Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan sanatçılarla iftar

17.04.2022
Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan sanatçılarla iftar


Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beşiktaş’ta bulunan Dolmabahçe Sarayı’nda sanatçı, oyuncu ve meşhur isimlerle iftar programında bir araya geldi. İftar yemeğine katılmak suretiyle oyuncu Hülya Koçyiğit, Hasan Kaçan, Ahmet Yenilmez, Sinem Öztürk, yapımcı Mustafa Uslu, sanatçılar Yonca Evcimik, Demet Akalın, Yonca Evcimik, Yavuz Bingöl, Metin Şentürk, Alişan, Ekin Uzunlar, İbrahim Tatlıses, Orhan Gencebay, sunucu Şoray Uzun, fotoğraf sanatçısı İzzet Keribar benzer biçimde oldukca sayıda sanatçı, oyuncu Dolmabahçe Sarayı’na geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, iftar programında yapmış olduğu konuşmada, iştirakçilerin ramazan-ı şeriflerini kutlama ederek, hayırla, sağlıkla, huzurla, esenlikle bayrama da kavuşmayı temenni etti. İşte son dakika gelişmesinin bilgileri…

Ekran görüntüsü 2022-04-16 212356

Ülkenin kültür ve sanatına yaptıkları katkılar için sanatçılara şükranlarını sunan Erdoğan, uygarlık denilen ve tarifi bile kolay olmayan kavramın en mühim unsurlarından birinin de kültür-sanat bulunduğunu söylemiş oldu.

Erdoğan, gelişme yolunda ilerleyen toplumları birbirlerinden ayıran, örneksiz taraflarını en iyi şekilde ortaya koyan farkın mimariden müziğe geniş bir yelpazeye yayılan kültür-sanat ürünleri olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

“Dolayısıyla kültür insanları ve sanatçılar, toplumların kendi renklerini oluşturabilmelerini ve onun da ötesinde bunu tüm dünyaya yansıtabilmelerini elde eden uygarlık lokomotifleridir. Teknoloji alanındaki gelişmeler herhangi bir renk vermeden insanlığın ortak malı olmakla beraber, kültür ve sanat ürünleri değdikleri her yere kendi örneksiz mesajlarını taşırlar. ‘Uygarlık mi insanı biçimlendirir, insan mı uygarlığı oluşturur?’ sorusu, insan ortak paydası üstünde şekillenerek aslına bakarsak kendi yanıtını veriyor. Sanatçılarımız, icra ettikleri sanat branşının ötesinde işte bu şekilde büyük bir misyonun, işte bu şekilde mühim bir sorumluluğun sahibidirler. Esasen sanatçı toplumun aynasıdır. Toplumun birikimi, zevki, derdi, düşsel sanatçısını biçimlendirir, yönlendirir. Türkiye, bir dönemine damga vuran geçmişiyle bağlarını tümüyle kopartma anlayışının en büyük bedellerinden birini kültür ve sanat alanında ödemiştir. Közün üstüne ne kadar toprak atarsanız atın maya sağlamsa içten içe yanmayı sürdür. Milletimiz de sanatına, sanatçısına, kültür ürünlerine haiz çıkarak, kendi tarzını, kendi sentezini oluşturarak, bu yıkıcı ve kurak süreci aşmasını bilmiştir. Bu vesileyle müzik başta olmak suretiyle sanatın her alanında verdikleri eserlerle ‘duayen’ sıfatını hak eden tüm sanatçılarımızı tazimle, rahmet ve saygıyla yad ediyoruz. Onlardan aldıkları bayrağı gururla taşıyan sanatçılarımıza başarılar diliyoruz.”

Ekran görüntüsü 2022-04-16 213116

“VERDİĞİMİZ DESTEKLERLE DAİMA SANATÇILARIMIZIN YANINDA YER ALDIK”

Gençlerin geleneksel sanatlardan müziğe kadar her alanda asırlık birikimleri çağıl yorumlarla harmanlayarak ortaya çıkardıkları ürünleri de yakından takip ettiklerini söyleyen Erdoğan, webin ve toplumsal medyanın verdiği imkanları kullanarak, bu eserleri Türk halkının yanında tüm insanlığın beğenisine sunan sanatçılarla gurur duyduklarını beyan etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilhamını bu topraklardan, bu milletten, bu medeniyetten alan hiçbir sanat eserinin başarısız olmayacağına inandığını vurgulayarak, şu şekilde devam etti:

“Ikimiz de verdiğimiz desteklerle daima sanatçılarımızın yanında yer aldık. Yer almayı sürdüreceğiz. Korsanla mücadeleden telife, tiyatrodan beyazperdeye kadar pek oldukca değişik başlık altında verdiğimiz desteklerle sanatçılarımızın alın terine haiz çıkıyoruz. Son olarak, Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın yeni binasını, İstanbul’da Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’ni hizmete açarak, ülkemize dünya genelinde sanat merkezlerini kazandırdık. Büyük ve kuvvetli Türkiye’nin inşasında en dirimsel görevlerden biri artık sanatçılarımıza düşüyor. Kültür ve sanatla taçlandırılmamış bir kalkınma hamlesi yalnız taştan, betondan, demirden, camdan, metalden ibaret kalır. Oysa biz, yalnız kuru kuruya bir kalkınma hamlesi değil, bir uygarlık ihyası peşindeyiz. Bunu da inşallah sizlerle beraber başaracağız.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iftara teşrifleri için sanatçıların her birine teşekkür ederek sözlerini sonlandırdı.

Ekran görüntüsü 2022-04-16 212750

İFTAR PROGRAMINA ÇOK SAYIDA ÜNLÜ İSİM KATILDI

Kalemkar Semih İrteş, piyanist Güher Pekinel ve Süher Pekinel, İbrahim Tatlıses, akademisyenler Uğur Derman ve Çiçek Derman, bestekar Amir Ateş, tanrısal sanatçısı Sami Özer, piyanist-besteci Büşra Kayıkçı, yazar Gülseren Budayıcıoğlu, yönetmen Mesut Uçakan, hattat Hasan Çelebi, fotoğraf sanatçısı İzzet Keribar, yazar Gülper Refiğ, YouTuber Merve Özkaynak, rap sanatçısı Resul Aydemir, Karadenizli sanatçı Ekin Uzunlar ile Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu Başkanı İskender Pala, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan’ın oturmuş olduğu masada iftar yapmış oldu.

Erdoğan çifti, iftar sonrası masaları dolaşarak programa katılan sanatçılarla söyleşi etti.

Programa Bülent Ersoy, Orhan Gencebay, Hülya Koçyiğit, Coşkun Sabah, Demet Akalın, Hülya Avşar, Yavuz Bingöl, Ümit Akyürek, Müşerref Akay, Yonca Evcimik, Ahmet Selçuk İlkan, Metin Şentürk, Gamze Özçelik, Şafak Sezer, Alişan Tektaş ve Şükriye Tutkun başta olmak suretiyle oldukca sayıda sanatçı katıldı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Kültür ve Gezim Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalınca da programda sanatçılarla söyleşi etti. (DHA/AA)YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.