Son dakika: Erdoğan’dan Rusya-Ukrayna harbinde ateşkes için yoğun dış ilişkiler trafiği! Putin ve Zelenskiy ile peş peşe tehlikeli sonuç görüşmeler

31.05.2022
Son dakika: Erdoğan’dan Rusya-Ukrayna harbinde ateşkes için yoğun dış ilişkiler trafiği! Putin ve Zelenskiy ile peş peşe tehlikeli sonuç görüşmeler


Rusya-Ukrayna harbinde ateşkes gerçekleşmesi ve savaşın son bulması için Türkiye’nin çabaları sürüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu kapsamda her iki ülkenin de liderleriyle bugün üst üste görüşmeler gerçekleştirmiş oldu. Putin ile görüşmesinde her iki tarafın ilke mutabakatı sağlanırsa İstanbul’da Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) ile bir araya gelmeye ve olası bir gözlem mekanizmasında rol üstlenmeye hazır olduklarını vurgulayan Erdoğan, Zelenskiy’e de Türkiye’nin ev sahipliği yapacağı bir Ukrayna-Rusya-BM zirvesi için pozitif yönde bildiri verdi.

‘GÜVENLİ KORİDOR’ VURGUSU

İletişim Başkanlığından meydana getirilen açıklamaya gore, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Zelenskiy ile görüşmesinde, Ukrayna-Rusya savaşındaki son gelişmeler ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, Ukrayna ile Rusya içinde müzakerelerin devamı için şu ana kadar her türlü çabayı sergilediklerini, bundan sonrasında da arabuluculuk dahil, gereksinim duyulan desteği vermeye hazır olduklarını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna ziraat ürünlerinin deniz yöntemiyle ihracı için güvenli koridor oluşturulması projesine bilhassa ehemmiyet atfettiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tarafların ve Birleşmiş Milletler’in iştirakiyle oluşturulacak Denetim Merkezi’ne katılmaya ve merkeze İstanbul’da evsahipliği hayata geçirmeye ilke olarak pozitif yönde baktıklarını dile getirdi.

İSTANBUL’DA 3’LÜ ZİRVE TEKLİFİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin’in görüşmesinde ise Türkiye-Rusya ilişkilerinin yanı sıra Ukrayna-Rusya savaşı başta olmak suretiyle bölgesel mevzular ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, Rusya ile Ukrayna içinde sulh zemininin en kısa sürede tekrardan oluşturularak, savaşın negatif etkilerini en aza indirecek ve itimat inşa edecek adımlara gerekseme bulunduğunu açıkladı.

Erdoğan, her iki tarafın ilke mutabakatı sağlanırsa İstanbul’da Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) ile bir araya gelmeye ve olası bir gözlem mekanizmasında rol üstlenmeye hazır olduklarını altını çizdi.

(AA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
SADAT yöneticisinin 'sandık' açıklaması... Çelik: 'Bizi bağlamıyor'SADAT yöneticisinin ‘sandık’ açıklaması… Çelik: ‘Bizi bağlamıyor’
Rezidansta işkence dehşetinde yeni gelişme!Rezidansta işkence dehşetinde yeni gelişme!
Silahla kız arkadaşını rehin almış, polis vurmuştu! Yeni gelişmeSilahla kız arkadaşını rehin almış, polis vurmuştu! Yeni gelişmeYAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.