SON DAKİKA: Yüz binlerce şahıs merakla bekliyordu! Sözleşmeliye kadro müjdesini Cumhurbaşkanı Erdoğan deklare etti: 3+1 sistemi geliyor

29.11.2022
SON DAKİKA: Yüz binlerce şahıs merakla bekliyordu! Sözleşmeliye kadro müjdesini Cumhurbaşkanı Erdoğan deklare etti: 3+1 sistemi geliyor


Son dakika: Kabine, oldukça yoğun bir gündemle Beştepe’de toplandı. Ortalama 4 saat devam eden görüşmede, Pençe Kılıç Hava harekatı ve ihtimaller içinde kara harekatının değerlendirilmesi bekleniyordu. EYT düzenlemesi ile sözleşmelilere kadro emek vermesi da görüşülmesi beklenen bir öteki mevzudu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eleştiri toplantının arkasından açıklamalarda bulunmuş oldu.

Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyleki:

AA-20221128-29579020-29579017-CUMHURBASKANI_RECEP_TAYYIP_ERDOGAN

SON DAKİKA: ERDOĞAN AÇIKLADI! SÖZLEŞMELİYE KADRO MÜJDESİ

En yüksek asgari ücret artışları son dönemde yapılmıştır. Yatırım, istihdam, üretim ve ihracatla büyüyen Türkiye eylül ayından tarihinin en yüksek istihdam rakamı olan 31,4 milyon rakamına ulaşmıştır. Kamu çalışanları için meydana getirilen 6. toplu sözleşmede maaş artışlarının yanı sıra kadrolarına ilişkin kararlar alınmıştır. Bunlardan biri, uzun senelerdir beklenen memurların ek gösterge artışı meselesini daha ilkin çözüme kavuşturmuştuk. Bugünkü kabine toplantımızda da hazırlıkları Emek harcama ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığımızca yürütülen kamudaki sözleşmeli personelin ekibe geçirilmesi hususunu değerlendirdik.

SÖZLEŞMELİ PERSONEL STATÜSÜ YENİLENDİ

Bu çalışmayla 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B maddesini temel dayanak haline getirerek, mevzuat karmaşasını gidermek suretiyle sözleşmeli personel statüsünü tekrardan belirledik. Yöresel idareler dahil olmak suretiyle sözleşmelilerin ekibe geçişinde 3 yıl bu statüde çalışmış olma şartı aranacaktır. Ek olarak 1 yıl da aday memurluk suresi olacaktır. Dolayısıyla sözleşmeliden ekibe geçiş 3 artı 1 senelik bir süre sonunda gerçekleşecektir. Halihazırda 3 yılı dolmuş olan sözleşmeliler derhal aday memurluğa geçiş yapabilecektir. Hemen hemen bu süreyi doldurmamış olanlar ise 3 senenin sonunda aynı hakkı elde edeceklerdir. Daha önceki kadro düzenlemesinin haricinde tutulan 227 bin şahıs ise süreleri de dolmuş olacağı için direkt ekibe geçme hakkını kullanabilecektir. Yeni statüye nazaran kamudaki 520 bin sözleşmeli personelden 424 bini isteğe bağlı olarak ekibe geçebiliyor. Kadro kapsamı haricinde kalanlar, sözleşmeli askeri personel, sözleşmeli bilimsel nitelikli personel, sözleşmeli KİT mensubu, sözleşmeli sanatçı, sözleşmeli meclis danışmanı, sözleşmeli sıhhat yöneticisi ve tamamı sözleşmeli kurum çalışanlarıdır. Sözleşmeliden ekibe geçmek istemeyen personelin hakları, vazife süreleri sona erene kadar şahsa bağlı şekilde devam edecek, sonrasında kadroları kendiliğinden ilga olacaktır.

Ülkemizin ve İstanbul’umuzun sembol yerlerinden İstiklal Caddesi’nde meydana gelen bombalı saldırıda 6 vatandaşımız yaşamını yitirdi. Yurt içinde ve yurt haricinde fazlaca sayıda şahıs yakalandı. Biz bu tür saldırılarla verilen mesajları anlıyor, yanıtını da sahada veriyoruz.

‘TAHIL SEVKIYATININ UZATILMASINI SAĞLADIK’

Tüm dünyada besin ve enerji başlıklarıyla tartışılan krizin aslolan sebebinin küresel yönetimin olduğu tespitimiz giderek daha fazlaca benimsenmektedir. Rusya ve Ukrayna liderleriyle görüşmelerimizde bölgemizde yaşanmış olan krizin etkilerini en aza indirmeye çalışıyoruz. Önceki hafta bir takım telefon görüşmesi yaptık. Tıkanma aşamasına gelen tahıl sevkıyatının 120 gün daha uzatılmasını sağladık. Hedefimiz kapsamlı ateşkes ve sulh anlaşmasına kadar bu temasları sürdürmektir.

AA-20221128-29579020-29579019-CUMHURBASKANI_RECEP_TAYYIP_ERDOGAN

‘DÜZCE’DE HASARLI KONUTLARIN YERİNE TOKİ TARAFINDAN YENİLERİ İNŞA EDİLECEK’

Türkiye’nin bir zelzele ülkesi olduğu gerçeğini 23 Kasım sabah erken saatlerde Düzce’de meydana gelen 5,9 şiddetindeki sarsıntıyla tekrardan hatırladık. Bu depremin arkasından bakanlarımız ve tüm kurumlarımız yurttaşlarımızın yanında yer almış, ihtiyaç duyulan her türlü destek sağlanmıştır. Depremde ağır hasar almış olduğu tespit edilen 457 konutun yerine daha önceki afetlerde olduğu benzer biçimde TOKİ tarafınca yenileri hızlıca inşa edilecektir.

‘KİMSEYE HESAP VERMEYİZ’

Güvenlik tehditleriyle devam eden harekatları değerlendirdik. Pençe Kilit harekat bölgesinde verdiğimiz 7 şehidimize bir kez daha Tanrı’tan rahmet diliyoruz. Vatan topraklarının ve insanlarımızın güvenliğini ilgilendiren adımları atarken kimseden izin almadığımız benzer biçimde hiç kimseye de hesap vermeyiz. İsim değişikliği oyunlarıyla tescilli terör örgütünü destekleyenlerin riyakarlıklarına tahammül etmek durumunda değiliz. Küresel güvenlik mimarisini kökünden değiştirecek hadiseler yaşadığımız bir dönemde Türkiye kendi gereksinimlerini karşılayacak seviyeye gelmiştir.

AA-20221128-29578875-29578873-CUMHURBASKANLIGI_KABINE_TOPLANTISI_SONA_ERDI

Internasyonal siyasette sonsuz dostlukların ve sonsuz düşmanlıkların olmayacağı, devrin şartlarına nazaran hareket edilmesi icap ettiğini biliyoruz. Bölgesel siyasal ve insani krizlerdeki değişik yaklaşımlar sebebiyle ilişki seviyesini düşürdüğümüz ülkelerle selamı kesmiyoruz. Biz hiç kimseye, kökenine, inancına nazaran ayrımcılık yapmayız. Biz bir tek yaşatmak, ihya etmek, inşa etmek için varız.

‘HİÇ KİMSE TÜRKİYE’NİN ASKERİ HAREKATLARINDAN RAHATSIZ OLMASIN’

Asla kimse Türkiye’nin hakkaniyet ve dayanışma odaklı politikalarından rahatsız olmasın. Asla kimse Türkiye’nin dostluk ve iş birliği merkezli diplomatik açılımlarından rahatsız olmasın. Asla kimse Türkiye’nin askeri harekatlarından rahatsız olmasın. Bu sebeple bu ülkenin kökeninde sömürge yoktur.

AA-20221128-29578875-29578874-CUMHURBASKANLIGI_KABINE_TOPLANTISI_SONA_ERDI

‘BU MİLLETİN İSTİKBALİNE DOKUNMAYA KİMSENİN GÜCÜ YETMEZ’

Karşımıza çıkartılan teröristlerin topunu tek bir şehidimizin tırnağına değişmeyiz. Toprağa verdiğimiz her insanımız bir gurur meselesidir. Bununla birlikte her şehidimiz öfkemizi kabartan bir yürek yaramızdır. Bu milletin ölümle mısra getirilemeyeceğinin son örneği 15 Temmuz’dur. Bu milletin bir ihtimal kanını dökebilir, canını alabilirsiniz. Kalkınmasını geciktirebilirsiniz. Fakat bu milletin istikbaline dokunmaya kimsenin gücü yetmez.

Meslek liselerimizin doluluk oranı yüzde 100’e yaklaşmıştır. Artık bu liselere en seçkin öğrencilerimiz yönelmektedir. Bu yıl meslek liselerimizin döner ana para üretimleri şimdiden 1 milyar 650 milyon lirayı bulmuştur. Başlattığımız dönüşüm yardımıyla ülkemizdeki çırak ve kalfa sayısı 1 milyon 100 bine çıktı.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
6'lı masa dokuzuncu kez toplandı!6’lı masa dokuzuncu kez toplandı!
Esad’dan sürpriz hamle! PKK/YPG şokta! Yakıtlarını kesti…Esad’dan sürpriz hamle! PKK/YPG şokta! Yakıtlarını kesti…
Devlet hastanelerindeki randevularla ilgili şok detay!Devlet hastanelerindeki randevularla ilgili şok detay!YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.