Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kur’an yakma eylemlerine ifade özgürlüğü adı altında izin verilmesi kabul edilemez

05.04.2023
Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kur’an yakma eylemlerine ifade özgürlüğü adı altında izin verilmesi kabul edilemez


Son dakika: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi’nde düzenlenen 14. Geleneksel Büyükelçiler İftar Programı’nda konuşma yapmış oldu.

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şu şekilde:
Bu muhabbet sofrasıdır. Irkçılık, İslam düşmanlığı bigi akımların veba şeklinde yayılmış olduğu bir dönemde bu sofraların kıymeti daha iyi anlaşılıyor. Ramazan ayının ülkelerimizle beraber tüm insanlığa sulh ve esenli getirmesini Rabbimden niyaz ediyorum.

Kahramanmaraş merkezli zelzele felaketi sebebiyle Ramazan’ı buruk karşıladık. Depremlerde
ve peşinden yaşanmış olan sellerde 50 binden fazla canımızı toprağa verdik. Internasyonal yardım çağrımıza 90 ülke 11 bin 320 personelle bilfiil destek verdi. Ayni ve nakdi yardımlarınız sahadaki acil ihtiyaçların karşılanmasında rol oynadı.Telefonla aramak ileti göndermek hatta bizzat gelmek suretiyle acımızı paylaşan tüm dost ve kardeşlerimize teşekkür ediyoruz. Bir dönem elinden tuttuğumuz yaralarını sarmasına yardım ettiğimiz hiçbir dostumuz bizi yalnız bırakmadı. Milletçe bizlere uzatılan bu yardım elini hiçbir süre unutmayacağımızı bilmenizi istiyoruz.

Türkiye olarak nerede bir mazlum var ise kimliğine bakmadan desteğe koşan bir ülkeyiz. Dünyanın en fazla yardım icra eden ülkesi olmanın gururunu senelerdir yaşıyoruz. Hep mazlumun mağdurun başı derde düşenin yanında olduk.

“KONTEYERLERİ 100 BİNE ÇIKARACAĞIZ”

Fazlaca ağır bedeller ödesek de tıpkı bir anka kuşu şeklinde küllerimizden doğmasını biliyoruz. Zelzele bölgesindeki illerimizin hepsini birkaç kez ziyaret ettik. Cumhur İttifakı olarak beraber dolaştık. Depremin yıktığı şehirlerimiz eskisinden daha kuvvetli bir halde ayağa kalmak için adeta sabırsızlanıyor. 85 milyon olarak yaralarımızı hızla sarıyoruz. Hasar tespit çalışmalarımız neticelenmek suretiyle. Çadırların yerini konteyner şehirler alıyor. En kısa zamanda konteynerleri 100 bine çıkaracağız. Kalıcı konutların da inşasına başlıyoruz. 70 bin konut ve köy evinin yapım süreci başladı. Zelzele bölgesinde toplamda 650 bin, ilk bir yılda 319 bin konut ve köy evini yapacağız. Tüm sözlerimizi tuttuğumuz şeklinde bunu da başaracağız.

thumbs_b_c_e4f359ca5829e92f4fff97ec50a9bc7b

14 MAYIS SEÇİMLERİ

Zelzele felaketine karşın seçimleri erteleme yoluna gitmedik. Biz milletimizin dayanışma ruhuna güveniyoruz. 14 Mayıs seçimlerinde insanlarımızın gelecekleri için sandıkta en doğru sonucu vereceğinden şüphemiz yok. Son 20 yılda girmiş olduğu 15 seçimin hepsinde milletin teveccühünü kazanan bir siyasetçi olarak dalga dalga bir zaferin ayak seslerini duyuyoruz. Türkiye Yüzyılı’nın cemresi bir tek gönüllere değil sandığa da düşmüştür. 2014 yılından beri yurt dışındaki yurttaşlarımız da oy kullanabiliyor. 60 ülke 123 ülkede geçen seçimde sandık kurduk. Bu yurt dışındaki yurttaşlarımızın bulunmuş olduğu yerde oy kullanabileceği 6. seçim olacak. Yurttaşlarımızın iradelerini sandığa özgürce katılmaları için siz değerli ziyaretçilerimizin desteklerini bekliyoruz. Bölücü örgütlerin zorbalıkla seçimlere gölge düşürmesine müsaade etmesine izin vermeyin.

RUSYA-UKRAYNA SAVAŞI

Ukrayna savaşındaki tutumumuz ve ara bulucu tutumumuz insani bir örnektir. Türkiye iki komşu arasındaki soruna çözüm bulma yolunda olmuştur. Küresel besin krizinin önüne geçtik. Mart ayında mutabakatın devam etmesi çabası için lüzumlu çabayı da gösterdik. Bildiğiniz gibi savaşın başından bu yana Sayın Zelenskiy ve Putin’le her hafta görüşüyoruz. Çatışmaların durması için çaba gösteriyorum. Adil bir barışın mümkün olduğuna inanıyorum.

Bir süredir ‘Dünya 5’den büyüktür’ diyerek bu adaletsizliğe dikkat çekiyoruz. BM Güvenlik Konseyi’nin reforma doğal olarak tutulması acil bir ihtiyaçtır. Bu mevzuda adım atmakta geç kaldığımız her günün ceremesini masumlar çekiyor. Vaktinde adım atılmadığı için ölüme sürüklenen bebekleri gördük. Dur demenin vaktinin çoktan geldiğine inanıyorum. Bu çağrımıza tüm ülkelerin destek vermesini bekliyoruz.

Terörü insanlığın gündeminden çıkarmak temel vazifelerimiz arasındadır. Terörün her türlüsüne karşı fark yapmadan mücadelemizi sürdürüyoruz. Bölücü terör örgütünü palazlanma girişimlerini biliyor ve tek tek gerekeni yapıyoruz. Yeni teşebbüslere kesinlikle izin vermeyeceğiz. Iyi mi ülkemizin terör koridorları ile kuşatılmasına izin vermediysek, yeni girişimleri de engelleyeceğiz. Terör tehditlerini kaynağında bertaraf etme stratejimize devam edeceğiz.

“BU AÇIK BİR NEFRET SUÇUDUR”

AB, stratejik hedefimiz olmayı sürdürüyor sadece İslam düşmanlığı kaygı veriyor. Kuran-ı Kerim’in yakılmasına kadar varan menfur girişimler hiçbir şekilde kabul edilemez, mazur görülemez. Bu, açık ve net bir nefret suçudur. Kur’an yakma eylemlerine ifade özgürlüğü adı altında izin verilmesi kabul edilemez.

Bu alçaklıklara son verilmesinin altını bilhassa çizmek isterim. Mukaddes kitabımıza hücum ifade hürriyeti değildir. Musaf yakma eylemelerine izin verenler demokrasi ve özgürlük kavramlarının altını oymaktadır.

NATO müttefiki ABD ile yakın diyaloğumuz devam ediyoruz. Sayısı 260’a çıkan dış temsilcilik ağımızla ülkenizle lüzumlu diyaloğu oluşturmak için canla başla çalışıyoruz.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Alparslan Türkeş'in kabrine ziyaretCumhurbaşkanı Erdoğan’dan Alparslan Türkeş’in kabrine ziyaret
Faizleri sileceğiz, seçilirsem hesaplara 15'er bin lira yatacak...Faizleri sileceğiz, seçilirsem hesaplara 15’er bin lira yatacak…
Ekrem İmamoğlu'ndan Trabzon'da dikkat çeken 'AFAD' iddiası!Ekrem İmamoğlu’ndan Trabzon’da dikkat çeken ‘AFAD’ iddiası!YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.