Son dakika: Hatırlatma dozu nedir, ne vakit olunacak? 3. doz aşı kimler olabilir?

30.12.2021
Son dakika: Hatırlatma dozu nedir, ne vakit olunacak? 3. doz aşı kimler olabilir?


Son dakika: Hatırlatma dozu nedir, ne zaman olunacak? 3. doz aşı kimler olabilir?

Koronavirüs aşılama sürecinde yeni bir döneme daha geçildi. Hatırlatma dozu daha ilkin belirli kademelerle bazı yaş gruplarının üstündeki kişilere uygulanmaya başlanmıştı. Bu kez yaş kriterinden ziyade önceki aşıların üstünden geçen vakit kriteri ön plana alındı. İşte detaylar…

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, hatırlatma dozu olarak yerli Kovid- 19 aşısı TURKOVAC oldu. 

HATIRLATMA DOZU NEDİR?

Hatırlatma dozu bir aşının üstünden belirli bir vakit geçtikten sonrasında tesirinin yitirilmeye başlanması sebebiyle yaralanan yeni doz olarak isimlendirilebilir. Hatırlatma dozu ile beraber kişilerin bağışıklık düzeyi tekrardan üst seviyeye çıkar. Bu doza pekiştirme dozu adı da verilmektedir.

HATIRLATMA DOZU NE ZAMAN OLUNACAK, KİMLER 3. DOZ AŞI OLABİLİR?

Bakan Koca, Bilim Kurulu toplantısının peşinden açıklamada bulunarak, ”Belirlenen aşı takvimi üstünden 3 aydan uzun süre geçen vatandaşlar için hatırlatma dozunun uygulanmasına karar verildi. İnaktif yada mRNA aşısı farketmeksizin aşı takvimi üstünden 3 aydan fazla geçen hepimiz istenilen aşı türü ile hatırlatma dozunu olabilecek.” ifadelerini kullandı.

 

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.