Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’la görüştü

17.04.2022
Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’la görüştü


Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’la görüşmesinde İsrail’in Mescid-i Aksa’da yakarma edenlere yönelik müdahalelerini şiddetle kınadı. İsrail saldırılarında vefat edenler için başsağlığı, yaralılara acil şifalar diledi.

“TÜRKİYE HER DAİM FİLİSTİN’İN YANINDADIR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Twitter hesabından görüşmeye ilişkin yapmış olduğu açıklamada “Bugün Filistin Devlet Başkanı Sayın Mahmud Abbas’la bir telefon görüşmesi gerçekleştirdik. Kudüs başta olmak suretiyle Filistin’de yaşananlar sebebiyle Ramazan’ı buruk geçirirken, İsrail’in saldırılarında vefat eden kardeşlerimize Tanrı’tan rahmet, yaralananlara şifa diledim. Görüşmemizde İsrail’in Mescid-i Aksa’da yakarma edenlere yönelik müdahalelerini şiddetle kınadığımı ve Mescid-i Aksa’nın statüsüne ve maneviyatına yönelik tahrik ve tehditlerin karşısında duracağımızı Sayın Abbas’a ifade ettim. Türkiye her daim Filistin’in yanındadır. Yaşananlar Filistinli tüm grupların birlik ve uzlaşı yolunda çalışmasının zaruretini hatırlatmaktadır. Sayın Abbas’a hem itidal telkinleri hem de birlik bakımından sergileyeceği sağduyulu liderlik dolayısıyla şükranlarımı ilettim.” ifadelerini kullandı.

BM GENEL SEKRETERİ İLE DE GÖRÜŞTÜ

Öte taraftan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile telefonda görüştü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplumsal medya hesabından görüşmeye ilişkin yapmış olduğu paylaşımlarda, şu ifadelere yer verdi:

“Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Sayın Antonio Guterres ile bugün bir telefon görüşmesi gerçekleştirdik. Görüşmemizde, Kudüs’te yaşanmış olan vakalar ve Ukrayna-Rusya savaşı başta olmak suretiyle bölgesel gelişimleri ele aldık. Sayın Guterres’e, Ukrayna mevzusunda da İstanbul Süreci’ni her insanın desteklemesi icap ettiğini; tarafların görüş ayrılıklarının giderilmesi için çaba göstermenin Türkiye’nin yürüttüğü sulh girişimlerini tamamlayıcı özellikte olacağını ifade ettim. İsrail’in, Mescid-i Aksa’ya yönelik müdahaleleri ve provokasyonlar sonucu yaşananları kabul edilemez bulduğumuzu ve şiddetle kınadığımızı ifade ettiğim görüşmede, Sayın Guterres ile bölgenin barışa ulaşması için atılabilecek ortaklaşa adımları değerlendirdik.”

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
CHP Gençlik Kolları'nda flaş tutuklama!CHP Gençlik Kolları’nda flaş tutuklama!
Rusya'dan flaş hamle! Aralarında Boris Johnson da varRusya’dan flaş hamle! Aralarında Boris Johnson da var
Korkunç kaza! Otomobil ikiye bölündü, sürücü araçtan fırladıKorkulu kaza! Otomobil ikiye bölündü, sürücü araçtan fırladıYAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.