Son dakika: Sinan Oğan’dan canlı yayında Ali Babacan’a gönderme: Neydi o AK Parti’de bakanlık da yapmıştı

26.05.2023
Son dakika: Sinan Oğan’dan canlı yayında Ali Babacan’a gönderme: Neydi o AK Parti’de bakanlık da yapmıştı


Son dakika: 14 Mayıs’ta meydana getirilen cumhurbaşkanlığı seçimlerine ATA İttifakı’nın cumhurbaşkanı talibi olarak giren Sinan Oğan, yüzde 5,17’lik oy almıştı. İkinci turda Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Talibi Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyeceğini açıklayan Sinan Oğan, TRT Haber canlı yayınında seçim ve gündemle ilgili açıklamalar yapmış oldu.

Oğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:
Burada sır olan hiçbir şey yok. Sayın Cumhurbaşkanımızla hassasiyetlerimizi paylaştık. Kendisi de aynı hassasiyetleri paylaştığını açıkladı. Bir metin üstünde çalışıldı. Sayın Cumhurbaşkanı da bunu açıkladı. Asla bir pazarlık söz mevzusu olmadı. Konusunu açmadık bile. İnsanlar o şekilde senaryolar yazıyorlar ki duyunca hayal güçlerine şaşıyorum. Bir pazarlık görüşmesi değil geleceğe yönelik Türkiye’nin daha güçlendirilmesi. Türkiye’ye yönelik dış baskıların def edilmesi. Sayın Cumhurbaşkanı ile Türk cumhuriyetlerine dönük konuşmalarımız oldu. Türk devletleri ve Türk Devletleri Teşkilatı konuşuldu. Bir şeyin alınıp verilmesinden ziyade Türkiye’nin önümüzdeki 5 yıl daha kuvvetli olabilmesi için neler yapılabilir, bizim ne katkımız olur bunlar konuşuldu. İnsanlar o şekilde inanılmaz şeyler yazıyorlar ki, duyunca bizim insanımızın iyi mi hayal gücü var. Saçma sapan ne kadar senaryo var bu süre içinde gördük.

Bizim tarafımızdan destek açıklamasında bunlar tek tek sıralandı. Sayın Cumhurbaşkanı da bu tarz şeyleri da tek tek açıkladı. Sığınmacıların bir plan dahilinde geri döndürülmesi konuşuldu. Bizim seçim süresince ifade ettiğimiz tüm başlıklar konuşuldu. Sayın Cumhurbaşkanı tarafınca tek bir tanesine itiraz edilmedi.

“BU MİLLET İTTİFAKI’NA AÇIKÇA BİR MESAJIMIZDIR”

Anayasa’nın ilk 4 maddesi, 66. madde ‘Sinan Bey bunlar sizin de kırmızı çizginiz olmasıyla birlikte bizim de kırmızı çizgimizdir’ dedi. 66. maddeyi niye oraya bilhassa ifade ettik. Millet İttifakı’nda bir parti var. Neydi eskiden AK Parti’de bakanlık da yapmıştı. Çeyrek katkısı olmadan bir sürü milletvekili alan genel başkan neydi? Ali Bey, Ali Babacan’ın partisinden Millet İttifakı’na 66. maddeye yönelik baskı vardı. ‘Biz 66. maddedeki Türklük tanımını oradan çıkaracağız’ diye. Biz bunun altını çizmekle kimsenin 66. maddeye dokunamayacağının altını çizmiş olduk. Sayın Cumhurbaşkanı’nda da bu mevzuda hassasiyeti var, bizim de var. Bu Millet İttifakı’na açıkça bir mesajımızdı. Anayasa’nın 66. maddesi, ilk 4 maddesi. Kolay değil bunlara söz etmek. Bu maddelerin hepsi tek tek konuşuldu. Hepsinin üstünde ortak bir fikre varıldı.

oğan3

NE OLMUŞTU?

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, katılmış olduğu bir canlı yayında Cumhur İttifakı Talibi Recep Tayyip Erdoğan’a ikinci turda desteğini açıklayan ATA İttifakı Talibi Sinan Oğan ile ilgili, “Bu bir seçimlik adayların hep adını unutuyoruz ya. Neydi? Ha, Sinan Oğan” ifadesini kullanmıştı.

“HDP İLE YAN YANA GELMEM EŞYANIN TABİATINA AYKIRI”

Sinan Oğan açıklamalarına şu şekilde devam etti:
Sayın Kılıçdaroğlu çıkmış olduğu bir tv programında bizlere yönelik sözler söylemiş. Sayın Kılıçdaroğlu siz bugün 2. tura girme hakkını kazandıysanız Sinan Oğan sayesindedir. Biz seçimlere girmeseydik siz 2. tura kalamıyordunuz. Siz yeterince çalışmamışsınız. 2. tura da biz 5.2 oranında oy aldığımız için kalmış. Seçimi kazanmaya dair en küçük umudunuz var ise bizim sayemizdedir. Sayın Kılıçdaroğlu bizlere teşekkür etsin. ‘Biz yapamadık Sinan Oğan ve ATA İttifakı yapmış oldu’ diye. Sayın Kılıçdaroğlu ile de görüştüm. Orada da hiçbir talebim olmadı. Şunları şunları verebiliriz dediler fakat ben bir ilke ortaya koydum ilkelerimiz ortaya koydum. ‘Siz bu seçimi iyi mi kazanacaksınız?’ dedim. Söyledikleri beni ikna etmedi. Orada kırmızı çizgimiz HDP idi. HDP ile yan yana gelmem eşyanın tabiatına aykırı. Bizi eleştiriyorlar. Ne yapsaydım, bir Türk milliyetçisi olarak HDP ile yan yana gelip kendimi mi inkar etseydim?

“ALİYEV BENİ ARAMAMIŞTIR, BİR MESAJ GELMEMİŞTİR”

Destek mevzusunda Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in araya girmiş olduğu iddialarıyla ilgili izahat icra eden Oğan “Bunu diyenler Türk milliyetçilerini ve İlham Aliyev’i tanımıyorlar. Sayın Aliyev’in başka işi mi yok Türki siyasetine karışacak. Kendisi, Recep Tayyip Erdoğan’ı seviyor destekliyor. Karabağ’ın kurtarılmasında Türkiye’nin mühim görevi bulunduğunu söylüyor. Fakat bu Türkiye’nin iç politikasına karışacağı anlamına gelmiyor. Sayın İlhan Aliyev beni aramamıştır, bir ileti gelmemiştir. Asla bu şekilde bir girişimde bulunacağı da asla aklımın ucundan geçmez.

oğan5

“BİR TARAF YANLIŞ LİSTE YAPMIŞ”

20-21 senelik iktidar karşısında parlamentoyu dahi alamamışsınız. Bu ülkede parlamento ve Cumhurbaşkanlığı’nın ayrı yerlerde olması ülkeyi krize götürür. Ben ülkemin krize girmesini, parlamentonun kilitlenmesini istemiyorum. Türk milliyetçisi olarak parlamentoyu alan tarafa destek vermekten daha düzgüsel bir şey olması imkansız. Bu ülkenin tek bir dakika dahi istikrarsızlığa tahammülü yoktur. Biz istikrara vurgu yaparak Cumhur İttifakı’na destek çağrısı yaptık. İstikrarın olmadığı yerde yaşanacak kriz hepimizi etkileyecek. Şu demek oluyor ki bir taraf yanlış sıralama yapmış, ödevini yapmamış parlamentoyu yitirmiş. Asla ağlamanın anlamı yok beni linç etmeyin. Yeterince çalışmayanları linç edin. 20 yılda iktidar yıpranır buna karşın parlamentoyu kazanamadınız. Dost acı söyler açık söylüyorum siz vatandaşı ikna edememişsiniz.

ZAFER PARTİSİ’NİN MİLLET İTTİFAKI’NA DESTEĞİ

Sayın Özdağ başka bir karar verdi saygı duyuyorum. ATA İttifakı’nın 2 partisi ve Cumhurbaşkanı talibi olarak ben Sayın Erdoğan’ı destekliyoruz. Hepimiz bağımsız şekilde istediğini destekleyebilir. Biz Özdağ ile bağlantı halindeyiz, görüşüyoruz, konuşuyoruz.

Sayın Davutoğlu ve Ali Babacan’ın bu mevzuda itirazları devam ediyor. İkisi de ikna edilebilmiş değil itiraz ediyorlar hala. HDP’nin itirazlarının perde arkasını konuşmuyorum bile.

‘PLANA SADIK KAL’ SÖYLEMİ

Diğerlerini açıklayamam fakat bir maddesini söyleyeyim. Türk milliyetçilerini siyasetin ana gündemine oturtmaktı. HDP’nin gündemden düşmesiydi. Başarıya ulaşmış olduk mu olduk. Şu anda Türkiye’nin gündemini Türk milliyetçileri belirliyor. Plana sadık kaldık ve hedefe ulaştık. Kılıçdaroğlu’nu şuna zorunlu edeceklerdi. Temel talebi Suriye’deki bir PKKistan kurmaktır. Buna örtülü bir halde destek vermeseydi. Biz buna engel olduk ve bu asla olmayacak. HDP’nin ve PKK’nın imgesel gerçek olmayacak. Planımızın temelinde bu vardı. Bunu gerçekleştirdiğimiz için oldukca mutluyuz. Bu saatten sonrasında ölsem de gam yemem. Biz ne yaptığımızı biliyoruz bizlere güvenin. Biz alevden gömlek giyeceğimizi biliyorduk giydik. Bizim durduğumuz yerde durun.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Sinan Oğan açıklaması: Cumhur İttifakı'nın bir parçası gibi çalışmalara başlamış durumdaCumhurbaşkanı Erdoğan’dan Sinan Oğan açıklaması: Cumhur İttifakı’nın bir parçası benzer biçimde çalışmalara başlamış durumda
İmamoğlu ile pazarcı arasında büyük gerginlik! İmamoğlu ile pazarcı içinde büyük gerginlik! “Terbiyesiz, ahlaksız…”
Babala TV'deki programa damga vurdu! Kaftancıoğlu...Babala TV’deki programa damga vurdu! Kaftancıoğlu…YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.