Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev ile ortak basın toplantısı

10.05.2022
Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev ile ortak basın toplantısı


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Eli bol Tokayev’i Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin ana giriş kapısında karşıladı. Erdoğan ve Tokayev’in merasim alanındaki yerlerini almalarının peşinden 21 pare top atışı eşliğinde iki ülkenin ulusal marşları çalındı. Tokayev, Muhafız Alayı Merasim Kıtası’nı ’Merhaba Asker’ diyerek selamladı. Törende, tarihte kurulan 16 Türk devletini temsil eden bayraklar ve askerler de yer aldı.

a

Heyetlerini birbirine takdim eden Erdoğan ve Tokayev, merdivenlerde Türkiye ve Kazakistan bayrakları önünde gazetecilere poz verdi. Baş başa görüşmeye geçen Erdoğan ve Tokayev, heyetler arası gerçekleştirdikleri görüşmenin peşinden ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan konuşmasında,”Krizin barışçıl yollarla çözülmesi gerektiği görüşümüzün örtüştüğünü gördük. İnşallah beraber atacağımız adımlarla 10 milyar dolar hedefine ulaşacağız.” ifadelerine yer verirken Kazakistan Cumhurbaşkanı da ,”Türkiye, Kazakistan için oldukca mühim bir stratejik ortaktır. Görüşmelerde tutarı 1 milyar dolar olacak ticari evraklara imza atılacak.” dedi.

15 İMZA BİRDEN

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kazakistan Cumhuriyeti Hükümeti içinde ulaşım, müdafa sanayii, askeri danışma, bilişim teknolojileri, kültür, ziraat, taşımacılık, tecim, gümrük, çevre, eğitim, gençlik, yazışma ve arşiv alanında 15 antak kalma imzalandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Eli bol Tokayev başkanlığındaki baş başa ve heyetler arası görüşmelerin peşinden ortak anlaşmalar imza altına alındı.

Bu kapsamda iki ülke içinde Geliştirilmiş Stratejik Ortaklığa İlişkin Ortak Bildirisi’ne, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev imza attı.

Türkiye Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ile Kazakistan Enformasyon ve Toplumsal Kalkınma Bakanlığı içinde Kitle İletişim Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı’nı Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ile Kazakistan Cumhuriyeti Enformasyon ve Toplumsal Kalkınma Bakanı Askar Umarov imzaladı.

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kazakistan Cumhuriyeti Hükümeti Içinde Internasyonal Kombine Yük Taşımacılığı Anlaşması, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ve Kazakistan Cumhuriyeti Endüstri ve Altyapı Geliştirme Bakanı Kairbek Uskenbayev tarafınca imzalandı.

Türkiye ile Kazakistan Içinde Hizmet Ticareti Anlaşması’nın Görüşme Çerçeve Belgesi’ne, Tecim Bakanı Mehmet Muş ve Kazakistan Başbakan Yardımcısı, Tecim ve Entegrasyon Bakanı Bakhyt Sultanov imza attı.

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kazakistan Cumhuriyeti Hükümeti Içinde Veri Değişimi ve Basitleştirilmiş Gümrük Hattı Kurulmasına Yönelik Antak kalma’ya Tecim Bakanı Mehmet Muş ile Kazakistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Mukhtar Tileuberdi imza koydu.

Türkiye Cumhuriyeti Ziraat ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü ile Kazakistan Cumhuriyeti Ekoloji, Yerbilim ve Naturel Kaynaklar Bakanlığı Ormancılık ve Yaban Yaşamı Komitesi Içinde Ormancılık Alanında İşbirliği Hakkında Mutabakat Zaptı, Ziraat ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi ile Kazakistan Ekoloji, Yerbilim ve Doğal Kaynaklar Bakanı Serikkali Brekeshev tarafınca imzalandı.

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kazakistan Cumhuriyeti Hükümeti Içinde Nebat Koruma ve Nebat Karantinası Alanında İşbirliği Anlaşması’na, Ziraat ve Orman Bakanı Kirişçi ve Kazakistan Ziraat Bakanı Yerbol Karashukeev imza attı.

Türkiye Cumhuriyeti Endüstri ve Teknoloji Bakanlığı ile Kazakistan Cumhuriyeti Dijital Gelişim, İnovasyon ve Havacılık-Uzay Sanayii Bakanlığı Içinde Bilişim Teknolojileri Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı’nı, Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Kazakistan Dijital Kalkınma, İnovasyon ve Havacılık-Uzay Sanayii Bakanı Bagdat Mussin imzaladı.

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kazakistan Cumhuriyeti Hükümeti içinde Askeri İstihbarat İşbirliği Protokolü ile Askeri Arşiv, Askeri Tarih, Askeri Müzecilik ve Askeri Yayım Alanlarında İşbirliği Protokolü Ulusal Müdafa Bakanı Hulusi Akar ile Kazakistan Müdafa Bakanı Ruslan Zhaxylykov tarafınca imzalandı.

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kazakistan Cumhuriyeti Hükümeti Içinde Eğitim Alanında İşbirliği Anlaşması’nı, Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve Kazakistan Eğitim ve Bilim Bakanı Askhat Aimagambetov imza altına aldı.

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Gezim Bakanlığı ve Kazakistan Cumhuriyeti Kültür ve Spor Bakanlığı Içinde Sinematografi Alanında Mutabakat Zaptı, Kültür ve Gezim Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile Kazakistan Kültür ve Spor Bakanı Dauren Abayev tarafınca imzalandı.

Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Kazakistan Cumhuriyeti Enformasyon ve Toplumsal Gelişim Bakanlığı Içinde Gençlik Politikası Alanında Mutabakat Zaptı’na, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu ile Kazakistan Enformasyon ve Toplumsal Kalkınma Bakanı Askar Umarov imza attı.

Türkiye Cumhuriyeti Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Kazakistan Cumhuriyeti Ekoloji, Yerbilim ve Naturel Kaynaklar Bakanlığı Içinde Çevre Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı’na, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ve Kazakistan Ekoloji, Yerbilim ve Doğal Kaynaklar Bakanı Serikkali Brekeshev imza attı.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı ile Kazakistan Cumhuriyeti Kültür, Enformasyon ve Spor Bakanlığı Içinde Arşiv Alanında İşbirliği Protokolü’nü, Devlet Arşivleri Başkanı Uğur Ünal ve Kazakistan Kültür ve Spor Bakanı Dauren Abayev imzaladı.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Millet İttifakı'nın adayı kim olmalı? Son ankette İmamoğlu'nu geride bıraktıMillet İttifakı’nın talibi kim olmalı? Son ankette İmamoğlu’nu geride bıraktı
İmamoğlu'nun Nagehan Alçı fotoğrafı çok konuşulmuştu! Cüneyt Özdemir'den itiraf geldi: Murat Ongun beni de aradı...İmamoğlu’nun Nagehan Alçı fotoğrafı oldukca konuşulmuştu! Cüneyt Özdemir’den itiraf geldi: Murat Ongun beni de aradı…
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sığınmacı açıklaması: Sonuna kadar sahip çıkacağızCumhurbaşkanı Erdoğan’dan sığınmacı açıklaması: Sonuna kadar haiz çıkacağızYAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.