Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni destek paketini deklare etti: Tüm ücretleri bakanlık karşılayacak

12.04.2022
Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni destek paketini deklare etti: Tüm ücretleri bakanlık karşılayacak


Son dakika: Kabine toplantısı sonlandı. Toplantı ortalama 1 saat 40 dakika sürdü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kabine toplantısı sonrasında merakla beklenen açıklamayı yapmak için kameralar karşısına geçti. Besin fiyatlarındaki artıştan istihdama, dünyadaki ekonomik gelişmelerden Rusya-Ukrayna savaşına kadar birçok mevzu hakkında izahat meydana getiren Erdoğan ulaştırma ve lojistik alanındaki yeni kararları duyurdu.

kabine1

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasından satır başları:

Salgın döneminde bozulan üretim ve tedarik sistemi hala düzeltilebilmiş değil. Tam tersine Karadeniz’in kuzeyinden olan harp bu zinciri daha da zor bir duruma düşürmüştür. Geniş bir alana yayılan bu problemler zengininden fakirine kadar tüm ülkeleri derinden sarsıyor.

Merkezinde olduğumuz coğrafya başta olmak suretiyle dünyanın dört bir yanında benzer tabloları görmek mümkündür. Kendi kısır ve minik hesapları üstünde kaybolup, dünyada meydana gelenleri takip edemeyecek kesim var ise da biz tüm bu gelişimleri yakından takip ediyoruz.

Türkiye’nin sıkıntılı süreci aşarak bir an ilkin hedeflerine yetişmesi için ülkenin tüm güç ve imkanları ve potansiyelini harekete geçirmenin gayreti içerisindeyiz. Salgın sürecinde bunu başardık. Şimdi de Ukrayna-Rusya savaşıyla devam eden küresel krizi fırsata dönüştürecek adımları atıyoruz.

İçindekiler

“FİYATLARDAKİ BALON SÖNECEK”

Tanrı’a şükür kendi insanımızı asla temel gerekseme ürünlerinden yoksun bırakmadık. Bizim bu süreçteki önceliğimiz yurttaşlarımızın kesintisiz, en uygun şekilde temel besin maddelerine erişmesini sağlamaktır. Kamunun denetim ve yaptırım yetkilerini kullanarak özgür piyasa sistemi içinde tamahkarlarla savaşım ediyoruz. Belirsizliğin yol açmış olduğu tereddütler ortadan kalktıkça ürün arzının tekrardan dengeye oturacağını, fiyatlardaki balonun söneceğini umut ediyoruz.

ULAŞTIRMA VE LOJİSTİK ANA PLANI

Ülkemizi 2023 hedefleri doğrultusunda bilhassa 2053 ve 2071 vizyonları da bizlerden sonraki nesillere emanet edeceğimizi söylüyoruz. BM İklim Değişikliği Konferansına sunduğumuz katkı beyanımızla 2053 vizyonumuzun ilk somut hedefini duyuru etmiştik. Bugün de İstanbul’un fethine atfettiğimiz vizyonumuzun 2053 Ulaştırma ve Lojistik Ana Planını sizlerle paylaşmak isterim.

Avrupa-Asya-Afrika bizim için büyük fırsatlar barındırıyor. 12 milyar ton olarak gerçekleşen dünya tecim hacminin 2030’da 25 milyar, 2050’de 95 milyar tona ulaşmış olması planlanıyor. BM bu oranın 2050 senesinde yüzde 70’e çıkacağına işaret ediyor.

DEMİRYOLU YATIRIMLARINA VURGU

Ulaşıma yönelik talebin 2050 senesinde iki katına çıkacağı anlaşılıyor. Ülkemizin ulaştırma alanında son 20 yılda attığı adımların ne kadar mühim ve isabetli olduğu kabul edilecektir. Öteki ülkelerde ortaya çıkacak potansiyelden en yüksek oranı almak için yatırımlara hız vermeye adım atmıştır. ABD’nin 2 trilyon dolar, Çin 559 milyar dolarlık altyapı planladıkları biliniyor. Türkiye ise 5 ana sektörde yapmış olduğu yatırımla mesafe kat etmiş bir ülkedir.

Yaptığımız yatırımlar yardımıyla Türkiye üretimini 1 trilyon doların üstünde arttırmayı başarmıştır. Yarısı yeni olmak suretiyle 18 milyona yakın insanımızın istihdamını elde eden ekonomik sonuçlar ürettik. Ulusal gelirimize 520 milyar dolardan fazla katkı sunduk. Yarına hazırlanırken odak noktamıza insan, veri ve yük hareketliliğini yerleştirdik.

Bu unsurları lojistik, mobilite, dijitalleşme ekseninde ele alarak adımlarımızı atıyoruz. Akıllı otoyolların inşası bu uygulamalardan biridir. Ulaştırma ve lojistik ana planımızı veriye dayalı ortak aklı önemseyen bir anlayışla hazırladık. Ilk olarak güncel sosyodemografik arazi kullanımı, ulaştırma sistemleri, altyapı ve gezim verilerine gore gerekseme analizi yaptık.

Emisyon salınımı azaltma hedefli çevreci ve akıllı ulaşım sistemlerin öne çıkmış olduğu senaryolar geliştirdik. Demiryolu yatırımlarımız artık ön plana çıkmıştır. Senelerce kaderine terk edilmiş demiryollarımızı mühim seviyede tekrardan canlandırmıştık. Mevcutları yenilediğimiz demiryolu hat uzunluğumuzu 10 bin 959 km.den 13 bin 22 km.’ye çıkardık. Hedefimiz 28 bin 590 km.ye taşımaktır.

Ulaştırma ve lojistik ana planında demiryollarına hususi bir ehemmiyet verdik. Demiryollarının yolcu taşımacılığında yüzde 6,2’ye çıkartmakta kararlıyız. Bu da halen demiryolu yolcu sayımızın 145 milyona, 2053’de 270 milyona yetişmesi anlamına gelir.

Gayemiz 2053 senesinde 440 milyon ton yükün demiryolu ile taşınması sağlayarak yüzde 22 seviyesine ulaşmaktır. Yurtdışında demiryolunun payını 10 kat arttırmayı planlıyoruz. Süratli tren hatlarında il sayımızı 8’den 52’ye çıkaracağız.

Yeni yatırımlarla karayolu hizmet düzeyimizi de en üst seviyeye çekerek kesintisiz ve konforlu ulaşım tesis edeceğiz. Bölünmüş yol ağımızı 28 bin 650 km’ye, otoyol ağımızı 3 bin 633 km’ye aslına bakarsanız çıkarmıştık. Hedefimiz 2053’de bölünmüş yol 38 bin km’ye, otoyol ağımızı 8 bin 325 km’ye yükseltmektir.

HAVAYOLU YATIRIMLARI

Gelecek yıl limanlarımızdan 255 milyon tona yakın yük taşıması öngörülüyor. Bu amaçla halen 217 olan liman tesisi sayımız 2053 senesinde 255’e çıkartılacaktır. Kanal İstanbul projesi ise İstanbul boğazında yaşanmış olan vapur trafiğinin azaltılması jeopolitik açıdan krİtik ehemmiyete haizdir.

Hava ulaşımında Türkiye hızla büyüyen ekonomisi ve turizmini destekleyen 56 havalimanına haizdir. Gelecek yıllarda 61’e terfi edecektir. Derhal bayramın ertesinde Rize-Artvin havalimanının açılışını yapıyoruz. Halen senelik 210 milyon olan havayolu yolcusu sayısı 2053 senesinde 344 milyona çıkacaktır.

Haberleşmede ileri teknoloji ile yolumuza devam ederken ülkemizin dört bir yanına fiber ağlarla öreceğiz. Hedefimiz mobil geniş bant yoğunluğunu yüzde 100’e ulaştırmaktır. Genişleyen uydu filomuz yardımıyla inşallah bu alanda küresel ölçekte hizmet verebilen dünyanın önder ülkelerinden biri haline geleceğiz.

5’er senelik planlamalarla demiryolu, karayolu, denizyolu, havayolu ve komünikasyon için 198 milyar dolar yeni yatırım yapacağız. Sektörün ulusal gelirimize katkısı 2053’e kadar 1 trilyon doları geçerek yatırım bedelinin 5 katından fazlasını ülkemize kazandıracaktır.

Ulaştırma ve komünikasyon sektörüanün 2053 senesinde üretime katkısı 1.94 trilyon dolar ile yatırım bedelinin ortalama 10 katına çıkacaktır. Gayemiz süreç sonunda ülkemizin dünyanın gelişmekte olan değil gelişmiş ülkeleri arasındaki seçkin yerini almasıdır.

İLAVE İSTİHDAM SAĞLAYANA DESTEK

İşbaşı eğitim programı kapsamında, mevcut çalışanlarının üstüne alacakları her işçinin 3 yada 6 ay süresince tüm ücretlerini ve destek primlerini Emek verme Bakanlığımız karşılayacak.

2B arazilerinin satışıyla ilgili müracaat ve ödeme süresini 31 Aralık’a kadar uzatma sonucu aldık.

2020 yılı başından itibaren 3 yıl süreyle gömü taşınmazını kullanan çiftçilerimize başka koşul aramadan bu araziyi kiralama imkanı getiriyoruz.

Ayrıntılar geliyor…

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ koronavirüse yakalandıHakkaniyet Bakanı Bekir Bozdağ koronavirüse yakalandı
Genç kadın çıplak halde ölü bulunduGenç hanım çıplak halde ölü bulunmuş oldu
Polis çevirmesinde babasına denk gelince bakın ne yaptı! Polis çevirmesinde babasına denk erişince bakın ne yapmış oldu!YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.