Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan yangın bölgesinde dikkat çeken idam açıklaması

24.06.2022
Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan yangın bölgesinde dikkat çeken idam açıklaması


Son dakika: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Marmaris’te 4 gündür devam eden orman yangını ve sahada yürütülen emekler hakkında Orman Yangın Yönetim Merkezinde açıklamalarda bulunmuş oldu. İçişleri Bakanı Süleyman Asil ile Ziraat ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’nin de hazır bulunmuş olduğu açıklamada Erdoğan, Marmaris yangının büyük oranda denetim altına alındığını deklare etti.

2

İçindekiler

“YANGININ BÜYÜK BOYUTLARA ULAŞMASI ENGELLENDİ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “21 Haziran 2022 tarihinde Marmaris ilçesi Hisarönü Mahallesi’nde 20.02 ile 20.10 arası süregelen yangın afetinde ilk müdahaleleri 20.20 da gerçekleştirmiş oldu. İlk müdahale 3 helikopter ve 2 tayyare ile gerçekleşti. Anında müdahale yapılmış oldu. Ve her an oldukca güçlenerek bu süreci devam ettirdik. İlk müdahale ile yangının oldukca daha büyük boyutlara erişmesi engelledi. Dalaman, Fethiye, Köyceğiz ve Seydikemer’de çıkan yangınlar denetim altına alınmıştır. Tüm ekiplerimize emek harcamaları sebebiyle şahsım adına oldukca teşekkür ediyorum. 4 bin 587 personel sahada vazife yapıyor. 405 arazöz ve 2202 iş makinesi, 119 su tankeri 28 TOMA, 1169 vasıta bu yangın sürecinde vazife yapmıştır. 61 hava aracı ile bu yangın da vazife aldılar. AFAD’ın kongresinde 261 vasıta göreve getirildi” dedi.

YARDIM TEKLİFLERİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan orman yangını için gelen yardım tekliflerini de açıklarken, “Romanya ve İsrail’den hava aracı yardım teklifinde bulunulmuş. Kendi araçlarımızla bu emek harcamaları sürdürüyoruz. Ayrıca Azerbeycan’dan teklif yapılmış oldu. Bir tayyare çalışmalarda yerini aldı. Doğal ayrıca Katar 3 helikopterle bu çalışmalara iştirak etti” dedi.

“344 KİŞİYE BARINMA HİZMETİ”

AFAD’ın koordinesinde 26 Sivil tolum Kuruluşu’ndan 393 personel 47 vasıta geldiğini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Müdahale çalışmalarında 15 Afet Grubu vazife almaktadır. Her hangi bir can kaybı yoktur. 47 hastaya müdahale edilmiştir. Sıhhat ekiplerimiz 19 ambulansla, toplam 135 personel ile müdahalede bulunmaktadır. 50 haneye sıhhat taraması yapılmıştır. Yangınlar esnasında toplam 131 hane 435 şahıs önlem amaçlı tahliye edilmişlerdir. Toplam 344 kişiye barınma hizmeti sağlanmıştır. Toplam 467 hayvan ve 52 vasıta tahliyesi yapılmıştır. Marmaris ilçesinde yangın sebebiyle tahliye edilen ailelere 288 bin TL yardımda bulunmuştur. Şu an gerek kara ve havadan emekler devam etmektedir. Şu ana kadar Vahit bey, Süleyman bey hep beraber süreci denetim altında tutmuşlardır. Hiçbir an burayı yalnız bırakmadılar. Ve bu süreci devam ettirecekler. Ben de tüm arkadaşlarımıza, tüm sivil yurttaşlarımıza milletim adına oldukca teşekkür ediyorum” dedi.

“BÜYÜK ORANDA KONTROL ALTINA ALINDI”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Dalaman’dan gelişinde helikopter ile yanan saha üstünde yaptıkları incelemede ufak ölçekli dumanlar gördüklerini belirterek, “Dalamandan helikopterle gelişimizi yaptık. Her hangi tek tek yerde bir şey var mı baktık. Yangın büyük oranda denetim altına alınmış durumdadır. 4 bin hektarı buldu gözüküyor. Bu 4 bin hektarın denetim altına alınması ile bir taratan ağaçlandırma çalışmalarına başlayacağız. Burada da ağaç dikim emek harcamaları ile birlikte bu sıkıntıyı gidereceğiz. Çam balı ormanlarının Yüzde 5’lik kısmı ziyan oldu. Bunların zararlarını gideririz” dedi.

İDAM ÇIKIŞI

Bir gazetecinin, orman yangınıyla ilgili kişinin gözaltına alındığını belirterek, “Ormanlar yakıldığı süre caydırıcı cezası olmalı mı sizce?” şeklindeki sorusu üstüne, Erdoğan, bu kişinin tutuklandığını belirtti. Erdoğan, gazeteciye, “Sana sorsam sen hangi kanaattesin?” diye sordu. Gazetecinin, “Caydırıcı bir cezası olmalı” şeklindeki yanıtı üstüne Erdoğan, şöyleki konuştu:

“Ben de aynı kanaatteyim, caydırıcı bir ceza. Ben de diyorum ki ucu nereye dayanıyor idama mı, idam olmalı. Sultan Fatih ne diyor, ‘Ormanlarımdan bir ağaç kesenin boynun vururum.’ diyor. Bu iş o denli mühim. Canım canım tüm ormanları yakıyoruz. Bir tek ormanlar mı? Tüm haşerat, hayvanlar hepsi bu ormanlarla birlikte ne oluyor, onlar da yanıyor. Adam, affedersin içmiş ve geliyor, ‘Bilmiyorum neye kızdım, onun için de burayı yaktım.’ Ne demek bu ya, bu şekilde saçmalık olur mu? Bu tartışılmalı ve bunun üstünde kesinlikle etraflıca durmalıyız.”

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Türkiye'den Avrupa Birliği'ne sert tepki: Önyargılı, vizyonsuz ve gerçeklerden kopukTürkiye’den Avrupa Birliği’ne sert tepki: Önyargılı, vizyonsuz ve gerçeklerden kopuk
Duygulandıran görüntü! Şehitleri böyle selamladılarDuygulandıran görüntü! Şehitleri bu şekilde selamladılar
Bakan Soylu'dan sabotaj iddialarına yanıt: Yangının çıkışına yönelik...Bakan Asil’dan sabotaj iddialarına cevap: Yangının çıkışına yönelik…YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.