Son dakika | Erdoğan Malatya depremini hatırlatıp altını çizdi! Çadır ve konteyner rakamlarını deklare etti… 15 bin liralık taşınma ödemesi yardımı bugün başlıyor

01.03.2023
Son dakika | Erdoğan Malatya depremini hatırlatıp altını çizdi! Çadır ve konteyner rakamlarını deklare etti… 15 bin liralık taşınma ödemesi yardımı bugün başlıyor


Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ile depremin merkez üssü Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesine ziyarete geldi. Liderlerin konteyner şehir ziyaretinin arkasından Cumhurbaşkanı Erdoğan basın açıklaması yapmış oldu. 3 önder ondan sonra ise Afşin ilçesine geçerken Erdoğan burada da mesajlar verdi.

1231

“HASARLI BİNALARDAN UZAK DURULMALI”

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

  • Ne yazık ki Malatya’daki sarsıntılarda da can kayıplarımız oldu. Hasarlı binalardan uzak durulması icap ettiğinin altını yeniden çiziyorum, yurttaşlarımızdan bu mevzuda daha dikkatli olmalarını bekliyoruz. Depremin vurmuş olduğu tüm il ve ilçelerdeki yurttaşlarımızdan bu mevzuda daha dikkatli olmalarını bekliyoruz.

  • Maraş’ta 41 binin üstünde personel ve 5 bin 733 iş makinesi vazife yapmış oldu. Yalnız ilçemizde 1000’in üstünde, Maraş genelinde 12 bin 683 vatandaşımız yaşamını yitirdi.

2

“77 BİN ÇADIR DAĞITIP KURDUK, 24 BİN KONTEYNER PLANLAMASI YAPTIK”

  • Kısa sürede tüm engellerin üstesinden gelmeyi başardık. Karşımıza çıkan zorlukları birer birer aşarak her alanda depremzedelerimizin yanında olduk.

  • Maraş genelinde çadırda, kamu tesislerinde, yurtlarda, okullarda ve öteki alanlarda 461 bin vatandaşımızı barındırıyoruz. Yalnız Maraş’ta kurduğumuz ve dağıttığımız çadır sayısı 77 bine ulaştı. 24 bin konteyner planlaması yaptık, bir kısmını kurduk.

  • Abonelerimizin yüzde 75’ine doğalgaz verilmesini sağladık. İçme suyu arzında yüzde 98 oranına ulaştık.

1 (1)

“BİRKAÇ AY İÇİNDE 309 BİN KONUTUN İNŞASINA BAŞLIYORUZ”

  • Birkaç ay içinde zelzele bölgesi genelinde köy evleriyle beraber 309 bin konutun inşasına başlıyoruz. Kahramanmaraş, Elbistan için derhal şimdi inancıyla ilk etapta Maraş’ta 83 bin konut ve 18 bin 681 köy eviyle bismillah diyoruz. Sizlerden bunun için 1 yıl müsaade isterim.

  • Konutlar zemin + 3 yada 4 kat şeklindeki binalarda 3 oda – 1 salon olarak inşa edilecek. Fay hattı ve zemin sıvılaşması olan yerlerde yapılaşmaya izin vermemekte kararlıyız. Yeni yapılaşmaları ovalardan dağlara doğru kaydırıyoruz.

“İDEOLOJİK VEYA KEYFİ SEBEPLERLE KİMSENİN YENİ BEDEL ÖDETMESİNE MÜSAADE ETMEYECEĞİZ”

TAŞINMA YARDIMI ÖDEMESİ BUGÜN BAŞLIYOR!

Cumhurbaşkanı Erdoğan Afşin ilçesindeki konuşmasında ise şunları söylemiş oldu:

323

  • Konteynerleri hızlıca yerleştirerek çadırlardan konteyner kentlere başlayacağız. 842 konteynerin kurulumu için altyapı emek harcamaları devam ediyor. Besin temini, içme suyu, elektrik ve öteki gereksinimlerle ilgili sorun kalmadı.

  • 15 bin lira taşınma yardımını bugün itibarıyla ödemeye başlıyoruz. Felaketlerden etkilenen yurttaşlarımıza 10’ar bin lira ödeme yapıyoruz.

Başlıksız-1

  • 9 bin 295 bağımsız bölümün yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı olduğu tespit edildi.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nu ziyaret ettiMutluluk Partisi lideri Temel Karamollaoğlu, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nu ziyaret etti
'Fay hattı geçiyor' dedi ve uyardı: 'Biz depremden kurtulamayız'‘Fay hattı geçiyor’ dedi ve uyardı: ‘Biz depremden kurtulamayız’
Malatya'daki deprem sonrası yeni fay uyarısı! Malatya’daki zelzele sonrası yeni fay uyarısı!YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.