Son kullanma zamanı geçmeyen 10 yiyecek

23.04.2022
Son kullanma zamanı geçmeyen 10 yiyecekAmbalajlı ürünlerde son kullanma zamanı olsa da, bu tüm gıdaların o tarihten sonrasında tüketilmeyeceği anlamına gelmez. Bazı gıdalar dolabınızda çürümeden yada bozulmadan senelerce kalabilir.


Son kullanma tarihi geçmeyen 10 yiyecek

Ürünlerin son kullanma zamanı geçtikten sonrasında birçok şahıs onları çöpe atar. Sadece, ambalajlı ürünlerde mecburi olan tavsiye edilen tüketim zamanı, gıdanın tüm özelliklerini koruduğu ve sonrasında tüketilebilir durumda kalmış olduğu zamanı bildirir.

Son kullanma tarihleri ​​kimi zaman yalnızca gösterge niteliğindedir. Bu tarihten sonrasında bal yada pirinç benzer biçimde bazı besin maddeleri tüketilebilir durumda kalır. İsrafı önlemek için dolaplarınızda uzun süre tutabileceğiniz yiyecekler vardır.

Makarna yada pirinç benzer biçimde fazlaca düşük rutubet içeriğine haiz gıdalar bozulmaz ve sıhhat açısından risk oluşturmazlar. Aynı şey şeker içinde ne olduğu yüksek gıdalar için de geçerlidir. Şeker yada bal zaman içinde kristalleşebilse de, gene de yenilebilirler.

İdeal koruma için bu ürünleri serin, kuru ve ışıktan uzak bir yerde sakladığınızdan güvenilir olun. Son olarak, herhangi bir sorun yaşamamak için ürününüzün standardını ilkin tadına bakarak denetim etmeyi ihmal etmeyin.

İşte dolaplarınızda senelerce saklayabileceğiniz 10 yiyecek.

Son kullanma tarihi geçmeyen 10 yiyecek #1

Tuz

Tuz, yiyecekleri korumak için uzun süredir kullanılan bir mineraldir. Sınırsız bir ömre haiz olduğu ve asla sona ermediği göz önüne alındığında, bu kesinlikle şaşırtıcı değildir. Bu, sofra tuzu için olmasıyla birlikte kaya tuzu, deniz tuzu yada rafine tuz için de geçerlidir.

Son kullanma tarihi geçmeyen 10 yiyecek #2

Bal

İnanılmaz fakat gerçek; bahçenize bir kavanoz bal gömerseniz, 1000 yıl sonrasında hala yenilebilir durumda olur. Bal bakteriyostatik maddeler ihtiva eder, bu da içinde bakteri üremeyeceği anlamına gelir. Netice olarak hiçbir vakit son kullanma zamanı geçmez ve hiçbir risk olmadan saklanabilir.

Son kullanma tarihi geçmeyen 10 yiyecek #3

Şeker

Tıpkı bal benzer biçimde şeker de yaşam boyu saklanabilir, bu sebeple içlerinde bakteri büyüyemez. Öte taraftan sertleşmemesi için ısıdan uzak ve uygun serin bir yerde muhafaza edilmesi gerekir.

Son kullanma tarihi geçmeyen 10 yiyecek #4

Beyaz sirke

Beyaz sirke dünyanın dört bir yanında tüm mutfaklarda bulunan bir malzemedir. Beyaz sirkenin kuvvetli noktalarından biri de sınırsız bir raf ömrüne haiz olması ve asla bozulmamasıdır. Beyaz sirke, yaşam boyu korunmasını elde eden antimikrobiyal tesiri yardımıyla dezenfektan olarak da bilinir.

Son kullanma tarihi geçmeyen 10 yiyecek #5

Baharatlar

Baharatları sevenşere müjde: Zaman içinde tadı ve rengi birazcık bozulsa da baharatlar asla bozulmayan ve istendiği benzer biçimde mutfak raflarında saklanabilen yiyecekler içinde yer ediniyor.

Son kullanma tarihi geçmeyen 10 yiyecek #6

Mısır nişastası

Mısır nişastası, bazen tariflerde kullanılır. Mısır nişastası son kullanma zamanı geçmeyen bir üründür, 30 yıl sorunsuz saklanabilir.

Son kullanma tarihi geçmeyen 10 yiyecek #7

Kahve

Kahve paketinizi dondurucuya koyarak son kullanma tarihinin altına bir çizgi çekebilir ve istediğiniz kadar saklayabilirsiniz.

Son kullanma tarihi geçmeyen 10 yiyecek #8

Konserve ve turşular

Sebzeler, balıklar yada öteki konserveler, yiyecekleri mümkün olduğunca uzun süre korumak için yapılır. Şişmedikleri ve dış görünümleri değişmediği sürece, yenebilirler.

Son kullanma tarihi geçmeyen 10 yiyecek #9

Baklagiller

Fasulye, nohut, bakla, mercimek ve öteki baklagiller rutubet içermeme özelliğine haizdir. Bu yüzden sıhhat için herhangi bir risk oluşturmadan uzun seneler saklanabilirler.

Son kullanma tarihi geçmeyen 10 yiyecek #10

Sızma zeytinyağı

İyi koşullarda, şu demek oluyor ki serin ve karanlık bir yerde saklanırsa zeytinyağı mutfak dolabında birkaç yıl kolaylıkla saklanabilecek bir üründür.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.