisyon çalışmalarını değerlendirmenin yanı sıra gündemdeki siyasal ve ekonomik konuların ele alındığı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Ekonominin en mühim unsurlarından olan fiyat istikrarı iktidarın akıldan, bilimden ve rasyonaliteden uzak tezleri sebebiyle maalesef ağır bir tahribat almıştır. Ülkemiz dünya enflasyon sıralamasında 6. sıraya yükselmiş, oluşan yaşam pahalılığı toplumsal istikrarı bozacak düzeye ulaşmıştır.

“KAPSAMLI BİR GÖÇ POLİTİKASI…”

Kur Korumalı Mevduat (KKM) Sistemi ile 85 milyon vatandaşın kamuya emaneti olan kaynaklar, ülkemizin azca sayıdaki zengin insanına adaletsiz bir servet transferi şeklinde aktarılmaya başlanmıştır. İktidar acilen KKM uygulamasına son vermeli, para politikasını normalleştirmelidir.

Son dönemde bir taraftan provokatif açıklamalarla öteki taraftan yanlış uygulamalarla tırmanan göçmenler problemi da kapsamlı şekilde ele alınmıştır. Kapsamlı bir ‘Göç Politikası’ geliştirilmesi için partilerimiz arasındaki istişarelerin derinleştirilmesi amacıyla bir komisyon kurulması hususunda mutabakata varılmıştır.”

Ukrayna-Rusya savaşının getirmiş olduğu “gerilimli konjonktürde” gündeme gelen NATO’nun genişlemesi mevzusunun da Türkiye’nin stratejik çıkarlarının gerektirdiği fazlaca boyutlu dış siyaset perspektifinden ele alındığı anlatılan açıklamada, “Türkiye’nin terörle savaşım bağlamında ortak tavır ve ortaklaşa iş mevzusundaki haklı talepleri bir tek NATO üyeliğine baş vuran İsveç ve Finlandiya için değil halihazırda üye olan tüm NATO üyeleri ve esasen tüm BM üyeleri için de geçerlidir. Bir taraftan bu mevzuda haklı taleplerimiz dile getirilirken öteki taraftan Doğu Akdeniz ve Ege’deki güç dengelerinin aleyhimize değişmesine sebep olacak ve Türkiye’nin fazlaca boyutlu dış siyaset gerekliliklerine zarar verecek gerilimlerden ve maceracı söylem ve politikalardan uzak kalınmalıdır.” değerlendirmesi yapılmış oldu.

SINIR ÖTESİ OPERASYON

Son MGK toplantısı sonrasında gündeme gelen olası sınır ötesi operasyon mevzusunun da görüşmede değerlendirildiği bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Terörle savaşım ve sınır güvenliği mevzusunda lüzumlu tedbirlerin alınması ülkemizin hakkı, iktidarın ise sorumluluğudur. Sadece ulusal güvenliği ilgilendiren mevzular muhteşem bir sürece girildiği intibaı verilerek önümüzdeki seçim sürecini de etkileyecek şekilde iç siyasette araç-gereç olarak kullanılmasına karşı ortak bir tavır geliştirme mevzusunda da kararlıyız. İlgili devlet kurumlarının, karşıcılık partilerini ihtimaller içinde operasyonun gerekçeleri, süresi, kapsamı ve hedefleri mevzusunda bilgilendirmeleri şarttır.

Son olarak, fazlaca zor şartlar altında yaşam mücadelesi veren milletimize ortak mesajımız şudur. Her gün derinleşen sorunlara son verme hedef ve iradesiyle bir araya gelen liderler olarak, iktidarın gündem mühendisliklerini boşa çıkararak ülkemizi bu darboğazdan kurtaracak, milletimizi hak etmiş olduğu demokratik ve müreffeh Türkiye hedefine ulaştıracağız.” (AA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
 6 muhalefet lideri yeniden buluştu! 6 karşıcılık lideri tekrardan buluştu!
Onlarca savaş gemisi katılıyor! NATO'dan büyük tatbikatOnlarca cenk gemisi katılıyor! NATO’dan büyük tatbikat
Ailesi ‘çok zeki’ zannediyordu, gerçek bambaşka çıktı!Ailesi ‘fazlaca parlak zeka’ zannediyordu, gerçek bambaşka çıktı!YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.